Προς το περιεχόμενο

Περί ενισχυτών πλήκτρων!


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρακολουθώντας κάποια χρόνια αυτό το forum, μου έχει δημιουργηθεί αυτή η απορία.

Ενώ οι κιθαρίστες λοιώνουν τα posts περί ενισχυτών, λάμπες, SS, twin, triple και δεν έχει σταματημό...

οι πληκτράδες ούτε που ασχολούνται.

Γιατί? Πως παράγουν ήχο από τα πλήκτρα τους? Γιατί σε αυτούς ο αλφα ή ο βήτα ενισχυτής δεν επηρεάζει τον ήχο τους και το μόνιμο πρόβλημά τους είναι το αναλογικό vs ψηφιακού? Γράφουν κατευθείαν σε κάρτες ήχου? σε κονσόλες? με ακουστικά?

Προφανώς και μιλάω για πιο home καταστάσεις (άντε studio) και όχι για live

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν ειμαι πληκτρας, αλλα μια φορα βαλαμε με εναν φιλο ενα hammond (ΟΚ, οχι Β3) και ενα Rhodes πανω σε Marshall λαμπατερ κι εκανα ΚΑΚΑ απο τον ηχο...  :o  :o  :o 

 

...KAKA!   8)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...KAKA!    8)

Εννοείς έβγαλε καλό ήχο ή κακό?

Υ.Γ Το Rhodes όπου και να το βάλεις, πάλι Rhodes θα είναι

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να βγαινουν απο μονιτορ...ή κατευθεειαν κονσολα!!!

Ακουστικα γαι προβα...ολα κομπλε!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να βγαινουν απο μονιτορ...ή κατευθεειαν κονσολα!!!

Ακουστικα γαι προβα...ολα κομπλε!!!!!!

Είσαι πληκτράς? Η ερώτηση είναι κατά πόσον ένας ενισχυτής θα πρόσθετε στον ήχο του πλήκτρου (και κατ επέκταση στη προσωπικότητά του, όπως γίνεται στις κιθάρες). Σας αφήνει τόσο αδιάφορους? Μήπως ξέρετε κάτι που δεν ξέρουμε?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι κιθαριστας ειμαι...

Απλα λεω και γω τη γνωμη μου οπως ολοι στην Ελλαδα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι εγώ να πω ότι μόλις βάλαμε πλήκτρα μου πάνω σε έναν Fender Quad Reverb, ένιωσα ότι δεν υπήρχε turning back...

 

To καλό που έχουν οι πληκτράδες πάντως είναι ότι έχουν πολύ πιο σταθερό ήχο από τους ψείρες τους κιθαρίστες, για αυτό και μπορούν να τα βγάλουν άνετα πέρα... και άλλο καλό της υπόθεσης είναι ότι τα κλιπάκια από το ίντερνετ δεν απέχουν πάρα πολύ από την πραγματικότητα (απέχουν μεν αλλά σε καμία περίπτωση δεν συμβαίνει το πανηγύρι των αστάθμητων παραγόντων μιας ηχογράφησης κιθάρας, είτε αυτή είναι ηλεκτρική είτε ακουστική).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ελεγα οτι οι περισσοτεροι πληκτραδες επιλεγουν τρανζιστορατους ενισχυτες που να χρωματιζουν τον ηχο οσο δυνατον λιγοτερο. Απο φιλους μου στο πανεπιστημιο βλεπω τους περισσοτερους να κουβαλανε roland ΚC series ή κατι παρομοιο.

 

http://www.rolandus.com/products/productdetails.aspx?ObjectId=583&ParentId=33

 

Τις προαλλες σε live ο πληκτρας μας κοτσαρε το nord πανω σε εναν τετοιο και μετα απο την εξοδο του ενισχυτη σε κονσολα.

 

Φανταζομαι σε καποιο λαμπατο ενισχυτη θα ακουγονται φοβερα, αλλα δε βλεπω πολλους να κουβαλανε twin κλπ για τα πληκτρα τους...ισως να μην αξιζει τον κοπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου