Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή custom Orange OR120 - sunn o)) - Μatamp


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά αναζητώ κάποιο άτομο(εταιρία) ελλάδα(η και ευρώπη στη τελική)που να μπορεί να μου κάνει έναν κλώνο των αναφερόμενων ενισχυτων σε λογική τιμή....ψάχνομαι πολύ καιρό ebay αλλά η τιμές μου φέρνουν κρύο ιδρώτα!  :-\  ,ο ήχος που κυνηγάω νομίζω είναι φανερος,έχετε να μου προτείνεται κάποιο υπεύθυνο και έμπιστο άτομο ή ,κάποια εταιρία που κάνει κλώνους ή τέτοιου είδους ενισχυτες σε λογικες τιμές πάντα(για μένα λογική τιμή είναι γύρο στα 1000)......πολύ καλή εντύπωση μου έκαναν οι hovercraft,απλά λόγο αμερικής θα έχω τρελό τελωνείο/μεταφορικά  και ίσως θέματα με ρευμα,γενικά προσπαθώ να το αποφύγω......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

δεν ξέρω ποιά είναι για σένα μια "λογική τιμή" αλλά υπάρχουν έλληνες κατασκευαστές (οι οποίοι είναι και μέλη του νοιζ) που μπορούν να αναλάβουν (φαντάζομαι) ένα τέτοιο προτζεκτ.

 

edit: το γράφεις ξεκάθαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτά που αναφέρεις στο θέμα σου μόνο ο OR120 είναι συγκεκριμένο μοντέλο.

Sunn και Matamp υπάρχουν πάρα πολλά μοντέλα με διαφορετικό χαρακτήρα.

Αν πάρουμε λοιπόν σαν βάση τον OR120 ψάχνεις καθαρό μονοκάναλο ενισχυτή με vintage χαρακτήρα?? Υπάρχουν μερικές εναλλακτικές που μπορείς να προσεγγίσεις τέτοιο ήχο.

Η άποψή μου πάντως είναι ότι αν πας για Custom λύση (που να είναι στιβαρή και αξιοπρεπέστατη κατασκευή) το 1Κ είναι πολύ λίγο....

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν ασχολειται και με orange αλλα αξιζει να ρωτησεις.

 

http://www.garlandamps.com/index.php?p=3

 

απο οσο γνωριζω ενας μεσος κλωνος παει κανα 700+- στη Βουλγαρια.

οτι εχω παιξει απο τον τυπο ειναι πολυ καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις να μου προτείνεις κάτι ????(ανέφερα το or120(αρχές 70) για να δώσω να καταλάβετε τι ακριβώς ψάχνω,τις άλλες τις εταιρείες τις ανέφερα γενικά διότι φτιάχνουν τέτοιου είδους μοντέλα αλλά δεν ξέρω πια είναι ακριβώς...)η τιμή 1000ευρο την ανέφερα βασισμένος στην εταιρία hovercraft όπου κάτι σαν το ορ120 κοστίζει κοντά στο 800αρι......

σε ευχαριστώ πολύ ¨" kostasink¨" θα τσεκάρω  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις να μου προτείνεις κάτι ????(ανέφερα το or120(αρχές 70) για να δώσω να καταλάβετε τι ακριβώς ψάχνω,τις άλλες τις εταιρείες τις ανέφερα γενικά διότι φτιάχνουν τέτοιου είδους μοντέλα αλλά δεν ξέρω πια είναι ακριβώς...)η τιμή 1000ευρο την ανέφερα βασισμένος στην εταιρία hovercraft όπου κάτι σαν το ορ120 κοστίζει κοντά στο 800αρι......

σε ευχαριστώ πολύ ¨" kostasink¨" θα τσεκάρω  ;)

Γιαυτό το λόγο το αναφέρω. Ίσως θα είναι καλύτερα να μας πεις εσύ ακριβώς τι ήχο ψάχνεις.

Ομοίως υπάρχουν πάρα πολλοί Hovercraft (ουσιαστικά είναι κλόνοι και αλλά υπάρχουν και υβριδικά μοντέλα μεταξύ δύο ενισχυτών). Πχ με 1.000 μπορείς να βρεις ενα plexi και να είσαι κύριος. Επίσης στο ίδιο budget δεν είναι απίθανο να βρεις και OR120...

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτό το λόγο το αναφέρω. Ίσως θα είναι καλύτερα να μας πεις εσύ ακριβώς τι ήχο ψάχνεις.

Ομοίως υπάρχουν πάρα πολλοί Hovercraft (ουσιαστικά είναι κλόνοι και αλλά υπάρχουν και υβριδικά μοντέλα μεταξύ δύο ενισχυτών). Πχ με 1.000 μπορείς να βρεις ενα plexi και να είσαι κύριος. Επίσης στο ίδιο budget δεν είναι απίθανο να βρεις και OR120...

 

κάτω απο 1500 δεν έχω βρει δυστυχώς μέχρι στιγμής....o plexi ίσως είναι πολύ καθαρός για αυτο που ψάχνω και για αυτο επιμένω στον or120 που όταν τον τσιτώνεις σχεδον fuzzίζει,σαν ηχόχρωμα κάτι τέτοι κυνηγάω ,

, η sunn o)) model T , για να είμαι πιο συγκεκριμένος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.ebay.com/itm/Orange-Or120-Overdrive-120-Matamp-1973-Vintage-/231465638334?pt=Amplificatori_per_Chitarra&hash=item35e46d59be

 

Ληγει σε μια μερα και ειναι στα 670 απο Ιταλια (οχι τελωνειο) με τελευταιο bid χθες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστώ πολύ φιλος!!!!! , το είχα παρει χαμπάρι απλά φοβάμαι τελευταία στιγμή θα γίνει το κακό όπως τοοοσες φορες στο παρελθόν  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου