Προς το περιεχόμενο

southern rock bands


solega

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα σου πω και 'γω τη γνώμη μου γι' αυτό που άκουσα. Πολύ ώραίος ήχος, εκπληκτική κιθάρα μέσα στο στυλ και ήχο, εύγε. Τα φωνητικά λίγο νωχελή μου φάνηκαν αν και σωστά.

 

Εισαι μαλλον ο μονος που το ακουσε  ;D

Ευχαριστω παντως για τα σχολια σου,και η ηλεκτρικη κιθαρα και η φωνη ημουν εγω στο συγκεκριμενο κομματι (οπως και τα τυμπανα).το μπασο οι ακουστικες και τα πολυ ωραια δευτερα ηταν του φιλου που παιζαμε μαζι.Υπαρχει και αλλο υλικο πολυυυυυυ απο αμερικανιες τετοιου ειδους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραίο θέμα!  :D

 

Όλοι απίστευτοι κι ωραίοι, αλλά προσωπικό μου αδύνατο σημείο είναι οι CCR. Enough said.  8)

 

Άγγελε, τη γνώμη μου για το κομμάτι φαντάζομαι τη γνωρίζεις.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@solega: ευχαριστώ φίλε, τέλειο σημάδι 8)!!

 

Kαι ΄γω που νόμιζα ότι ο μακαρίτης έπαιζε με σκάφος (335 ή κάτι παρεμφερές).

 

Στις αρχές της καρριέρας του συνήθως με διάφορες Les Paul, αργότερα και μέχρι το θάνατο του σχεδόν αποκλειστικά με μοντέλα 335.

Ο Toy Caldwell είναι απο τους ήρωες μου κατά κάποιο τρόπο και IMHO ίσως ο κορυφαίος στυλίστας που ανέδειξε ο Νότος... Το οτι έπαιζε πάντα με τον αντίχειρα και μάλιστα έτσι ποτέ δεν μπόρεσα να το αφομοιώσω πλήρως :o! Και για του λόγου το αληθές:

YouTube - Broadcast Yourself.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ez:  ;)

 

 

αντε σας κερναω ενα ακομη απο το παρελθον μου και τερμα.

ελπιζω να σας αρεσει αυτη η ψιλοδιασκευη απο CCR

02-bad_moon_rising.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μου επιτρέψετε να κάνω λίγο τον αιρετικό αναφέροντας 3 Ελληνικές μπάντες που πιστεύω ότι αξίζουν πολύ.

 

Down & Out (Πολύ κοντά στα παραπάνω)

 

Planet of zews (Αρκετά πιο μοντέρνος ήχος αλλά πάρα πολύ επηρεασμένοι από southern μπάντες. Αν σας δοθεί ευκαιρία δείτε τους live. Αξίζουν.)

 

Potergeist (Επίσης μοντέρνος ήχος αλλά εξίσου επηρεασμένοι από southern μπάντες. Live θερίζουν.)

facebook.com/potergeist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμ....  :-\

εγω δε βρηκα κανενα στοιχειο που να με οδηγει στο συμπερασμα πως καποια απο τις παραπανω μπαντες εχει σχεση με αυτο που συζητουσαμε.... μαλλον δεν ειδα καλα τα βιντεο? Η καποιος αλλος συμφωνει μαζι μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

με την ευκαιρια να σας κερασω μερικα ακομα αγαπημενα μου τραγουδια

 

 

 

 

Και η ΑΛΛΗ πλευρα (ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΗ αγαπη)

 

 

 

 

Οι 2 μεγάλες μου αδυναμίες από μπάντες και 2 από τα αγαπημένα μου τραγούδια!!! ;D ;D Τι να πω ρε μάγκες, με φτιάξατε άσχημα, θα βάλω τα κλάμματα :-\ :-\

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμ....  :-\

εγω δε βρηκα κανενα στοιχειο που να με οδηγει στο συμπερασμα πως καποια απο τις παραπανω μπαντες εχει σχεση με αυτο που συζητουσαμε.... μαλλον δεν ειδα καλα τα βιντεο? Η καποιος αλλος συμφωνει μαζι μου?

 

Μπορεί να έχεις δίκιο. Δεν είμαι ειδήμονας επί του θέματος. Ίσος να ήταν ατυχής η επιλογή των κομματιών, ίσως να βλέπω τα southern στοιχεία επειδή ξέρω προσωπικά τις μπάντες και γνωρίζω τις επιρροές τους.

facebook.com/potergeist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλοι φιλοι τα παιδια απο σαλονικα

 

http://www.myspace.com/fullhouze

 

blues/rock/southern

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου