Προς το περιεχόμενο

Slide Harmonics on fretless bass


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πιστεύω ναι αφού ξεκινάς με αρμονική ???

το βίντεο το έβαλα σα συνέχεια να δοκιμάσεις σε συνδιασμό και τις δυο τεχνικές

Εχω δοκιμασει αρκετους συνδιασμους και ειμαι σιγουρος κατα 80%  οτι εφαρμοζεται.οπως καταλαβαινεις ειμαι παρα πολυ ενθουσιασμενος γιατι αυτο ανοιγει τελειως καινουριους οριζοντες στον αυτοσχεδιασμο :D ;)

Ολοι θελουμε να γινουμε ο νεος Τζακο η ο νεος Περσι Τζοουνς

The Mysteries of Percy Jones in Shibuya, Tokyo 1999

 

Μερικα παραδειγματα απο  κομματια με  αρμονικες....το μπασο σταματα να ειναι μπασο και πλεον ειναι ενα νεο οργανο...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη, γιατι μιλαμε μονο για αταστο μπασο?Οι αρμονικες δουλευουν μονο σε συγκεκριμενα σημεια της χορδης (εξαιρουνται φυσικα οι false και οι πολυ πολυ ασθενεις αρμονικες σε διαφορα αλλα σημεια).

μιλαμε για αταστα μπασα γιατι ετσι η αρμονικη που παραγεται απο συγκεκριμενο σημειο της ταστιερας με το γκλισαντο που κανουμε σχηματιζει σχεσεις διαστηματων αναλογες με της φισικης νοτας...δηλαδη ενα γκλισαντο 3 ιμιτονιων τηα δωσει μια μικρη τριτη ενα γλισαντο 8ημιτονιων μια 5η κα8αρη και ουτο καθεξης..σε μπασο με ταστα εχω την εντυπωση οτι δεν γινεται...στο δικο μου τουλαχιστων δεν γινεται

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα "ένταστα" μπάσα έχουν τις ίδιες αρμονικές. Δεν επηρεάζει αυτό.

Ναι αλλα δεν μπορεις να "συρεις" μια αρμονικη σε ενα ενταστο μπασο

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις αρμονικες με slide δεν ξεπω κατι παραπανω απο αυτα π ειπες warwickplayer  αλλα δες κ αυτο το video με τα artificial harmonics που μπορεις ν παιξεις ακομη και συγχωρδιες σε αταστο. σε "ενταστο" ειναι λιγο δυσκολες οι συγχωρδιες αλλα εχει εφαρμογη αυτη η τεχνικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τα artificial harmonics που μπορεις ν παιξεις ακομη και συγχωρδιες σε αταστο

Αρπετζιος μπορεις να παιξεις και χωρις False Harmonics...Απλα θα τις παιξεις σε αναστροφη Η rootless και συνηθως οπως θα ξερουν αρκετοι μπασιστες χωρις την πεντε(πεντε και ακορντο στο μπασο δεν παει μαζι:))Τωρα οι τεχνιτες αρμονικες αυτοματα μετατρεπουν το μπασο σε ολοκληρο οπλοστασιο ηχων...ειναι ομως δυσκολο να της δημιουργησεις σωστα...ο τζακο και ο μπειλι το κανουν και εκαναν κατα κορων..Οπως και να χει το θεμα με τις αρμονικες πρεπει να χρησιμοποιουνται προσεχτικα γιατι ολο και καποιο DX7(στη περιπτοση μου Μ3)θα σου ερθει στο κεφαλι:)

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τροπος το Bailey ειναι διαφορετικος απο του pastorius και δεν εννοω οτι μπορεις να παιξεις arpeggios αλλα ενα chord με αρμονικη.Επισης μπορεις να φας το συγκεκριμενο Μ3 στο κεφαλι αν πειραζεις to synth την ωρα που παιζει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου