Προς το περιεχόμενο

αγορά ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενας marsal dsl 401 λες να κανει δουλειά???

 

Το καλύτερο είναι να πάς κ να δοκιμάσεις το πετάλι σε ότι ενισχυτές έχεις στο μυαλό σου κ να κρίνεις.

Ο marshall πάνω κάτω θα σου βγάλει το ηχόχρωμα του marshall(σταθερή αξία) ;)

Το blackstar ht dual το είχα βάλει σε έναν marshall προενίσχυση λάμπας κ μου άρεσε αρκετά...αλλα αυτό μόνο!(γούστα είναι αυτά)

Όταν το έβαλα σε λαμπάτο ενισχυτή όμως έπαθα πλάκα!

Κ στον Peavey classic 30 που έχω χρησιμοποιώ μόνο το καθαρό κανάλι κ όταν θέλω gain βάζω απο το Blackstar...

Δες ποιός ενισχυτής σου κάνει κλίκ με το Blackstar.

Άν θέλεις δείγματα στείλε σε πμ. το mail σου να σου στείλω κάτι ηχογραφίσεις που έχω κάνει να πάρεις μια γεύση ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ενας marsal dsl 401 λες να κανει δουλειά???

Αν έχεις το budget για έναν τέτοιο ενισχυτή, όρμα του! Καμια σχέση με το φεντεράκο...

Κανένας λαμπάτος με 12" μεγάφωνο δεν ακούγεται όπως ένας οικονομικότατος transistor combo με 8"... ακούγεται πολύ καλύτερα!

Γενικά, μπορείς να δεις πολλές λύσεις για λαμπάτο αλλά εξαρτάται από το budget σου και τη χρήση. Ένας blackstar έχει γκάζι αλλά οπως ειπώθηκε είναι μονο 5W. 5W Είναι πολύ καλά για σπίτι και προβίτσα αλλά έως εκεί.

Για πρόβα ή live νομίζω χρειάζεται από 15W κι άνω αν θέλεις να έχεις και καθαρό κανάλι και οπωσδήποτε 12ιντσα μεγάφωνα!

Για drive κανάλι, και 5-10W λαμπάτος με 1Χ12" ή 2Χ12" μεγάφωνα στην καμπίνα, έχει μια χαρά ένταση (στο full) και για πρόβες.

Μία πολύ οικονομική λύση στα 15W είναι ο harley benton ga15 από το thomann.com

Μια ακόμη καλή λύση για οικονομικούς λαμπάτους είναι η εταιρία bugera της behringer. Άλλοι οικονομικοί λαμπάτοι που φτιάχνονται εν μέρη στη Ρωσία είναι οι fame του musicstore.com . O dsl401, είναι όμως καλύτερος και άριστος για γκάζια!

Πιο ευέλικτος συνδυασμός γενικά είναι μια λαμπάτη κεφαλή και μια καλή καμπινούλα παρά ένας combo που μπορεί να έχει και μικρό μεγάφωνο...

 

Καλή αναζήτηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακουσα τα δειγματα του συμφορουμιτη μας "Sinios" και τα βρηκα πολυ ενδιαφέροντα... ετσι αποφασισα να κοιταξω προς peavey μερια... το αντεχει και η τσεπη μου... και εκει που κοιτούσα στο θωμα για peavey βλεπω ενα peavey valveking sta 555 100 watt full λαμπα λεει.

 

Σε κάθε περίπτωση φρόντισε να έχεις τουλάχιστον 12" μεγάφωνο και closed back καμπίνα.

η καμπινα ειναι ανοιχτή πισω...

σας ζαλιζω εεεε??? συγνώμη παιδια αλλα με επιασε τωρα να παρω ενισχυτη... δε θα κοιμαμαι το βραδυ μου φαινεται... θα βγω για καμια μπυρα κατα θαλασσα μερια να δροσιστώ και να ηρεμησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καμπινα ειναι ανοιχτή πισω...

 

Καλά, μη το δένεις κόμπο  ;) (όχι combo  :P).

 

Απλώς τα σφικτά μπάσσα και μπασσομεσαία στη μουσική που αναφέρεσαι, θα τα πάρεις καλύτερα με κλειστή καμπίνα.

 

Πάντως μην κοιτάς να πάρεις "πιο πολλά βατ για τα λεφτά σου".  ;) Δεν είναι αυτό που έχει σημασία και ούτε καν νόημα, πρακτικά.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι εχω καταληξει καπου και θα ηθελα απλα μια τελευταια γνώμη πριν την αγορα ενος peavey 6505+ 112 combo. Σας ευχαριστώ πολυ για το ενδιαφερον και το χρονο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και απο οτι καταλαβα ψαχνεις εναν ενισχυτη ''πεταλομηχανη'', που να συνεργαζεται καλα με τα drives σου και τα εφε, τοτε ο Peavey Classic 30 ειναι εξαιρετικη επιλογη.

Παιζει καλα χαμηλα, ενω εχει αρκετη ενταση και για προβες ή live...

Για μενα θα ηταν η πρωτη μου επιλογη σε αυτα τα λεφτα. Βεβαια πολυ καλα με εφε συνεργαζεται και ο DSL-401.

Δοκιμασε τους και τους δυο. ;)

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα προτινα να δεις και τον fender blues junior.Ειναι αψογος για πεταλια και κανει κατω απο 500 ευρα.Οσο αφορα το θεμα του μεταλ τωρα εγω του εβαλα ενα msd distortion του telegun σε flat clean setting στον ενισχυτη και νομιζα οτι ακουω dual rectifier.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου