Προς το περιεχόμενο

Gibson Flying V ή ESP Edwards Flying V


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προσωπικα λιγη σημασια εχει για 'μενα, οι κιθαρες σκιζουν απο ποιοτητα και οποιος εχει πιασει στα χερια του μια edwards μπορει να το καταλαβει πολυ ευκολα. Εδω μπορεις να παρεις πλεον gibson les paul studio με 600 ευρω, τι λεμε τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω μπορεις να παρεις πλεον gibson les paul studio με 600 ευρω, τι λεμε τωρα...

 

Γι'αυτό και παίζει τόσο πολύ (απ'ό,τι έχω ακούσει,πάντα) η ποιότητά από μπριζόλα σε μπριζόλα...εεεε...από Gibson σε Gibson  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτό και παίζει τόσο πολύ (απ'ό,τι έχω ακούσει,πάντα) η ποιότητά από μπριζόλα σε μπριζόλα...εεεε...από Gibson σε Gibson  ;)

 

παίζει πάρα πολύ....

 

ον τόπικ .. πάντως με εντουαρντς δεν έχω παίξει ποτέ ... έχω όμως μία γκίμπσον V ... και θα πρότεινα μήπως ψάξεις να βρεις κάποια παλιότερη V από αγγελία .........

 

έχω την εντύπωση ότι οι παλιότερες V σε σχέση με αυτές που βγαίνουν τώρα είναι αισθητά καλύτερες.....

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζει πάρα πολύ....

 

ον τόπικ .. πάντως με εντουαρντς δεν έχω παίξει ποτέ ... έχω όμως μία γκίμπσον V ... και θα πρότεινα μήπως ψάξεις να βρεις κάποια παλιότερη V από αγγελία .........

 

έχω την εντύπωση ότι οι παλιότερες V σε σχέση με αυτές που βγαίνουν τώρα είναι αισθητά καλύτερες.....

 

Την ψάχνω και έτσι, αλλά ακόμα δεν έκατσε κάτι. Υπάρχει κάποια χρονιά-ορόσημο πριν από την οποία μπορούμε να μιλάμε για καλές Gibson flying V με κλειστά μάτια (σχεδόν);;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτό και παίζει τόσο πολύ (απ'ό,τι έχω ακούσει,πάντα) η ποιότητά από μπριζόλα σε μπριζόλα...εεεε...από Gibson σε Gibson  ;)

 

Μα εγω μιλαω για ιδιο μοντελο σαν ονομασια αλλα με διαφορετικα χαρακτηριστικα και διαφορετικη παρτιδα...γιατι υπαρχουν studio των 600 ευρω και των 1000 ευρω, αν μιλας για ενα μοντελο, την flying v, οποια και να σου στειλουν η ιδια θα ειναι με τα ιδια λεφτα...αυτα που λενε οτι μια gibson μπορει να παιζει τελεια και αλλη μια που να ειναι ακριβως το ιδιο μοντελο να μην παιζει τοσο καλα, τι να σου πω, αν παιζεις τοοοοσα πολλα χρονια κιθαρα και μπορεις να διακρινεις αυτο το πραγμα με γεια σου και με χαρα σου, αμα εχεις τη δυνατοτητα γιατι οχι. Απλα εμενα μου φαινεται υπερβολικο. Γιατι αλλο αν σου καθεται καλα η κιθαρα στα χερια σαν μοντελο και αλλο να παραλαμβανεις και να στελνεις πισω κιθαρες περιμενοντας τη μια που θα παιζει τελεια...αναλογα πως κρινει και ο καθενας το "τελεια", για 'μενα τελεια παιζει μια κιθαρα μονο οταν γινουν τα χερια τελεια, δηλαδη ποτε. Αλλα οσο καλυτερα γινονται τοσο καλυτερα θα παιζει και η κιθαρα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, το δίλημμα παραμένει :) Σε ευχαριστώ πολύ πάντως!

 

Κι αν δε μου αρέσει ούτε η δεύτερη ή η τρίτη (!) που θα μου στείλουν από το musicstore; Πόσες φορές έχω δικαίωμα να την επιστρέψω μέχρι να περτύχω το καλό κομμάτι;  :o

Πλακα μου κανεις  φιλε μου ετσι? :o

 

Αν δοκιμασεις την Gibson  και δενς σου κανει εντυπωση τοτε  πανε για την Edwards!

Το θεμα ομως ειναι οτι αν δεν σου αρεσει ουτε η Edwards, Τοτε τι κανεις? Την πουλας στα μισα λεφτα? Οποτε καλυτερη επιλογη ειναι να δοκιμασεις πριν παρεις κατι.Ειδικα οταν εισια σε δειλειμα. ;) Ολο και καποιο μαγαζι στην αθηνα θα εχει την Gibson,πανε να δοκιμασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά να προσθέσω ότι οι Edwards δεν είναι made in Japan.

 

--The first runs of Edwards guitars were entirely made in Japan

--Nowadays the initial phase of the manufacture of an Edwards guitar (woodworking through painting) is done in an ESP factory just inside the Chinese border in the Northeast province of Heilongjiang.

 

--The finish and electronics, hardware and plastics, as well as the setup are done in Japan, now at the new ESP factory near Tokyo

 

Προσωπικά εγω θα πήγαινα για Gibson. ;)

 

Kαι ποιος μου λεει εμενα οτι η Gibson δεν κατασκευαζει τα φθηνα μοντελα της στην Κινα, στο εργοστασιο της οπου φτιαχνει και τις Epiphone,και ιστερα τα φερνει στην Αμερικη κολλαει το λογοτυπο της Gibson και το Made in USA απο πισω και τις πουλαεει για αμερικανες? Εδω βρισκεις τοσες Gibson replica οπου φτιαχνονται στην Κινα χωρις την αδεια της Gibson, με serial number και σταμπα made in usa ,  και πωλουνται ανα τον κοσμο απο διαφορους επιτηδειους σαν γνησιες Gibson σε ατομα που δεν καταλαβαινουν την διαφορα και πευτουβν θυμα απατης. Και υστερα σκεψου και το αλλο..

 

Τι κερδος εχει η Gibson να βγαλει κιθαρα που φτιαχνεται απο πανακριβα εργατικα χερια στο ιδιο εργοστασιο που κατασκευαζονται και τα αλλα πανακριβα μοντελα της, και να την πουλααει 600 ευρω?? και η διαφορα στα υλικα με τις αλλες ακριβωτερες κιθαρες δεν νομιζω να ειναι τεραστια.. Οποτε εμενα κατι μου βρωμαει φιλε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλακα μου κανεις  φιλε μου ετσι? :o

 

Αν δοκιμασεις την Gibson  και δενς σου κανει εντυπωση τοτε  πανε για την Edwards!

Το θεμα ομως ειναι οτι αν δεν σου αρεσει ουτε η Edwards, Τοτε τι κανεις? Την πουλας στα μισα λεφτα? Οποτε καλυτερη επιλογη ειναι να δοκιμασεις πριν παρεις κατι.Ειδικα οταν εισια σε δειλειμα. ;) Ολο και καποιο μαγαζι στην αθηνα θα εχει την Γιβσον, pane na thn dokimaseiw..

 

 

Τελείως άσχετο όλο αυτό. Άλλο να μη μου αρέσει η Gibson και άλλο να μη μου αρέσει μια συγκεκριμένη Gibson, γιατί το συγκεκριμένο και μόνο κομμάτι είναι πατάτα. Δηλ. όταν είχα δοκιμάσει μια (την πρώτη μου ) tele και ήταν μάπα, έπρεπε να τις απορρίψω όλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείως άσχετο όλο αυτό. Άλλο να μη μου αρέσει η Gibson και άλλο να μη μου αρέσει μια συγκεκριμένη Gibson, γιατί το συγκεκριμένο και μόνο κομμάτι είναι πατάτα. Δηλ. όταν είχα δοκιμάσει μια (την πρώτη μου ) tele και ήταν μάπα, έπρεπε να τις απορρίψω όλες;

Yπαρχουν Tele με 500 ευρω και Tele με 5000 ευρω φιλε.Υπαρχουν και flying V με 2μιση χιλιαρικα φιλε που σαφως θα ειναι κατασκευαστικα καλυτερες απο αυτη σε ενδιαφερει.Το συγκεκριμενο μοντελο που θες εχει καποια στανταρ χαρακτηριστικα οποτε λιγο πολυ θα μπεις στο concept για το πως παιζει η συγκεκριμενη.Δηλαδη παιχτικα αν δεν σε βολευει η συγκεκεριμενη ουτε οι αλλες της ιδιας σειρας θα σε βολευουν.

Τελος παντων εγω μια προσωπικη γνωμη εξεφρασα ελπιζωντας να βοηθησω.Απο κει και περα εσυ κανε οτι νομιζεις.

 

Φιλικα παντα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου