Προς το περιεχόμενο

Gibson Flying V ή ESP Edwards Flying V


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ή μπορεις να βαλεις να γραφει ESP αφου στην ουσια ESP ειναι απλα βγαινει με το ονομα Edwards για λογους marketing.

 

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν!  ;D

 

Ευχαριστώ, παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φοβάμαι όμως ότι θα σε "βασανίζει" το θέμα της replicas (όσο καλή κι αν είναι αυτή)...

Δεν χρειαζεται να γραφει Gibson.Μπορει να γραφει ESP γιατι στην τελικη θα ιεναι ESP.Oι ESP Edwards στο πισω μερως του headstock γραφουν ESP οπως και οι ltd ομως ειναι σε αντιθεση με τις ltd ειναι κατασκευασμενες στην Ιαπωνια οπως και οι ESP. Το ονομα Edwards ειναι καθαρα για λογους μαρκετινγκ και επειδη γβαινουν μονο (ανδεν κανω λαθος) στην Ιαπωνια και στην αμερικη.Ειναι καλυτερες κατασκευαστικα απο τις ltd οι οποιες ειναι φθηνοτερη εκδωση των γνησιων ESP,αυτο ομως δεν λεει κατι, τοσοι γωστοι καλητεχνες παιζουν με ltd και οχι με ESP οπως παραδειγμα ο Ross the Boss..

 

Και να σου πω και κατι? Εμενα μου προκαλη μεγαλυτερο δεος το ονομα ESP παρα Gibson. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να σου πω και κατι? Εμενα μου προκαλη μεγαλυτερο δεος το ονομα ESP παρα Gibson. ;D

 

Και μένα. Άσε που ό,τι Gibson, είχα την ξεφορτώθηκα. Δε μου κάθονται καλά. Απλά, διέκρινα ένα μικρό κόλλημα του φίλου με το "Gibson" στο headstock και είπα να προλάβω βασανιστικές καταστάσεις ;)

 

Υ.Γ:Στη συγκεκριμένη Edwards δε γράφει πουθενά ESP, αλλά είναι γνωστό τί σημαίνει Edwards.

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει για τις Flying V της Gibson ότι παίζει πολύ η ποιότητα κατάσκευής κλπ από όργανο σε όργανο και ότι θέλει ψάξιμο. Γνωρίζετε αν ισχύει κάτι τέτοιο;

 

Ναι αυτό παίζει αλλά κυρίως στις explorer. Αυτό συμβαίνει γιατί είναι μικρότερη η παραγωγή στις explorer. Επίσης σε κατάστημα της Γερμανίας είναι λίγο δύσκολο να πέσεις πάνω σε "προχειροδουλειά". Κατά 90% το όργανο θα είναι άψογο. Επίσης είναι καλή η επιλογή της λευκής (εβενο ταστιέρα). Εγώ αγόρασα την λευκή Flying V Gibson πριν από 1 μήνα. Εϊναι το καλύτερο όργανο που έχω παίξει ποτέ για Heavy Metal.Δεν έχω παίξει ποτέ με Flying V ESP ή αυτή την Edwards τέλος πάντων. Έχω παίξει όμως με άλλες ESP.

Φυσικά οι ESP είναι πολύ καλές κιθάρες. Δεν είναι τυχαίο που τις χρησιμοποιούν πολύ γνωστοί καλλιτέχνες.

 

Θα σου πω πως επέλεξα εγώ την δικιά μου λευκή Flying V και γιατί Gibson. Αυτή έβλεπα να κρατάνε στα χέρια τους οι θεοί του Heavy Metal όταν ήμουν πιτσιρικάς και την ζηλεψα. Παιδικό όνειρο που εκπληρώθηκε μετά από 20 χρονια. Φυσικά έχω και άλλες κιθάρες. Ibanez, fender strato klp. Nothing beats my flying V. \m/

 

 

Σημείωση: την πήρα από ελλάδα από το guitar store. Πήγαινα για λευκή explorer ή λευκή flying V. Λευκή explorer δυστυχώς δεν βρήκα, αλλά δοκίμασα δύο μαύρες. Μέρα με τη νύχτα οι δύο explorer. Δεν το πίστευα. Μόλις έπιασα στα χέρια μου την flying V μου "μίλησε". Πρώτη φορά στην ζωή μου αισθάνθηκα κιθάρα τόσο δικιά μου.

Η επόμενη είναι λευκή explorer.

 

Άσε τους θεους του Heavy Metal να σε καθοδηγήσουν! χεχε. είτε είναι gibson είτε είναι ESP αρκεί να είσαι ευχαριστημένος με την κιθάρα που θα διαλέξεις. Να γουστάρεις να παίζεις δηλαδή.

 

Rock on!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης σε κατάστημα της Γερμανίας είναι λίγο δύσκολο να πέσεις πάνω σε "προχειροδουλειά". Κατά 90% το όργανο θα είναι άψογο.

 

Αυτό δε νομίζω να ισχύει και πολύ στις ηλεκτρονικές αγορές έστω και από γερμανικά καταστήματα, γιατί απ΄'οτι έχω ακούσει, όπως έρχονατι οι κιθάρες από Αμερική έτσι και τις στέλνουν στον παραλήπτη. Χωρίς ιδιαίτερο έλεγχο. Έτσι έχω ακούσει. Ίσως κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω πως επέλεξα εγώ την δικιά μου λευκή Flying V και γιατί Gibson. Αυτή έβλεπα να κρατάνε στα χέρια τους οι θεοί του Heavy Metal όταν ήμουν πιτσιρικάς και την ζηλεψα.

 

Ναι, κι εγώ από τα παιδικά μου χρόνια θυμάμαι πιο έντονα τον Hetfield να παίζει με μια λευκή Gibson Flying V. Μόνο που τελικά αποκαλύφθηκε ότι ήταν μια ESP replica, η οποία του πουλήθηκε ως Gibson!!!  ;D ;D ;D

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημείωση: την πήρα από ελλάδα από το guitar store. Πήγαινα για λευκή explorer ή λευκή flying V. Λευκή explorer δυστυχώς δεν βρήκα, αλλά δοκίμασα δύο μαύρες. Μέρα με τη νύχτα οι δύο explorer. Δεν το πίστευα. Μόλις έπιασα στα χέρια μου την flying V μου "μίλησε". Πρώτη φορά στην ζωή μου αισθάνθηκα κιθάρα τόσο δικιά μου.

Η επόμενη είναι λευκή explorer.

 

Ακριβός έτσι πρέπει να διαλέγονται οι κιθάρες. Να πάς να παίζεις, να τις ακούς σε 2-3 ενισχυτές, να τις δείς πώς καθονται στα χέρια σου, αν σε γεμίζουν. Εγώ ποιο μικρός είχα ένα θέμα με τον slash (ακόμα μου αρέσει απίστευτα το feeling που βγάζει, αλλα σχεδόν όλα του μπορώ να τα βγάλω ;)) και ήταν ένα μακρινό όνειρο να πάρω gibson les paul αλλα το budget φτωχό (σχετικα). Πήγα και έπαιξα με Jackson, Esp (που μου κάθονταν σχετικά καλά), Ibanez (τις μισώ), 7ender gibson και musicman. Όταν έπαιξα με την les paul ένιωσα να είναι η συνέχεια του χεριού μου, να τεριάζει απόλυτα στο χερι μου. Απλά χρειάστηκε να ανεβάσω λίγο το Budget. Οπότε πήγαινε σε κάποιο μαγαζι (που να έχει και τις 2 αν υπάρχει) και κάτσε παίξε κανα τέταρτο με την κάθε κιθάρα. Και δές τι σου τεριάζει περισσότερο. Δηλαδή άμα σου πεί όλο το Noiz πάρε Gibson θα πάρεις gibson στα τυφλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για το ποστ σου, αλλά δεν είναι ακριβώς η ίδια περίπτωση η δική μου. Μιλάμε στην ουσία για την ίδια κιθάρα, καθώς όλα τα specs ειναι ίδια (αν εξαιρέσω τους μαγνήτες), οπότε δεν τίθεται θέμα ποια απο τις δύο μου κάθεται πιο καλά. Το θέμα είναι ποια από τις δύο είναι πιο ποιοτική. Άσε, που την Edwards δεν μπορώ να τη δοκιμάσω πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου