Προς το περιεχόμενο

Gibson Flying V ή ESP Edwards Flying V


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γι'αυτό ακριβώς μπήκα εξ αρχής στο δίλημμα... Από τη μία κυμαινόμενη ποιότητα στις Gibson Flying V και  από την άλλη κατώτερη (μάλλον), αλλά σταθερή ποιότητα στις Edwards... :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γι'αυτό ακριβώς μπήκα εξ αρχής στο δίλημμα... Από τη μία κυμαινόμενη ποιότητα στις Gibson Flying V και  από την άλλη κατώτερη (μάλλον), αλλά σταθερή ποιότητα στις Edwards... :-[

Κοιτα αν παραγγειλεις απο musicstore εχεις την δθνατοτιτα να επιστρεψεις την κιθαρα μεσα σε 30 μερες και να σου στειλουν πισω τα λεφτα σου.Και αν πιστευεις οτι θα μπεις σε ολοκληρη φασαρια κανεις λαθος.Απλα κρατας την συσκευασια του musicstore οταν σου ερθει η κιθαρα,την δοκιμαζεις μερικες μερες και αν δεις οτι δεν σου κανει  παιρνεις απλα ενα τηλεφωνο musicstore μιλας με τον ελληνα πωλητη ο οποιος ειναι εξυπηρετικοτατος, σου στελενει ενα ν φακελο με ενα αυτοκολητο,το κολας στο δεμα και το πηγαινεις στο κουριερ που σου εφερε την κιθαρα χωρις να πληρωσεις δεκαρα. ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, και μένα παραπλήσιες μου φαίνονται, απλά έλεγα μήπως έχει κάποιος εμπειρία από τις Edwards, έστω γενικότερα.

Ως (περηφανος) κατοχος μιας Edwards Les Paul Custom, μπορω να σου πω οτι η ποιοτητα οχι μονο συναγωνιζετε, αλλα καμια φορα ξεπερναει την gibson, τουλαχιστον στα low-midrange μοντελα (οπως ειναι κ η standard flying v). Για μενα, ηταν τρελο bang for the buck, αφου μπορει να πληρωσα λιγοτερο απο 800€, δηλαδη το 1/3 - 1/4 της αξιας της gibson αλλα σε καμια περιπτωση δεν εχει το 1/3 του ηχου/playability της original. Δεν εχω ψαξει ιδιετερα πολυ τις flying v αλλα μου φενετε πως καλυτερη επιλογη ειναι η edwards, πρωτον για τους μαγνητες (sh-1 & sh-4 vs.496R & 500T) και δευτερον για τα looks και τα features, δηλαδη το κρεμε χρωμα, το binding στην ταστιερα και τα block inlays).

Ο μονος λογος που θα σου προτεινα να παρεις την gibson θα ηταν αν ειχες καποιο κολλημα με το headstock (ντε και καλα να γραφει gibson :P).

 

Disclaimer: Δεν θελω σε καμια περιπτωση να πω πως η συγκεκριμενη gibson η οποιαδηποτε gibson for that matter ειναι καυσοξυλο, απλα αναμεσα στις δυο αυτες κιθαρες ειναι καλυτερη η edwards.

 

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης δεν δινεις αρκετη βαση εκει που λεει "Long tennon"

 

Για να παρεις long tennon gibson πρεπει να σκασεις πανω απο 3 ελληνικους μισθους προ ΔΝΤ  ;D

 

Παρε την edwards λεμε !

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παιξει με αυτην την gibson και δεν την περιμενα καθολου ετσι οπως ηταν. Ο ηχος ηταν πολυ μετριος κατα την αποψη μου σε Marshall JCM900 και το μπρατσο δεν ηταν τοσο βολικο γιατι κολαγε (ισως απο τον πολυ λουστρο, δεν ξερω). Θα σου προτεινα να πας με 1000 για την ESP Edwards!  :)

One More Of Me...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα η Edwards μου φαίνεται πιο όμορφη και πιο "προικισμένη", αλλά φοβάμαι μήπως φάω κάνα post-buy κόλλημα με το όνομα στο headstock και ψάχνω να τη σκοτώσω για καμιά Gibson.Εκτός φυσικά αν μου αρέσει πολύ σαν playability και ήχος...τότε και banana Joe να γράφει δεν τρέχει τίποτα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα η Edwards μου φαίνεται πιο όμορφη και πιο "προικισμένη", αλλά φοβάμαι μήπως φάω κάνα post-buy κόλλημα με το όνομα στο headstock και ψάχνω να τη σκοτώσω για καμιά Gibson.Εκτός φυσικά αν μου αρέσει πολύ σαν playability και ήχος...τότε και banana Joe να γράφει δεν τρέχει τίποτα ;D

Ακομα και τετοιο κολλημα να φας, ειναι πολυ ευκολο να λυθει στις V κιθαρες, καθως το μονο που εχεις να αλαξεις ειναι το truss rod cover με ενα αντιστοιχο της gibson  ;) ;D

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα η Edwards μου φαίνεται πιο όμορφη και πιο "προικισμένη", αλλά φοβάμαι μήπως φάω κάνα post-buy κόλλημα με το όνομα στο headstock και ψάχνω να τη σκοτώσω για καμιά Gibson.Εκτός φυσικά αν μου αρέσει πολύ σαν playability και ήχος...τότε και banana Joe να γράφει δεν τρέχει τίποτα ;D

Φιλε μου αντικειμενικα οι ESP ειναι καλυτερες απο τις Gibson,(μλαμε για κιθαρες που κυμαινονται στα ιδια χρηματα)τουλαχιστον κατασκευαστικα και σε θεματα value for the money και playability.Aν παρ'ολα αυτα σε χαλαει το ονομα edwards στο headstock μπορεις να αλλαξεις το πλαστικο στο headstock με ενα της gibson αν θελεις ντε και καλα να λεει gibson ;D ;D ;D, κανεις δεν θα καταλαβει τιποτα!!! ;) Ή μπορεις να βαλεις να γραφει ESP αφου στην ουσια ESP ειναι απλα βγαινει με το ονομα Edwards για λογους marketing.

 

Και ο Michael Amott με ESP επαιζε καποτε.

 

Spiritual Beggars Michael Amott intro

 

Η συγκεκριμενη ειναι ολοιδια με αυτη που εχεις βαλει στο ματι.. ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα και τετοιο κολλημα να φας, ειναι πολυ ευκολο να λυθει στις V κιθαρες, καθως το μονο που εχεις να αλαξεις ειναι το truss rod cover με ενα αντιστοιχο της gibson  ;) ;D

Με προλαβες!!!!!!! ;D :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου