Προς το περιεχόμενο

Χρηση μουσικης σε ταινια-Πνευματικα δικαιωματα


nanni

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Ου μπλέξεις! Δύο φορές χρειάστηκε να ζητήσω άδεια και βάλτωσε. Μία αφορούσε την Θαλασσογραφία του Σαββόπουλου (άφαντος) και η άλλη ξένο κομμάτι μέσω της ΑΕΠΙ (χρονοβόρο και σε σαμποτάρουν οι δισκογραφικές. Δεν τους συμφέρει να βγει μια επιτυχία καλλιτέχνη τους σε άλλη δισκογραφική. Απλά πράγματα.).

 

Αν δεν σε ενδιαφέρει να πάρεις credit για την δουλειά και το κάνεις για το κέφι σου ξεσήκωσε τα όλα, φτιάξε το ντοκιμαντέρ και υπέγραψε "Ο πειρατής"! Αν όμως προορίζεται για κάποιο κανάλι κλπ. τότε αλλάζουν τα πράγματα.

 

Για αυτό βρες εδώ στο φόρουμ ενα γκρουπ που παίζει αυτό που θές και βάλε τους να γράψουν. Τότε εμφανίζονται δύο δρόμοι μπροστά σου. Αν η ηχογράφηση θα είναι στο σπίτι ή στο στούντιο. Σπίτι=Τζάμπα, Στούντιο=Χρήμα. Για πολυκάναλη ηχογράφηση σε στούντιο θα ξεπαραδιαστείς.

 

Πρόταση: Βρές την μπάντα και να γράψουν live σε στούντιο. Περίπου 30-40 η ώρα για μια καλή ηχογράφηση. Παίζει και πιο φθηνά πιστεύω. Αν η μπάντα "φυσάει" μέσα σε τρεις ώρες το πολύ θα σου έχει βγάλει τις καλές εκτελέσεις των κομματιών που θες (υπολογίζω μέχρι 10 το πολύ!!!).

 

και κάτι ακόμα... μπορείς να μας πεις που σκοπεύεις να το δώσεις/χρησιμοποιήσεις το ντοκιμαντερ? μπορεί να κάνουμε τζάμπα κουβέντα μαν. Αν είναι για την σχολή σου ας πουμε ή για τον φίλο σου κλπ

αν βγει καλο θα το σπρωξω σε φεστιβαλ.θα επανελθω με εξελιξεις αυριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν βγει καλο θα το σπρωξω σε φεστιβαλ.θα επανελθω με εξελιξεις αυριο.

 

Τότε πρέπει να είσαι προσεκτικός με τα πνευματικά δικαιώματα. You never know...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας φιλος που το εψαξε το θεμα και πηρε τηλ μου ειπε τα εξης:

''Ακου σου λένε ότι πρέπει να πληρώσεις ένα ποσό στην ΑΕΠΙ. Δεν θυμάμαι πόσο είναι, αλλά νομίζω μικρό. Τα πλήρώνεις αν βέβαια σου δώσει άδεια ο δημιουργός ή τεσπα όποιος έχει πνευματικά δικαιώματα.

Μετά πρέπει να πλερώσεις και τη δισκογραφική/ Πολλά φράγκα. για να χρησιμοποιήσεις την ηχογράφηση.

Αλλά αν έχεις την άδεια του "δημιουργού" μπορείς να κάνεις δωρεάν επανεκτέλεση. Δικιά σου ηχογράφηση δηλαδή.

Τώρα.

Αυτο με την τηλεόραση ραδιόφωνο κτλ  ισχύει από την άποψη ότι το έκανε η ταδε και πήρε και βραβείο στο φεστιβάλ Ντοκ Θεσνίκης.

Χρησιμοποίησε Μαντόνα, Μπόουι κτλ.''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε, ακόμη με αυτό ασχολείσαι;

 

Δεν σε πείσαμε τόσοι άνθρωποι;

 

Επί τη ευκαιρία, σε αυτά που σου είπε ο φίλος σου, το πρόσεξες ότι μιλάει διαρκώς για άδεια του δημιουργού, δηλ. φτου και από την αρχή η συζήτηση;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε, ακόμη με αυτό ασχολείσαι;

 

Δεν σε πείσαμε τόσοι άνθρωποι;

 

Επί τη ευκαιρία, σε αυτά που σου είπε ο φίλος σου, το πρόσεξες ότι μιλάει διαρκώς για άδεια του δημιουργού, δηλ. φτου και από την αρχή η συζήτηση;

 

 

ενα που ειναι σιγουρο ειναι οτι θα ηχογραφησω εγω το γνωστο παραδοσιακο χασαποσερβικο.με αυτο ειμαι σιγουρος οτι δεν θα εχω προβλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου