Προς το περιεχόμενο

Χρηση μουσικης σε ταινια-Πνευματικα δικαιωματα


nanni

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θεμα εχει ως εξης:Σκεφτομαι να κανω ενα ντοκιμαντερ με θεμα τον καραγκιοζη.Θελω να χρησιμοποιησω σχετικη μουσικη.

1. Μια σκεψη ειναι να βρω μια μπαντα που να παιζει τραγουδια που ακουγονται σε παραστασεις καραγκιοζη.Μιλαω για τα παραδοσιακα χασαποσερβικα κλπ.Με αυτα τι ισχυει?Νομιζω οτι εφ' οσον ειναι παραδοσιακα και θα ειναι παιγμενα και ηχογραφημενα απο μας για μας, κανενα προβλημα,ετσι?

2. Η δευτερη ερωτηση ειναι για το τι συμβαινει με τα κομματια δισκογραφιας που ειναι παλια.Νομιζω οτι αν ειναι πανω απο 25ετια μπορεις να τα χρησιμοποιησεις ελευθερα χωρις να παρεις εγγραφη αδεια αρκει να αναφερεις τα στοιχεια (συνθετη, ερμηνευτη). Ισχυει αυτο?

3. Επισης ακουσα οτι αν πχ βιντεοσκοπησεις μια τηλεοραση που παιζει πχ το τραγουδι του σαββοπουλου ''σαν τον καραγκιοζη'' παλι δεν υπαρχει θεμα δικαιωματων και ας ειναι και κατω των 25 ετων (αν ισχυει αυτο τελικα).Ξερετε κατι και για αυτη την περιπτωση?

 

Γενικα υπαρχει καπου κατι σχετικο με ολα αυτα τα θεματα?

Ευχαριστω εκ των προτερων και περιμενω με αγωνια υπευθυνες γνωμες γιατι ειναι πολυ σημαντικο για μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καταλαβαίνω την αγωνία σου, αλλά δυστυχώς πρέπει να αποδεχτούμε ότι το θέμα των δικαιωμάτων{που έχει συζητηθεί αρκετά στο φόρουμ} είναι κάτι αρκετά περίπλοκο και στην Ελλάδα σπάνια βγάζεις άκρη.

 

αυτό που λες στο 2. δεν ισχύει. Τα χρόνια στην Ελλάδα ειναι 70 από το θάνατο του "πνευματικού ιδιοκτήτη"

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries%27_copyright_length

 

εάν το ντοκυμαντέρ είναι τηλεοπτική παραγωγή, στις περισσότερες των περιπτώσεων το κανάλι πληρώνει ένα ποσό στην ΑΕΠΙ για να χρησιμοποιήσει τη μουσική που θέλει.

 

εάν είναι κάτι ερασιτεχνικό προσωπικό πολύ δύσκολα θα σε βρει και θα ασχοληθεί κάποιος μαζί σου για να σου ζητήσει χρήματα για τη μουσική του...

Μια άλλη ιδεά είναι να έρθεις σε επαφή με τους καλλιτέχνες/εταιρίες που έχουν τα πνευματικά δικαιώματα και να ζητήσεις να σου παραχωρίσουν τη μουσική.

 

αυτό που λες με την TV δεν το χω ξαναακούσει, αλλά δύσκολα θα πίστευα ότι μπορεί κάποιος να βγάλει μια ταινία με κομμάτια των beatles και της Madona χωρίς την άδεια κανενός και να την κυκλοφορεί ανενόχλητος επείδη τα ηχογράφισε απ την ΤV...

 

Μια καλή λύση είναι να συμβουλευτείς κάποιο δικηγόρο σχετικό με τα πνευματικά δικαιώματα. < αν και εγώ στο παρελθόν που έψαχνα ένα δικό μου θέμα, ακόμα και ο δικηγόρος έφτασε σε αδιέξοδο μπροστά στο χάος

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω την αγωνία σου, αλλά δυστυχώς πρέπει να αποδεχτούμε ότι το θέμα των δικαιωμάτων{που έχει συζητηθεί αρκετά στο φόρουμ} είναι κάτι αρκετά περίπλοκο και στην Ελλάδα σπάνια βγάζεις άκρη.

 

αυτό που λες στο 2. δεν ισχύει. Τα χρόνια στην Ελλάδα ειναι 70 από το θάνατο του "πνευματικού ιδιοκτήτη"

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries%27_copyright_length

 

εάν το ντοκυμαντέρ είναι τηλεοπτική παραγωγή, στις περισσότερες των περιπτώσεων το κανάλι πληρώνει ένα ποσό στην ΑΕΠΙ για να χρησιμοποιήσει τη μουσική που θέλει.

 

εάν είναι κάτι ερασιτεχνικό προσωπικό πολύ δύσκολα θα σε βρει και θα ασχοληθεί κάποιος μαζί σου για να σου ζητήσει χρήματα για τη μουσική του...

Μια άλλη ιδεά είναι να έρθεις σε επαφή με τους καλλιτέχνες/εταιρίες που έχουν τα πνευματικά δικαιώματα και να ζητήσεις να σου παραχωρίσουν τη μουσική.

 

αυτό που λες με την TV δεν το χω ξαναακούσει, αλλά δύσκολα θα πίστευα ότι μπορεί κάποιος να βγάλει μια ταινία με κομμάτια των beatles και της Madona χωρίς την άδεια κανενός και να την κυκλοφορεί ανενόχλητος επείδη τα ηχογράφισε απ την ΤV...

 

Μια καλή λύση είναι να συμβουλευτείς κάποιο δικηγόρο σχετικό με τα πνευματικά δικαιώματα. < αν και εγώ στο παρελθόν που έψαχνα ένα δικό μου θέμα, ακόμα και ο δικηγόρος έφτασε σε αδιέξοδο μπροστά στο χάος

 

αυτο που λεω στο 3 δεν ειναι να κανω την ηχογραφηση με αυτο τον τροπο αλλα ενα πλανο ας πουμε που δειχνει καποιον να βλεπει ενα βιντεο κλιπ στην τηλεοραση δεν χρειαζεται να παρεις δικαιωματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα δεν παιρνω απαντησεις στα ερωτηματα μου σε αυτο το site

 

Στην Ελλάδα - για όλα τα πράγματα - υπάρχει ένα γενικό νομικό πλαίσιο το οποίο χρήζει ερμηνείας από τον εκάστοτε δικαστή. Εκτός από την πιθανότητα να υπάρχει προηγούμενο δικαστικής απόφασης, οι απαντήσεις στα ζητήματα που σε απασχολούν απλώς ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

 

Η μη-ύπαρξή τους δημιουργεί μία γκρίζα ζώνη, και το περπάτημα σε αυτή τη ζώνη μπορεί να προκύψει ότι λειτουργεί υπέρ σου ή κατά σου, ανάλογα με την περίπτωση.

 

Π.χ. μπορεί να δει το ντοκυμανταίρ σου κάποιος συγγενής κάποιου νεκρού καραγκιοζοπαίκτη και να θεωρήσει ότι είναι μπούρδα, να σου κάνει μήνυση και η εταιρεία του Σαββόπουλου να ενοχληθεί από πιθανή χρήση ενός τραγουδιού, το οποίο όμως εσύ να μη μπορείς να αφαιρέσεις και... λάμησέ τα.

 

Αν έχεις ΠΟΛΥ χρόνο και ΚΑΜΠΟΣΑ χρήματα, θα φας 3-4 μήνες μέχρι να διαπιστώσεις ότι αυτά που σου γράφω ισχύουν ΑΠΟΛΥΤΩΣ και κάπου εκεί θα φλιπάρεις και θα καταλάβεις ότι ήταν προτιμότερο να έκανες ένα ντοκυμανταίρ για τον Μότσαρτ ή για μία μπάντα φίλων σου που θα μπορούσαν να υπογράψουν ότι σου δίνουν την άδεια.

 

Μάλιστα - με όλο το θάρρος - ποιος χρειάζεται ένα ντοκυμανταιρ για τον καραγκιόζη, όταν περιστοιχιζόμαστε από τόσους καραγκιόζηδες;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα δεν ειναι για τον ιδιο τον καραγκιοζη αλλα για εναν νεαρο καραγκιοζοπαιχτη.αλλα τι αλλο να χρησιμοποιησω εκτος απο τις μουσικες που παιζουν στις παραστασεις αυτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα δεν ειναι για τον ιδιο τον καραγκιοζη αλλα για εναν νεαρο καραγκιοζοπαιχτη.αλλα τι αλλο να χρησιμοποιησω εκτος απο τις μουσικες που παιζουν στις παραστασεις αυτες?

 

Να γράψεις ( ή να ζητήσεις να σου γράψουν ) πρωτότυπη μουσική για τη ταινία σου. Αν υπολογίσεις και το χρόνο που θα χάσεις ψάχνοντας φαντάσματα με τα πνευματικά δικαίωματα, φθηνότερα θα σου στοιχίσει. Επίσης θα είναι καλύτερη και επίσης θα είναι πιο πρωτότυπο (όχι άλλη μία ταινία για τον καραγκιόζη με μουσικές εποχής...).

 

Just a thought.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γράψεις ( ή να ζητήσεις να σου γράψουν ) πρωτότυπη μουσική για τη ταινία σου. Αν υπολογίσεις και το χρόνο που θα χάσεις ψάχνοντας φαντάσματα με τα πνευματικά δικαίωματα, φθηνότερα θα σου στοιχίσει. Επίσης θα είναι καλύτερη και επίσης θα είναι πιο πρωτότυπο (όχι άλλη μία ταινία για τον καραγκιόζη με μουσικές εποχής...).

 

Just a thought.

 

 

εχω εναν φιλο που γραφει (εγω ακομη δεν εχω μαθει να παιζω! ;)) αλλα ειναι λιγο τεμπελακος (η απλα θελει το χρονο του).σκεφτηκα να ζητησω βοηθεια απο το noiz μπας και θελει καποιος να γραψει κατι αλλα δεν ξερω θα δειξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως αν καποιος ξερει αυτο μονο να μου πει: οταν εχω πλανα απο μια παρασταση και παιζει η μουσικη απο τα ηχεια της εγκαταστασης για την παρασταση χρειαζεται να παρω αδεια??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου