Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για setlist.Τι θα θέλατε να ακούσετε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!Χαιρετώ την παρέα!

 

Προσφάτως έγινα μέλος ένος σχήματος μεσήλικων-υπερήλικων μπλουζάδων μη μπορώντας να κάνω καριέρα σαν στοουνεράς  ;D......για κάποιο διεστραμμένο λόγο λοιπόν οι τοπικοί επιχειρηματίες μας ζητούν συχνά στα μαγαζιά τους.

 

Ας σοβαρευτώ.Έχουμε ένα setlist 30 κομματιών που χρήζει ανανέωσης καθότι έχει παιχτεί 2-3 φορές.Τι θα θέλατε λοιπόν να ακούσετε πίνοντας το ποτό σας;

 

Είδη:Βlues,Soul,Funk,Pop,ολίγο Vintage Rock,Ολίγο alternative.

 

Είμαστε: Μπάσο,Σόλο κιθάρα,Ρυθμική κιθάρα-φωνή,Ντραμς.

 

Έχετε εύκολες γκρούβες κατά νου από τα προαρναφερθέντα ιδιώματα;Γκρουβάτα έχουμε λίγα και ο κόσμος ζητάει χορό από ότι είδαμε.Τα james,beatles,rem δεν τράβηξαν αν και ήταν τέλεια εκτελεσμένα...(με εξαίρεση εμένα οι υπόλοιποι φυσάνε)  :P

 

Για βοηθήστε στο brainstorming.Ευχαριστώ  :)

 

 

Να μην είναι υπερβολικά απαιτητικά στην φωνή.Σωστός ο τραγουδιάρης απλά έχει περιορισμένη έκταση.

 

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Μια και είστε διασκευομπάντα (οπότε δε θα μπω στη λογική της απάντησης "γράψτε τα δικά σας κομμάτια" κτλ) θα πρότεινα να παίξετε b-sides ή, γενικότερα, άγνωστα,  στο ευρύ κοινό, κομμάτια και να τα εντάξετε ανάμεσα στα γνωστά του set list σας.

 

Από 'κει και πέρα, groove μπορείτε να βρείτε παντού... :P

 

Από κομμάτια του Prince μέχρι funk-ιές τύπου Phish (Tweezer), Lenny Kravitz κτλ ή ροκιές όπως του John Mayer (Belief - όχι και τόσο άγνωστο, ξέρω) και πάει λέγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την αναταπόκριση!Έχουμε ορισμένα από αυτούς που προτείνατε.Έχουμε bill withers,gary moore,blues brothers,albert king,doors,inxs,peter green,srv,billy fury,beatles,rhcp,muddy waters,the meters.m.Jackson κτλπ (να μου πεις τι ''κτλπ'' δεν βλέπω καμιά σπουδαία συνοχή...ορθή παρατήρηση τα πειράζουμε όμως τόσο ρυθμικά όσο και ηχητικά ώστε να μοιάζουν περισσότερο μεταξύ τους.)

 

  Μια και είστε διασκευομπάντα (οπότε δε θα μπω στη λογική της απάντησης "γράψτε τα δικά σας κομμάτια" κτλ) θα πρότεινα να παίξετε b-sides ή, γενικότερα, άγνωστα,  στο ευρύ κοινό, κομμάτια και να τα εντάξετε ανάμεσα στα γνωστά του set list σας.

 

Κρίνω ότι δεν είναι τόσο μυημένος ο κόσμος!Χρειαζόμαστε περισσότερα hit!Δεν έχουμε χαρακτήρα,είμαστε διασκεδαστές.

 

Παιδιά αν δεν σας κάνει κόπο ρίχτε τίτλους κομματιών.Ευχαριστώ και πάλι!  :)

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XM

Πρέπει να σκεφτείς τι κοινό σκάει πάνω-κάτω στις εμφανίσεις σας. Να έχεις υπόψη ότι το κοινό συνήθως δεν ξέρει. Αυτό το συμπέρασμα αποκόμισα ύστερα από 4-5 βράδια που έκανα παρέα σε dj σε ροκομεταλόμπαρο. 2012 και ο κόσμος πήγαινε και ζητούσε ace of spades ξέρω γω. Άρα κατά την άποψη μου πρέπει το σετλιστ να φτιάχνεται με γνώμονα το αξίωμα ότι ο κόσμος στο 90% είναι εντελώς άμουσος.

 

nirvana-smells like teen spirit

nightstalker-line (θα έρχονται και θα σας ρωτάνε τι είναι αυτό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τα παρατήσετε και να παίζετε Ψυχεδελική underground heavy acid jazz με επιρροές από φολκ και στοιχεία δανεισμένα από μουσική κινέζικου κινηματογράφου  ;D

 

Άντε γιατί πολλοί μαζευτήκαμε .... σιγά μην τονώσω τον ανταγωνισμό  8)  >:(

 

 

 

ps. Όπου σας πάει η φωνή του τραγουδιάρη παίδες .... είναι το πιο δοκιμασμένο .. καλή συνέχεια  ;)

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίνω ότι δεν είναι τόσο μυημένος ο κόσμος!Χρειαζόμαστε περισσότερα hit!Δεν έχουμε χαρακτήρα,είμαστε διασκεδαστές.

Μια χαρά ο προσδιορισμός σου.

Άρα σε νοιάζουν και μόνο τα χιτάκια.

Το θέμα είναι να ξέρει το κομμάτι ο (εκάστοτε) κόσμος του μαγαζιού και να το πουλάτε με το σωστό attitude (και να μπορείτε να το παίξετε/τραγουδήσετε βέβαια).

Δεν πολυκατάλαβα ποιά είναι η ερώτηση.

Αν βοηθάει, τα ντισκοφανκoροκ (play that funky music white boy) πουλάνε πάντα (όχι ότι είναι εύκολα).

Ακόμα και σε αυτούς που "δεν γουστάρουν καρεκλιές αλλά χορεύουν κοροϊδευτικά για τον χαβαλέ μωρέ".

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nirvana-smells like teen spirit

nightstalker-line (θα έρχονται και θα σας ρωτάνε τι είναι αυτό)

Filter rejects them!...αν και αγαπημένες μπάντες μου!

Άρα σε νοιάζουν και μόνο τα χιτάκια.

Το θέμα είναι να ξέρει το κομμάτι ο (εκάστοτε) κόσμος του μαγαζιού και να το πουλάτε με το σωστό attitude (και να μπορείτε να το παίξετε/τραγουδήσετε βέβαια).

 

Ακριβώς!

Δεν πολυκατάλαβα ποιά είναι η ερώτηση.

 

Τίποτα απλώς προτάσεις δυναμικών τραγουδιών θέλω να ακούσω στα είδη που ανέφερα με κάποιους περιορισμούς βέβαια.Όχι τίποτα James Brown..θα φύγει με συγκοπη ο καλλίφωνος  ;D ούτε υπερπαραγωγές διότι ο χρόνος για πρόβες δεν είναι άπλετος.Ο Ντράμερ δούλευτε επαγγελματικά οπότε αυτόν σκίστε τον για να τον εκδικηθώ...εδώ δεν μπορώ να βαράω την ΛΑ και μου θέλει να τον ακολουθώ στα σκοτεινά μονοπάτια των πολυρυθμίων.  :o  ;D

 

 

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίνω ότι δεν είναι τόσο μυημένος ο κόσμος!Χρειαζόμαστε περισσότερα hit!Δεν έχουμε χαρακτήρα,είμαστε διασκεδαστές.

 

Αν και πιστεύω ότι το οποιοδήποτε κοινό εκπαιδεύεται,

 

Παιδιά αν δεν σας κάνει κόπο ρίχτε τίτλους κομματιών...

 

Lenny Kravitz - Always on the run, American woman, It ain´t over till it´s over κτλ

Jamiroquai - Canned Heat, Cosmic Girl

John Mayer - Belief,

Alvin Lee - Bluest blues,  I'd Love to Change the World

Foo Fighters - Pretender, Bridge Burning

Queens of the Stone Age - No one knows

 

και πολλά, πολλά άλλα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και πιστεύω ότι το οποιοδήποτε κοινό εκπαιδεύεται,

 

Στην επαρχία που είμαι τα γουστα τους απέχουν αρκετά από αυτές τις μουσικές.Με κανένα κing of dust από wooden swords θα γινόταν το αδιαχώρητο αλλά είπαμε να μην ξεπουληθούμε εντελώς  ;D

 

Ωραίος Mustafank.Έγινε παίδες..πήραμε homework.  :)

 

*Edit μου ξέφυγε επικότατη παρατήρηση

Αν βοηθάει, τα ντισκοφανκoροκ (play that funky music white boy) πουλάνε πάντα (όχι ότι είναι εύκολα).

Ακόμα και σε αυτούς που "δεν γουστάρουν καρεκλιές αλλά χορεύουν κοροϊδευτικά για τον χαβαλέ μωρέ".

 

Ω ναι έχω μπανίσει τέτοια τυπάκια...όλα τα λεφτά!Και τσάμικο να παίζαμε αυτοί θα χώνονταν μπας και τριφτουν με καμιά αισθησιασκή παρουσία  ;D Τους πετάω και κανένα σλαπ για να βοηθήσω το λίκνισμα  ;D

 

 

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου