Προς το περιεχόμενο

Bass stuff!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ζεστη παιδια!!!ετσι πηγα στο πλησιεστερο καταστημα μουσικων ειδων να δοκιμασω πεταλια:)Βρηκα ενα πολυ καλο πεταλακι το Ehx Bass Balls...Στην ουσια αυτο ειναι φιλτρο με παραμορφοση..Το πεταλι φοβερο ολα καλα και καλη τιμη..στα 70 ευρα..Αλλα σκεφτομαι...Αφου ηδη εχω στην κατοχη μου το ροσσικο Big muff και το ehx Qtron...στην ουσια αν τα συνδιασεις κανουν το ιδιο πραγμα με το bassballs...Δοκιμαζω τα πεταλια με την εξις σειρα..Μπασο Κομπρεσαρισμα απ τον Ebs multicomp BigMuff Russian Ehx Qtron Ενισχυτης..Το αποτελεσμα...πατατα...Το Muff ειναι πολυ πολυ τσιταριστο..Η λογικα σκεψη ειναι να κομπρεσαρω τοσο το φιλτρο οσο και το Muff.Οποτε Μπασο Ehx bigg muff russian-Ehx Qtron-Ebs multi comp ενισχυτης...τα αποτελεσματα..πολυ καλυτερα αλλα παλι το muff ειναι πολυ τσιτα..Οποιος φιλος εχει στα υποψην ενα καλο και φθηνο ντραιβ που ταιριαζει σε μπασο και μπορω μ αυτο σε συνδιασμο με το Qtron να παρω τον ηχο του BassBalls ας μας δωσει τα φωτα του!!!Ευχαριστω!!!(Δεν αναφερω τωρα ρυθμισεις πεταλιων γιατι θα μας παρει μια δεκαετια να ποσταρουμε,ειδικα το Qtron εχει απειρες ρυθμισεις.Το Muff απ την αλλη παιζει μονο με την βρομια πανω απ το μισο...και μιλαμε για ποοοοοοοοολλη βρομια..αν την μηδενισεις και αυξισεις πριμα τοτε δεν περνεις μπασο αλλα μαντολινο ;D)

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε βρε το bassballs να τελειώνεις!  ;D

 

Πέραν της πλάκας, αν θες καλό πετάλι για drive σημαίνει πως χρειάζεται να σκάσεις παραπάνω απ'όσο κοστίζει το bassballs, οπότε δε βρίσκω κάποιο νόημα. Πόσο μάλλον όταν βρήκες πως σου αρέσει το εν λόγω πετάλι, δεν χρειάζεται να ψάχνεις κάτι να το μιμηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε βρε το bassballs να τελειώνεις!  ;D

 

Πέραν της πλάκας, αν θες καλό πετάλι για drive σημαίνει πως χρειάζεται να σκάσεις παραπάνω απ'όσο κοστίζει το bassballs

Ναι αλλα με ενα καλο ντραιβ σου μενει και το ντραιβ σκετο :)(Για αυτο και η ονομασια Bass stuff  και οχι θελω να μιμηθω το  Bassballs  :P)Οσο και να θελουμε,το Big Muff ειναι καλο χρυσο κλασσικοτατο αλλα δεν παυει να ειναι Fuzz και οχι ντραιβ.

Τωρα στο θεμα καλο και φθηνο.Ειχα παιξει παλια ενα ντραιβ καθαρα για κιθαρα...το Bad monkey της ibanez και επαθα πλακα..αλλα κατι μου ειπε ενας φιλος οτι δεν κανει επειδη το συγκεκριμενο εχει κατι προενισχισεις και παιζει να καψω κατι,δεν πολυ καταλαβα να σου πω την αληθεια τη ηθελε να πει ο ποιητης αλλα αυτο που μου εμεινε ηταν το σοκ που επαθα με τον ηχο..Το συγκεκριμενο ειναι στα 40 ευρα...οποτε κατι τετοια διαμαντακια καλο ειναι να τα ψαχνουμε..αν καποιος μπορει να μου στυριξει οτι το Bad Monkey παιζει και με μπασο και δεν προκειτε να εχουμε απωλειες το αγοραζω με κλειστα ματια και το συνηστω ανεπιφυλακτα...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ελεγα να παρεις το bassballs. Και αυτο γιατι ουσιαστικα δεν ειναι παραμορφωση + φιλτρο...ειναι απλα ενα φιλτρο. Η μαλλον, 2 φιλτρα doctor Q βαλμενα μαζι. Αυτος ειναι και ο λογος που δεν μπορεις να βγαλεις αυτον ακριβως τον ηχο με το κατα τα αλλα τρομερα ευελικτο Q-tron (ειναι ενα φιλτρο).

 

Η παραμορφωση που ακους προερχεται απο το "ζορισμα" του κυκλωματος αυτου, οχι απο καποιο ξεχωριστο κυκλωμα overdrive που εμπεριεχεται στο πεταλι. Ακομα και αν βρεις καποιο ovd που να σου δινει αυτο τον ηχο, δε θα μπορεσεις να χρησιμοποιησεις το ovd+q-tron για να βγαλεις αυτον τον ηχο, λογω των σημαντικων διαφορων μεταξυ q-tron και bassballs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ελεγα να παρεις το bassballs. Και αυτο γιατι ουσιαστικα δεν ειναι παραμορφωση + φιλτρο...ειναι απλα ενα φιλτρο. Η μαλλον, 2 φιλτρα doctor Q βαλμενα μαζι. Αυτος ειναι και ο λογος που δεν μπορεις να βγαλεις αυτον ακριβως τον ηχο με το κατα τα αλλα τρομερα ευελικτο Q-tron (ειναι ενα φιλτρο).

Ακομα και αν βρεις καποιο ovd που να σου δινει αυτο τον ηχο, δε θα μπορεσεις να χρησιμοποιησεις το ovd+q-tron για να βγαλεις αυτον τον ηχο, λογω των σημαντικων διαφορων μεταξυ q-tron και bassballs.

Παιδια σας ευχαριστω ησασταν και οι δυο εξυπηρετικοτατοι!!!Οποτε...παμε για ακομη ενα πεταλι!!!Ehx BassBalls!!!Thxs!!!

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γνωριζει καποιος κατι και για το Bad Monkey και αυτα που εγραψα πριν θα ηταν ευπροσδεκτος να τα μοιραστει μαζι μας!!!

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν καποιος μπορει να μου στυριξει οτι το Bad Monkey παιζει και με μπασο και δεν προκειτε να εχουμε απωλειες το αγοραζω με κλειστα ματια και το συνηστω ανεπιφυλακτα...

 

Το εχω. Το εχω χρησιμοποιησει πολλακις, αν και αυτον τον καιρο δεν ειναι πανω στο board μου. Δεν εχω καψει τιποτα. Το πεταλι μαμει, δερνει και πινει και ολες τις μπυρες που βρισκει στο ψυγειο. ;D

 

A, και το Bad Monkey ειναι της Digitech, οχι της Ibanez.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι κατα 99.9% σιγουρος οτι το bass monkey θα δουλεψει ανετοτατα και με μπασο. Τα ovd πεταλια μπασου και τα πεταλια κιθαρας διαφερουν κυριως σε ενα πραγμα: στο οτι τα μπασου δεν κοβουν τις χαμηλες συχνοτητες που τα κιθαριστικα, λογω σχεδιασης, κοβουν. Κατα τα αλλα δεν κινδυνευεις να χαλασεις το πεταλι αν το χρησιμοποιεις για μπασο...αφου μαλιστα το ακουσες και σου αρεσε, go for it. Το συγκεκριμενο μαλιστα ειναι σχετικα δημοφιλες με μπασσιστες, λογω της υπαρξης του bass control. Ετσι μπορεις να μπουσταρεις τα μπασα και πιθανον να μην χρειαστει απαραιτητα καποια μοντα ωστε να μη σου τα κοβει, οπως αλλα κιθαρριστικα πεταλια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το bass balls και το qtron είναι τα μόνα σταθερά μου πετάλια εδώ και 8 χρονια!

 

Και τα δύο μπορεί κάποιος να τα βγάλει άχρηστα σε 2 λεπτά γιατί πολυ απλά παίζει τεράστιο ρόλο τι σήμα θα δώσεις και η παραμικρή ρύθμιση αλλάζει τρομερά τον ήχο! Γι αυτό τα λατρεύω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A, και το Bad Monkey ειναι της Digitech, οχι της Ibanez.

Ειναι πρασινο φθηνο αναλογικο και εχει Ηχαρα!!!Μωρε και Mitsubishi να ητανε θα το περνα :D

Στα σοβαρα τωρα..το μπερδεψα με ιμπανεζ επειδη μου ειπε το φιλαρακι που το χει οτι ουσιαστικα ειναι αντιγραφη του Tube Screamer ;D

Ευχαριστω για την διορθωση!!!

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου