Προς το περιεχόμενο

Απορία σχετικά με korg oasys και apogee ensemble


Asterias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Γεια χαρά σε όλους. Έχω ένα korg oasys88 και πρόσφατα αγόρασα μια κάρτα ensemble της εταιρίας apogee γιατί ένας φίλος μου που ασχολείται πολλά χρόνια και έχει την rosetta μου την πρότεινε ανεπιφύλακτα. Το πρώτο πρόβλημα που έχω είναι το εξής: ενώ έχω συνδέσει κανονικά την κάρτα στη θύρα firewire, o υπολογιστής μου δείχνει να μην την αναγνωρίζει. Δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα hardware η software και η εταιρία δεν μου απάντησε στο e-mail που της έστειλα. Πάντως η motu mk2 που είχα πριν δούλευε μια χαρά, οπότε το σύστημα μου μάλλον δεν έχει κάποιο πρόβλημα ουσιαστικό. Επίσης, αν όλα πάνε καλά με την κάρτα, σκοπεύω να συνδέσω το oasys με συνδεσμολογία midi στην κάρτα για hifh definition ηχογραφήσεις. Αυτό το τελευταίο λοιπόν δεν ξέρω πως γίνεται και θα θελα να μου δώσετε τα φώτα σας. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας τα πάρουμε με τη σειρά...

 

1) Ελπίζω ο υπολογιστής σου να είναι Mac αλλιώς δεν πρόκειται να δουλέψει η Ensemble. ;)

 

2) Το MIDI δεν έχει σχέση με ηχογράφηση. Μέσω MIDI μεταφέρονται δεδομένα όπως νότα, οκτάβα, velocity και τα λοιπά, όχι ήχος. Ουσιαστικά το MIDI σου επιτρέπει να ελέγχεις άλλες συσκευές μέσω του πλήκτρου σου.

 

3) Η συμβουλή μου είναι να κάτσεις και να ξεψαχνίσεις μέχρι τελικής πτώσεως τον υπάρχοντα εξοπλισμό σου. Το Oasys είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει στο χώρο των workstations, η MOTU που είχες είναι μια αξιολογότατη κάρτα και απ' όσο καταλαβαίνω, δεν τα έχεις αξιοποιήσει επαρκώς. Πιάσε τα manual, ξεκίνα διάβασμα και μην παρασύρεσαι από αυτά που ακούγονται δεξιά κι αριστερά, είναι χάσιμο χρόνου και χρήματος. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο υπολογιστής μου έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

INTEL E6850

ASUS P5QL-E

CORSAIR 650W

GIGABYTE 4850 HD

RAM 4 (2+2) GB 800HZ

APOGEE ENSEMBLE

UNIBRAIN BLUE

HD 160 GB

USB WESTERN DIGITAL 640GB

 

Μου το έστειλε ο ξάδερφος μου από Γερμανία, με εγκατεστημένο ένα λειτουργικό Hackintosh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Μου φαίνεται παράξενο, μια κάρτα που έχει drivers για το συγκεκριμένο λειτουργικό να μην αναγνωρίζεται απο το σύστημα.

 

Αυτό που μου περνάει από το μυαλό, είναι ότι το OS δεν καλύπτει τα requirements του driver.

 

Οπότε σιγουρέψου από το Site της Apogee ότι το OSX που τρέχεις είναι ΟΚ με τις απαιτήσεις της  Αpogee.

 

Είχε προκύψει παλαιότερα ένα θέμα στην OSx86 κοινότητα σχετικά με την PowerCore Firewire και το Leopard. Συγκεκριμένα, δεν έπαιζε με τπτ, σε κανένα DAW, εκτός και αν αντικαθιστούσε ο χρήστης συγκεκριμένα .kext (για Firewire Support) με τα αντίστοιχα από 10.4.8 ή 10.4.9.

 

Αφού εκτελεστεί αυτή η διαδικασία, η PowerCore τρέχει κανονικά, αλλά χάνεται η υποστήριξη για εξωτερικούς Firewire δίσκους.

 

Αν στο σύστημα σου έχει γίνει κάτι τέτοιο, πολύ πιθανόν να είναι και ο φταίχτης.

 

Υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις (π.χ. H apogee να chekarei κάτι, και να αποτυγχάνει ο έλεγχος), αλλά είναι άσκοπο να προχωρήσω σε εικασίες, χωρίς να ξέρω ΑΚΡΙΒΩΣ το hardware [check] και το Software που είναι εγκατεστημένο (μιλάω για το Operating System και τί hacks έγιναν για να τρέξει σε off-the-shelf PC).

 

Να ένα μυστήριο, και είναι η κατάλληλη στιγμή να κάνω google...

 

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου