Προς το περιεχόμενο

Greek Debt Song! Oικονομικό-ιστορική ανάλυση σε country & western style


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 223
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

εντάξει αλλά ψάξ'το και εσύ όμως, είναι "κάπως" να χρησιμοποιείς μια λέξη και να είναι ολοφάνερο πως δεν ξέρεις τι σημαίνει... ειδικα όταν η κουβέντα έχει να κάνει με πολιτισμό και παιδεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ανεξάρτητα από το αν ο νεοέλλην είναι περισσότερο ή λιγότερο απόγονος των αρχαίων Ελλήνων από ότι ο Σκοπιανός ή ο Shelley... δεν νομίζετε ότι κάποια στιγμή (ο νεοέλλην) θα πρέπει να προσπαθήσει να κολυμπήσει χωρίς (ηθικά και πνευματικά) μπρατσάκια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάς για την αρχαία Βαβυλώνα, την Αίγυπτο και τους Ασσύριους. Δεκτό. Πρόσεξε όμως μία διαφορά: Εκεί μελετήθηκαν τα μαθηματικά και η αστρονομία ως μέρος μιας θρησκευτικής πρακτικής. Οι συγκεκριμένες επιστήμες απαλλάχτηκαν από τη θεουργική τους προσέγγιση εδώ. Εδώ εξελίχτηκαν ως καθαρόαιμες επιστήμες αποκομμένες από θεουργικές προσεγγίσεις.

 

Οπότε - να υποθέσω - ότι η αξία των αιώνων μελέτης μειώνεται επειδή έγιναν (οι μελέτες) στα πλαίσια μίας θρησκευτικής πρακτικής; Αυτή τη διαφορά να προσέξω; Ότι οι ελληνικές επιστήμες είναι "καθαρόαιμες¨;

 

Αυτά δεν είναι σοβαρά πράγματα: αν αποφασίσουμε να απορρίπτουμε τα έργα της ανθρώπινης διανόησης επί τη βάσει του αν έχουν - ή όχι - θρησκευτική αφετηρία, τότε θα σβήσουμε από το χάρτη το 99% του ανθρώπινου πολιτισμού, κάτι που....χμ... πολύ θα άρεσε στους ελληνοαρχαιολάγνους διότι τότε όντως θα ίσχυαν μερικές από τις κοτσάνες που πιστεύουν.

 

Εννοείται ότι όλα αυτά τα γράφω μετά από τη διαβεβαίωση που έχεις παράσχει ότι εσύ δεν είσαι προγονολάτρης και την επακόλουθη βεβαιότητα ότι δεν θίγεσαι. Για τον gdevelek δεν ξέρω βέβαια (δεν προσυπέγραψε τη φράση του SF) αλλά δε βαριέσαι, είπαμε ότι αυτός είναι παραδόπλοιος... **

 

 

 

 

** δεν υπάρχει η λέξη, μη ψάχνεις άδικα. :) :) :) Επί τη ευκαιρία, οι λέξεις δε σημαίνουν ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ το ίδιο πράγμα. Ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει η λέξη "παραδόπιστος" στη γλώσα που χρησιμοποιώ, δηλ. τη νέα ελληνική. ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕ στα αρχαία μπουρδέλα ΟΝΤΩΣ δεν ξέρω, αλλά δε συχνάζω κιόλας.

 

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεξάρτητα από το αν ο νεοέλλην είναι περισσότερο ή λιγότερο απόγονος των αρχαίων Ελλήνων από ότι ο Σκοπιανός ή ο Shelley... δεν νομίζετε ότι κάποια στιγμή (ο νεοέλλην) θα πρέπει να προσπαθήσει να κολυμπήσει χωρίς (ηθικά και πνευματικά) μπρατσάκια?

Μα αγαπητε Χ., μονο τα λαμογια τη κανουν εδω και χιλιαδες χρονια & μονο οι Νεοελληνες-αρχαιοελληνες-ελληνες κολυμπουσαν παντα χωρις μπρατσακια.

Και για να ακριβολογουμε ρε παιδια, οταν λεμε Ελληνες εννουμε Ελληνες, οταν λεμε Βουλγαρους λεμε τους Βουλγαρους και οχι σαν με προμιξεις κλπ που ναι υπαρχουν(πως υπαρχουν εχω και γω την αποψη μου δε τη παραθετω θα γινει χαμος  8) κε SF-θεωριες ειν ολα), αλλα παντα υπαρχει κατι πιο ισχυρο που σε χαρακτηριζει σε συγκριση με αλλους.

Κατι αλλο τωρα.

Εθνικιστης ειν αυτος που αγαπα το εθνος

Εθνιστης ειν το αντιθετο.

οπως εδω παρακατω θα καταλαβετε τι γινεται

 

 

Αλλα τεσπα καταλαβα τι θελετε να γραψετε.

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω Trolley, πως από τα μέχρι τώρα γραφόμενά μου, διαφαίνεται αν είμαι ή όχι αρχαιολάγνος. Επειδή όμως αρέσκεσαι στο να "υποθέτεις" , να χαρακτηρίζεις (με αποκάλεσες αρχαιολάτρη, προγονολάτρη κλπ) ανθρώπους χωρίς επιχειρήματα, πάμε άλλη μία φορά:

1. Δεν μηδενίζουμε κανέναν πολιτισμό. Τους σεβόμαστε όλους όπως σεβόμαστε και τους εκφραστές τους.

2. Το να σέβεται να τιμά και να θαυμάζει κανείς τον αρχαίο Ελληνικό πολιτισμό δεν σημαίνει πως είναι αρχαιολάτρης, φοράει χλαμύδες και κάνει θυσίες στο κήπο του σπιτιού του.

3. Κανείς μέχρι τώρα δεν μίλησε για Ελληνικό DNA, ανώτερες φυλές, UFO και διάφορά τέτοια.

4. Όχι, δεν μηδενίζω ούτε και παραγράφω τη συνεισφορά των Αιγυπτίων, των βαβυλωνίων και των Ασσυρίων. Εξάλλου και ο ίδιος ο Πυθαγόρας διδάχτηκε από αυτούς.

Η προσωπική μου όμως άποψη είναι πως η επιστήμη πρέπει να είναι απαλλαγμένη από οποιαδήποτε θρησκεία αν θέλει να λέγεται επιστήμη. Δεν μιλάω για συγκεκριμένη θρησκεία αλλά για όλες.

Μεταξύ της εκκλησίας (όποιας εκκλησίας) και της εκκλησίας του Δήμου, προτιμώ τη δεύτερη γιατί μου επιτρέπει να αμφισβητώ, απαραίτητο συστατικό για κάθε επιστήμη και ελεύθερη έκφραση.

Εξαιρετικά ενοχλητικό ένα σχόλιό σου στον SF πως EΣY δεν κάνεις λάθος ποτέ. Μετά τον Πάπα βέβαια.

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικά ενοχλητικό ένα σχόλιό σου στον SF πως EΣY δεν κάνεις λάθος ποτέ. Μετά τον Πάπα βέβαια.

 

Αυτό χρήζει διευκρίνησης: με τον SF γνωριζόμαστε δικτυακά πολύ καιρό. Ξέρει πότε αστειεύομαι (και πότε όχι).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή όπως βλέπεις σε σεβάστηκα και εξακολουθώ να σε σέβομαι, θα ήθελα να κάνεις και εσύ το ίδιο αν βεβαια το θυμικό σου το επιτρέπει. Νομίζω πως το εικονίδο με τον shelley που παραποίησες προσπαθώντας να με γελοιοποιήσεις είναι σοβαρός λόγος για να ζητήσεις τουλάχιστον συγνώμη.

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου