Προς το περιεχόμενο

Αρκετα watt και σπιτι...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεις να παιξεις αραγε σε λογικες εντασεις σπιτιου με καποιον ενισχυτη αρκετων βαττ(....50+),χωρις την χρηση καποιου attenuator και να εχεις ικανοποιητικο ηχο ??? Και αν οχι τοτε οσα περιπου βαττ ειναι το ''οριο'' ::) ::) ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μια χαρα μπορει αλλωστε καθε φορα που ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΙ (ή κοβει στη μεση)  καποιος τα βαττ το μονο που κερδιζει (η χανει) ειναι 3db.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να έχεις έναν ικανοποιητικό ήχο στο σπίτι...ή θα έχεις έναν τραντζιστοράτο ενισχυτή ή θα έχεις λαμπάτο 5-30watt.

Για πιό πολλά watt θα θέλεις attenuetor η θα πάς σε ένα βουνό! ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο ενισχυτής αποδίδει καλύτερα σε μεγάλες εντάσεις (πχ. Orange) τότε το πιο πιθανό είναι πως δε θα τον ευχαριστηθείς. Τώρα αν στο 1 σου βγάζει καλό ήχο τότε δεν έχεις πρόβλημα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρυθμίζοντας τον 60άρη valvetronix στο ένα watt, και χωρίς πετάλι ή άλλο εφέ, μπορώ άνετα να μου φέρω την αστυνομία

 

με την παραδοχή πολυκατοικίας πάντα, και όχι μονοκατοικίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω στο σπίτι μου λαμπάτη κεφαλή 120 Watts, και μπορώ χαλαρά να κάνω practice σε πολύ μικρή ένταση, να ηχογραφήσω σε ανεκτές εντάσεις, χωρίς κανένα πρόβλημα, και με ιδιαίτερα ικανοποιητικό αποτέλεσμα! Παρ'όλο που στην αρχή δεν το περίμενα, με βάση όσων είχα διαβάσει.

 

Υποθέτω εξαρτάται από τον ενισχυτή, και το τί εσύ θεωρείς <<ικανοποιητικο ηχο>>!

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την παραδοχή πολυκατοικίας πάντα, και όχι μονοκατοικίας

Οχι δεν ειναι πολυκατοικια 8),αλλα γειτονες εξακολουθουν να υπαρχουν :P...Αλλα ακουω συνεχεια πως τα πολλα βαττ ειναι απαγορευτικα και γεννηθηκε η απορια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε ένα γκάλοπ στην γειτονιά σου για να δείς πως έχουν τα πράγματα!

Τώρα άν θέλεις να παίζεις μεσημεριάτικα ή ώς της 2 τα μεσάνυχτα τότε είναι δύσκολα ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επαναλαμβανω

 

Μια χαρα μπορει αλλωστε καθε φορα που ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΙ (ή κοβει στη μεση)  καποιος τα βαττ το μονο που κερδιζει (η χανει) ειναι 3db.

 

ολα τα αλλα ειναι δοξασιες.

 

Αλλα ακουω συνεχεια πως τα πολλα βαττ ειναι απαγορευτικα και γεννηθηκε η απορια...

 

Αυτο συνηθως ξεκιναει απο την ΠΑΝΗΛΙΘΙΑ αποψη οτι ενας λαμπατος ενισχυτης "παιζει" μονο στο "10",κατι τετοιο δεν ισχυει.

 

Ετσι κι αλλοιως ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ενισχυτη (ακομα και 6 βαττ)  και να βαλεις στο 10 (για να εχεις power amp distortion & να παιζεις ..blooooz ;D)  θα ενοχλει ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ τους γυρω σου  ;)

 

Oποτε ,επιστρεφοντας στην αρχικη σου ερωτηση,ΦΥΣΙΚΑ και μπορεις να παιξεις στο σπιτι σου με οποιονδηποτε ενισχυτη...φτανει να εχει....volume control.... ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν ειναι πολυκατοικια 8),αλλα γειτονες εξακολουθουν να υπαρχουν :P...Αλλα ακουω συνεχεια πως τα πολλα βαττ ειναι απαγορευτικα και γεννηθηκε η απορια...

 

ούτε εγώ μένω σε πολυκατοικία, κι έχω και διπλά τζάμια στα κουφώματα, κι όμως παίζω μόνο στη ρύθμιση του ενός βάτ ακόμη κι αν θελήσω να κάνω "φασαρία", τόσο επαρκής μου είναι αυτή η ισχύς

 

σε κάθε περίπτωση ενισχυτής χωρίς volume knob δεν υπάρχει, όποιον ενισχυτή πάρεις θα τον ρυθμίζεις εκεί όπου εσύ θες

 

βέβαια αν πάρεις λάμπα στην οποία το γκάζι ελέγχεται μόνο από το volume, και θες να παίζεις γκαζάτα καρφί, θα έχεις θέμα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου