Προς το περιεχόμενο

D.I.Y fender champ


ex-sedcomet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για παιδια :) εχω φτιαξει 3 πεταλακια και εναν ενισχυτακο 22 βαττ τρανζιστορ :P και ειπα να παω στο επομενο βημα... 8)εχω βρει αυτο http://www.sophtamps.ca/images/champ/champ_5f1_schem.gif το σχεδιο το οποιο μου φαινετε αρκετα απλο αλλα ακομα εχω καποιες αποριες :'(, ο μετασχηματιστης πως ειναι ετσι; δεν εχει καμια πληροφορια για το μοντελο ας πουμε,τιποτα, ολες αυτοι οι εξοδοι απο πυ βγαινουν; τα πηνεια στο σημειο του μεγαφωνου πως ειναι; φαινετε σαν μετασχηματιστης...αλλα τι ειναι;

 

[move]σορρυ για τις κατα πασα πιθανοτητα χαζες ερωτισεις...[/move]

     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν  ειναι η 1η φορα που θα ασχοληθεις με λυχνιες καλλιτερα  να ζητησεις απο καποιον

που ξερει να σε βοηθησει. Για να φτιαξεις εναν μετριο ενισχυτη πρεπει να ξερεις πολλες λεπτομερειες που δεν τις γραφει κανενα σχεδιο και δεν  προκειται να σου τις πει κανενας.

Εαν φτιαξεις  το σχεδιο αυτο οπως το βλεπεις να εχεις  και λιγο θορυβο, βομβο απο τα νηματα, ειναι καλλιτερα να δωσεις στα νηματα συνεχες ρευμα και να βαλεις και πυκνωτες

γειωσης του θορυβου.

Κοιταξε  το επισυναπτομενο σχεδιο

λυχνια 6V6GT (οι τιμες σε τριαδες  min, normal, max)

class Α1: 

plate              180V,    250V,  315V

Grid2              180V,    250V,  225V

Grid1                -8.5V, -12.5V, -13V

plate (zero signal) 29mA, 45mA, 34mA

plate (max signal) 30mA, 47mA, 35mA

plate resistance  50KΩ,  50ΚΩ, 80ΚΩ

Load resistance  5.5KΩ,  5ΚΩ, 8,5ΚΩ

dissipation 12W

Οut power          2W,  4.5W, 5.5W

champ_5f1_schem.thumb.JPG.9d59ad2de34a0f3dd278d6c09b454077.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και αυτο, αναφερεται στον ιδιο ακριβως ενισχυτη. Θα σε βοηθησει να καταλαβεις τι ακριβως συμβαινει εκει μεσα.

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=173328.0

 

Υπ'οψην ομως, οτι το συγκεκριμενο project, σε αντιθεση με αυτα που εχεις ηδη φτιαξει, εμπεριεχει πολυ πιο σοβαρους κινδυνους. Ενα λαθος μπορει ευκολα να αποβει θανατηφορο λογω των πολυ υψηλων τασεων που υπαρχουν στο εσωτερικο των λαμπατων ενισχυτων.

 

Στη θεση σου θα το επιχειρουσα μονο αφου

1) ειχα εξασκηθει ΠΟΛΥ στην κατασκευη αλλων κυκλωματων

2) ειχα μελετησει και μαθει τα παντα περι ασφαλειας, σωστων πρακτικων κατασκευης κλπ ωστε να ελαχιστοποιησω την πιθανοτητα λαθους

3) ειχα βρει καποιον εμπειρο σε τετοιες κατασκευες για να επιβλεπει και να βοηθα με το ολο εγχειρημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχινε 55 πραγματι με διαφοτισες και μου εδωσες πολυ καλα να καταλαβω τι ειναι το καθε τι  :)ευχαριστω πολυ

 

οντις με ψιλοαπετρεψες απο το να το κανω χωρις επιβλεψη εμπειρου... :'(

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου