Προς το περιεχόμενο

Κουρδισμα μπάσου για συνοδεία σε a drop ή b standar


Minoru

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι κιθαρίστας και εδώ και περίπου 8 χρόνια έχω ένα τεράχορδο μπασάκι σε μι στανταρ.

Πρόσφατα μπήκα σε μια μπάντα φίλων που χρειάζονταν μπασίστα και παίζουν με

7χορδες συνήθως σε a drop ή b standar οπότε επειδή δεν θέλω να είμαι συνέχεια με δανεικό μπάσο σκέφτομαι να βάλω τις 4 πάνω χορδές του 5χορδου και να είμαι σαν σε 5χορδο αλλα χωρίς την σολ χορδή αλλά δεν ξέρω αν γίνεται αυτό και αν θα το αντέξει το μπάσο. Έχετε καμιά γνώση πάνω στο θέμα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Go for it. Πολλοι το κανουν πλεον. Αν δεν αλλαξει ιδιαιτερα η ταση των χορδων (και οχι το παχος) τοτε για το μπρατσο μικρη διαφορα εχει. Αυτο που δε ξερω ειναι αν θα παιρνει το nut σου την εξτρα B χορδη η οποια θα ειναι λογικα ολιγον γομαρι.

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται έτσι απλά...Πρέπει να επιλέξεις τις χορδές και να πας για σετάρισμα σε μάστορα.Διαφορετικά αν δεν κάνεις ζημιά στο μπάσο θα ξεκουρδίζεις συνέχεια...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζω χορδές από 5χορδο στο μπάσο μου εδώ και 2-3 χρόνια και κουρδίζω σε drop C... Θέλει ένα σωστό σετάρισμα αλλά μετά είναι όλα τέλεια!!! Απλά είναι λίγο πιο τσίτα από ότι συνήθως!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το πάω εκεί που πάω και τις κιθάρες μου τότε για σετάρισμα.

Έχει να προτείνει κανείς χορδές 5χορδου με όσο πιο smooth ηχο γίνεται?

Δεν έχω ιδέα απο χορδές μπάσου  :-[

είχα ξετρελαθεί με κάτι black nylon όταν είχα παίξει με το μπασο ενός γνωστού μου

και μου άρεσαν πολύ σαν αίσθηση στα δάχτυλα

αλλά αθήνα απο όσο κοίταξα δεν βρήκα πουθενά για 5 παρα μόνο για 4χορδο.. :'(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ που παίζω σε μπάντα με επίσης χαμηλό κούρδισμα, το τετράχορδο το έχω σετάρει και ανταποκρίθηκε μια χαρά. Ούτε να ξεκουρδίσει ούτε τίποτα. Με το πεντάχορδο πάλι, είχα θεματάρα γιατί "η χοντρή" χορδή κατέληγε να είναι ΦΑ και δεν ακούγονταν πραγματικά. Εγώ δηλαδή ήθελα τη χοντρή χορδή να είναι εξτρα και οι νότες της κιθάρας να συμπίπτουν από την επόμενη... Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις.

 

Κυκλοφορούν πάντως στο εμπόριο χορδές μπάσου για πολύ χαμηλά κουρδίσματα. Νομίζω λέγονται dark lord ή κάτι τέτοιο σκιαχτερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ που παίζω σε μπάντα με επίσης χαμηλό κούρδισμα, το τετράχορδο το έχω σετάρει και ανταποκρίθηκε μια χαρά. Ούτε να ξεκουρδίσει ούτε τίποτα. Με το πεντάχορδο πάλι, είχα θεματάρα γιατί "η χοντρή" χορδή κατέληγε να είναι ΦΑ και δεν ακούγονταν πραγματικά. Εγώ δηλαδή ήθελα τη χοντρή χορδή να είναι εξτρα και οι νότες της κιθάρας να συμπίπτουν από την επόμενη... Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις.

 

Κυκλοφορούν πάντως στο εμπόριο χορδές μπάσου για πολύ χαμηλά κουρδίσματα. Νομίζω λέγονται dark lord ή κάτι τέτοιο σκιαχτερό.

Δηλαδή είχες το πεντάχορδο σαν εξάχορδο ε? :D

Για χορδές μάλλον θα κοιτάξω για ανταριο οτι βρω για πεντάχορδο ή chromes ή nylon ή half rounds, αφού στιν κιθάρα

πάντα με ικανοποιούσαν απόλυτα αρα θέλω να πιστεύω θα είμαι εντάξει μ αυτές και στο μπάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δηλαδή είχες το πεντάχορδο σαν εξάχορδο ε? :D

 

 

Σαν επτάχορδο. Εκεί πας σε F  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι F ρε παιδιά? Μουσική για νυχτερίδες παίζεται? :o

Τι λες μωρέ...Ο Μπασίστας της Πάολα μόνο σε τέτοιο κούρδισμα παίζει...Εκεί βλέπεις είναι οι περιοχές που ακούνε τα σκυλιά...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου