Προς το περιεχόμενο

Θαμπές (ματ) περιοχές στο χρώμα - Τρόπος αντιμετώπισης;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια μαύρη Musicman Luke, της οποίας το χρώμα με τον καιρό έχει αποκτήσει κάποιες θαμπές περιοχές, δηλ. σε μερικές περιοχές το χρώμα έχει γίνει ματ. Πώς μπορώ να διορθώσω την κατάσταση; Θα χρειαστεί ολική βαφή του σώματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια αλοιφή γυαλίσματος που να έχει πολύ ψιλό κόκκο θα μπορέσεις να επαναφέρεις τη γυαλάδα. Το είχα κάνει παλιότερα με μια που είχα αγοράσει από carrefour που ήταν για αυτοκίνητα με πολύ καλό αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια αλοιφή γυαλίσματος που να έχει πολύ ψιλό κόκκο θα μπορέσεις να επαναφέρεις τη γυαλάδα. Το είχα κάνει παλιότερα με μια που είχα αγοράσει από carrefour που ήταν για αυτοκίνητα με πολύ καλό αποτέλεσμα.

 

+1

 

Και τρίψιμο ΜΟΝΟ με βαμβάκι!

 

Ρώτα και σε κανένα videoclub για μια αλοιφή που γυαλίζουν τα γρατζουνισμένα dvd

Δεν ξέρω πως τη λένε αλλά μία που μου φέρανε και δοκίμασα κάνει φοβερή δουλειά!

 

(Γυάλισα ακόμα και την οθόνη του κινητού :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ,guys. Λογικά πρέπει νακάνει δουλειά και το kit της Dunlop:

http://www.jimdunlop.com/index.php?page=products/pip&id=232&pmh=products/picks

 

E;

 

Λογικά μια χαρά θα κάνει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά μια χαρά θα κάνει.

 

 

Αυτά τα κιτ είναι για γυάλισμα επιφανειών που το βερνίκι είναι άθικτο, δεν κάνουν για επιδιορθώσεις.

 

Θα συνιστούσα επιλογή μόνο προϊοντων που έχουν φτιαχτεί ειδικά για φινιρίσματα κιθάρας. Εφιστώ την προσοχή στο γεγονός ότι οι EBMM έχουν φινίρισμα πολυεστέρα και όχι πολυουρεθάνης όπως πολλά όργανα.

 

Πριν από χρόνια είχα αγοράσει από τη Rockinger μια σειρά από αλοιφές (μαλακή, μεσαία, σκληρή) που είναι ιδανικές για τέτοιες χρήσεις. Ωστόσο δεν τις βλέπω στον κατάλογο πλέον... Σίγουρα και ο stewmac έχει ανάλογες.

 

Ξεκίνα από την πιο μαλακή κρέμα που θα βρεις και προσοχή στις οδηγίες χρήσης.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα κιτ είναι για γυάλισμα επιφανειών που το βερνίκι είναι άθικτο, δεν κάνουν για επιδιορθώσεις.

 

όντως μόνο για polishing λέει...

...νόμιζα οτι έγραφε και repair :(

 

Μήπως δεν είναι θάμπωμα του βερνικιού και θέλει απλά καλό καθάρισμα?

 

Σε μια Gibson που μου είχε θαμπώσει στο μπράτσο αλλά και εκεί που "βρίσκει" το δεξί χέρι στο σώμα με ένα καλό καθάρισμα επανήλθε κανονικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως δεν είναι θάμπωμα του βερνικιού και θέλει απλά καλό καθάρισμα?

 

Σε μια Gibson που μου είχε θαμπώσει στο μπράτσο αλλά και εκεί που "βρίσκει" το δεξί χέρι στο σώμα με ένα καλό καθάρισμα επανήλθε κανονικά.

 

Α, ναι, βέβαια, το πρώτο που πρέπει να κοιτάξει ο φίλος μας είναι μήπως απλά με τον ιδρώτα, κλπ, έχει πιάσει επιφανειακό στρώμα. Και βασικά αυτό πιστεύω ότι είναι και το πιθανότερο, γιατί τα φινιρίσματα της EBMM γενικά αντέχουν πάρα πολύ (πολυεστέρας με UV treatment) και μου φαίνεται παράξενο να έχει "φαγωθεί" το βερνίκι τόσο πολύ.

 

Βέβαια εξαρτάται και από την τοξικότητα του ιδρώτα, κλπ.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου