Προς το περιεχόμενο

Θήκη η έξω???


fuzzman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πριν την βαλεις στην θηκη παντως ,αν θες να την βαλεις, να κοιτας να εχεις σκουπισει τον ιδρωτα που μπορει να εχει απτο χερι σου γιατι αυτο θα σου σκουριασει τις χορδες.

Επισης λενε οτι ειναι καλο να την ακουμπας και καπου με την ταστιερα προς τα κατω ωστε να μην ταλαιπωρειται το μπρατσο απ'το τραβηγμα των χορδων. Θα πρεπει να προσεξεις ομως που θα την ακουμπησεις γιατι π.χ. αν την ακουμπησεις στο πατωμα οι χορδες σου πιεζομενες μπορει να χαραξουν την ταστιερα.

www.myspace.com/thepuzzle4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξη τωρα μην υπερβάλουμε, απλα λίγο προσοχη θελει, πριν μπει στην θήκη ένα σκούπισμα (και στις χορδες και στα μεταλικα μερη) ιδιως αν ειμαστε στο σπιτι οπου οι συνθηκες μαλλον ειναι ευνοικες...

 

τωρα μετα απο καποια προβα, live κτλ οπου τα πραγματα ειναι χειροτερα και θελουμε-δεν θελουμε θα βαλουμε το οργανο μεσα θελει μια παραπανω προσοχη...  εγω ακολουθω τα εξης:

Δεν μενει ποτε σε εναν τετοιο χωρο η βαλιτσα ανοιχτη και μετα το σκουπισμα και αφου βγουμε εξω αφηνω λιγο την κιθαρα να αεριστει σε πιο καθαρο περιβαλον πριν την κλεισω και φυγω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, παρατήρησα τελευταία ότι σε κάποια

σημεία της ταστίερας ακριβώς κάτω από  κάποιες χορδές σαν να έχει ξεράθει,

σαν να είναι ανοιχτόχρωμες σκιες ένα πραμα.

 

Μιλάω μπάσο με rosewood ταστιέρα και το χω συνέχεια στο στάντ,

συνήθωςμετά απ το παίξιμο παίρνω χαρτί κουζίνας και καθαρίζω λίγο τις

χορδές και τις περισσότερες επιφάνειες του μπάσου.

 

Μήπως ξέρει κανείς πως μπορεί να εγινε αυτό

και αμα χρειάζεται κανα fast fret ή άλλο συντηριτικό

ξύλου ας πουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν την βαλεις στην θηκη παντως ,αν θες να την βαλεις, να κοιτας να εχεις σκουπισει τον ιδρωτα που μπορει να εχει απτο χερι σου γιατι αυτο θα σου σκουριασει τις χορδες.

Επισης λενε οτι ειναι καλο να την ακουμπας και καπου με την ταστιερα προς τα κατω ωστε να μην ταλαιπωρειται το μπρατσο απ'το τραβηγμα των χορδων. Θα πρεπει να προσεξεις ομως που θα την ακουμπησεις γιατι π.χ. αν την ακουμπησεις στο πατωμα οι χορδες σου πιεζομενες μπορει να χαραξουν την ταστιερα.

 

οι κιθάρες μου μπαίνουν γυαλισμένες και σκουπισμένες στην θήκη, μόνο μετά από πρόβα δεν την σκουπίζω αλλά είναι το πρώτο πράγμα που κάνω όταν πάω σπίτι. Χτες που πήγα να παίξω μια κιθάρα μου μετά από ένα μήνα κλεισμένη ήταν σαν να ήταν ξερή. Τελείως σκληρή. δεν παίζονταν. Η ταστιέρα ήταν αίσχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται και ξεσκόνισμα κάθε μέρα. Εγώ εχω ένα μεγάλο σταντ και τις ψευτο ξεσκονίζω μια φορά την βδομάδα. Και όλα καλά. Κάπου πήρε το κάτι μου παραπάνω ότι όταν τις έχεις έξω σκουριάζουν. Ίσα ίσα που ο λόγος που τις βάζεις έξω είναι για να μην σκουριάζουν τα ταστα από το ιδρώτα... Υπάρχουν κιθάρες του 50 που δεν έχουν πάθει το παραμικρό. Έξω σε σταντ , μια φορά τον χρόνο ένα σερβίς και δεν σκουριάζει , δεν χαλάει τίποτα. Μην είμαστε και υποχονδριοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειναι το ξεσκονισμα? ;D

 

Σιγα μη της περνατε και με κρεμα ημερας και με κρεμα νυχτας και μετα τους ριχνετε και ενα χερακι αποσμητικο... ;D ;D

 

Κιθαρες ειναι δεν ειναι μπιμπελο...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου