Προς το περιεχόμενο

7χορδη Jack & Danny YC-780


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά απο μία μικρή καθυστέρηση (λόγο της μη διαθεσιμότητας μαγνητών), η καινούργια μου (και η πρώτη μου) 7χορδη είναι εδώ.

 

Όπως είχα γράψει και στο θέμα που έψαχνα για 7χορδη, τα specs που αναζητούσα ήταν πολύ συγκεκριμένα και οι επιλογές που είχα εν τέλη, ήταν 2:

α) Η ακριβή Vigier, περίπου στα €2500

β) Η φθηνή Jack & Danny.

 

Φυσικά λόγο οικονομικής κρίσης επέλεξα τη δεύτερη, η οποία όμως με καλύπτει σε όλα (συν τα εξτρά), δηλαδή:

Alder Body

Bolt On Maple Neck

Rosewood Fingerboard

2 Humbuckers + 3way Switch Selector

Και το πιο σημαντικό:

Vintage Style 7String Tremolo

 

Η πρώτη εντύπωση ήταν άκρως θετική, καθώς χρειάστηκε απλά ένα κούρδισμα και ένα ελαφρό κατέβασμα του bridge μαγνήτη στα μπάσσα και ήταν έτοιμη!

Δεν ξέρω αν τα παιδιά στο MusicStore έκαναν κάποιο σετάπ ή αν ήταν έτσι απ'το εργοστάσιο, πάντος ήταν κατά 99% έτοιμη να παίξει.

 

Ηχητικά (θα ανεβάσω δείγματα το βράδυ), με τους μαμίσιους μαγνήτες καρφί στον ενισχυτή (Peavey ValveKing 212) είχε ικανοποιητικό ήχο και στις 3 θέσεις με κάποια μπουκώματα στα μπάσσα στην bridge θέση (σε overdrive) και όχι μεγάλες διαφορές ο bridge απ'τον neck (προφανώς είναι ίδιοι και οι δύο ;D).

Βέβαια έχω προνοήσει και αγόρασα μαζί με την κιθάρα δύο ωραιότατους DiMarzio, ένα Evolution 7 για Bridge και έναν Blaze Custom για Neck και θα αλλαχθούν λίαν συντόμος και εφόσον γράψω τα πρώτα δείγματα με τους μαμίσιους.

 

Το Playability, αν και το περίμενα λίγο "κάπως" (λόγο 7χορδης), διαψεύθηκα!

Το radius είναι περίπου στο 9,5-10 (με το μάτι), που σημαίνει οτι δεν είναι τελείως flat, πράγμα που με βολεύει, επίσης το κάτω κόψιμο είναι αρκετό για να παίζεις άνετα μέχρι και το 24ο τάστο.

 

Κατασκευαστικά: Καταρχήν η όλη κιθάρα είναι αρκετά ελαφριά σε σχέση με άλλες 7χορδες που έχω πιάσει, το feel στο satin μπράτσο είναι πάρα πολύ καλό και η ταστοδουλειά που έχει γίνει δεν έχει ατέλιες σε κανένα τάστο, στο headstock joint φαίνετε οτι έχει γίνει αρκετά καλή δουλειά, το βάψιμο είναι και αυτό χωρίς ατέλιες και το πιο σημαντικό είναι οτι ο συνδιασμός tuners-nut-bridge κρατάνε την κιθάρα κουρδισμένη και μετά απο εκτεταμένη(  ;D ) χρήση του τρέμολο. Να σημειώσω εδώ οτι απ'τη μαμά ήρθε με 2 ελατήρια και όχι με 3 όπως συνηθίζεται.

 

Μερικές φωτογραφίες για αρχή:

DSCF1262.thumb.JPG.b424e75740dca5ecc8ea08456840494f.JPG

DSCF1263.thumb.JPG.674dd4234fa417f53dec5fac254f2352.JPG

DSCF1264.thumb.JPG.979129f1dbb6bf31ce0d919f7d7dfb69.JPG

DSCF1273.thumb.JPG.55a27ee60b49f24fa21812c305ac0736.JPG

DSCF1269.thumb.JPG.254b971cabb35186ff6476e96b90f9d9.JPG

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πόσο σε κόστισαν όλα μαζί με τους μαγνήτες? Ανυπομονώ για τα ηχητικα δείγματα :D

Α Ναι! Ξέχασα τις τιμές, λοιπόν η κιθάρα πήγε μόλις €139 και οι μαγνήτες στα €148 και οι δύο.

Δείγματα το βράδυ, τώρα δουλεύω.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ. Θα σε ρώταγα πως ακούγεται η μπάσα Σι (που ταιριάζει περισσότερο 26' 1/2 ή 27') , αλλά αν θυμάμαι καλά, εσύ κοιτάς προς τα πάνω!  ;)

 

Καλόπαιχτη πάντως! Έχω παίξει αρκετά με διάφορες J&D (LP, Strat, ακουστική, κλασσική 3/4, JazzBass, ακουστικό μπάσο), μιά χαρά όργανα είναι! Τρομερή σχέση κόστους-ποιότητας.

 

Καλά θα κάνεις όμως με τους μαγνήτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ. Θα σε ρώταγα πως ακούγεται η μπάσα Σι (που ταιριάζει περισσότερο 26' 1/2 ή 27') , αλλά αν θυμάμαι καλά, εσύ κοιτάς προς τα πάνω!  ;)

Καλά θυμάσαι, μόλις λιώσω το πρώτο σετ που έχει πάνω (δηλαδή σε 3-4 μέρες ;D )θα βάλω 10άρι στάνταρ (6χορδης) σύν μία 8άρα κάτω που θα κουρδίζει σε ΛΑ, αυτό σε συνδιασμό με ένα λίγο πιο χαμηλό action (αν και δεν μου αρέσουν τα πολύ χαμηλα) και κούρδισμα σε ημιτόνιο θα είμαι εντάξει μέχρι το Γενάρη που θα μου φέρουν Octave4Plus 8άρες.

 

Καλόπαιχτη πάντως! Έχω παίξει αρκετά με διάφορες J&D (LP, Strat, ακουστική, κλασσική 3/4, JazzBass, ακουστικό μπάσο), μιά χαρά όργανα είναι! Τρομερή σχέση κόστους-ποιότητας.

Thanks!

 

Καλά θα κάνεις όμως με τους μαγνήτες...

Και δες και συνδεσμολογία ;) Να 'ναι καλά τα παιδιά στην DiMarzio.

2h1v1t_3wtelsplitinner.GIF.781564ead34ebd17441842248b9e758d.GIF

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγειες  ;D great value for the money !!!

Σ'ευχαριστωωώ!

 

Τί λέτε να βάλω κανένα αυτοκόλλητο σχεδιάκι στο σώμα ή να το αφήσω έτσι στη μαυρίλα του?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλοριζικη καλοπαιχτη και καλοσπαστη (λογω wes borland αυτος τις σπαει στην σκηνη τις 7χορδες του  8)) πραγματικα δεν το περιμενα με τοσα λιγα λεφτα να κανεις τοσο καλη δουλεια - εγω δεν παιζω με  7χορδες αλλα θα ηθελα μια για συλλογη και η δικια σου περιπτωση με μπριζωσε αρκετα - θα σου ελεγα να κολλησεις ενα αυτοκολλητο που να γραφει 7th heaven (7χορδη) εγω αυτο θα εκανα  ;D πολυ μουρατη ομως και σκετη μαυρη

 

1η ερωτηση : απο το music station στην πατρα την πηρες ??

2η ερωτηση : η παντοφλα τι νουμερο ειναι και τι μαγνητες φοραει ??  :o  ::)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου