Προς το περιεχόμενο

7χορδη Jack & Danny YC-780


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πολυ λεπτο μπρατσο εχει για 7χορδη παντως - θα σε βολευει ?? επειδη εχω παιξει με μια απο τις καλυτερες 7χορδες που ειναι η ibanez universe και το μπρατσο της ηταν σχετικα χοντρο..............εσυ πως την βλεπεις στα χερια σου σε σχεση με μια 6χορδη ?? ποιες οι βασικες διαφορες ??

 

σορρυ αν σε ζαλιζω  :-[αλλα οπως σου εξηγησα και παραπανω με ενδιαφερει εφ'σον την βρηκες και σε τοσο καλη τιμη

Περιέργος για τόσο λέπτό ναι, με βολεύει. Τώρα σε σχέση με μία 6χορδη, το μόνο που έχω να πώ είναι οτι θέλει μερικές ωρίτσες παίξιμο για να το συνηθίσω, κατά τ'άλλα όλα ΟΚ! Απο ήχο πως σου φάνηκε? (δεν το έχω ακούσει ακόμα στα monitor, έγραψα με το λαπιτόπι)

Υπόψιν, είναι με τους μαμίσιους μαγνήτες.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

εκανα και σχολιο στο youtube  θα το δεις απλα οταν το εκανα δεν ειχες απαντησει ακομα στην ερωτηση μου οποτε.............απο ηχο ειχε αρκετα ικανοποιητικο για τα γουστα μου και τις προσδοκιες μου για τετοιο ζητιανοξηλο :P κανε αμα μπορεις και ενα βιντεο με τους αλλους μαγνητες για να καταλαβουμε και την διαφορα - γιατι δεν εχω προηγουμενη εμπειρια σε τετοια moda  με 7χορδη και δεν ξερω ακομα - παντως κατα την ταπεινη μου γνωμη (βεβαια εσυ εγραφες και με μικροφωνο και δεν ειναι το ιδιο απο str8 to the amp thing  ::) ) η κιθαρα στεκεται επ'αξια απεαντη σε καποιες αλλες που κανουν και ενα σκασμο λεφτα (βλεπε ibanez universe ) 2x μπραβο πολυ καλη αγορα  :o

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ messalion, σίγουρα δεν θα έγραφα ποτέ "καρφί" πάντα με μικρόφωνο.

Μόλις " φάω" τις χορδές που έχει πάνω, θα αλλάξω και τους μαγνήτες.

Το ζητιανόξυλο που λες, είναι alderάκι όχι και τόσο κακό όσο το περίμενα, βλέπεις καμιά φορά, σου έρχονται τα καλά απο κει που δεν το περιμένεις.

 

 

εκανα και σχολιο στο youtube 

Απάντησα.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα περιμενω με ανυπομονεσια να καψεις - κοψεις καμια χορδη για να γινει η moda ακομα ποιο γρηγορα για να την ακουσω επιτελους ;D

 

υποψ'ην δεν ξερω σε τι ηχεια ακους αυτα που γραφεις αλλα εγω τα ακοθω σε monitor και ειναι ολα flat - και παρ'ολα αυτα σου ειπα οτι οντως εχει πολυ καλο ηχο η κιθαρα........nice man

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Ξέθαμα!

Λοιπόν το εγχείρημα πέτυχε, η κιθάρα πλέον είναι κουρδισμένη σε EADGBEA με ΛΑ καντίνι 8άρα και το υπόλοιπο σετ 10άρι και το αποτέλεσμα είναι άψογο και ηχητικά και παικτικά.

Επ'ευκαιρία άλλαξα και τους μαμίσιους μαγνήτες με τους:

DiMarzio Evolution Bridge

DiMarzio Blaze Custom Neck

 

Πιο αναλυτικά, στο παίξιμο λοιπόν έχουμε μία εξτρά ΛΑ καντίνι (1o clip), όπου σε ακκόρντα μπαρέ κάτω θέσης (με τονική στη ΛΑ μπάσσα χορδή) μας δίνει μία εξτρά τονική 2 οκτάβες πάνω(clip 2).

Στα δε μπαρέ ακκόρντα πάνω θέσης (με τονική στη ΜΙ μπάσσα χορδή) μπορούμε αν παίζουμε το ακκόρντο μινόρε να προσθέσουμε μία 5η επιπλέον στη ΛΑ καντίνι, αφού πρώτα συνηθίσουμε τη διαφορετική θέση που πρέπει να είναι τα δάχτυλα.

Επίσης ηχητικά είναι ωραίο και το άκουσμα στις 5ες παιγμένες στις ΜΙ & ΛΑ καντίνι (clip 3)

 

Στις κλίμακες τι να πω...Άπειρα πραγματα, απο "νέες" θέσεις για arpeggios, μέχρι extended range κλίμακες (clips 5&6)που φτάνουν μέχρι το 24ο τάστο της ΛΑ καντίνι(clip 4), που είναι αντίστοιχο μίας ΛΑ παιγμένη στο 29ο τάστο της ΜΙ καντίνι.

 

Ακούω σχόλια!

EADGBEA_Clean_Open.mp3

EADGBEA_Dm_Extra_D.mp3

EADGBEA_High_5ths.mp3

EADGBEA_Harmonic_Am.mp3

EADGBEA_Diminished.mp3

EADGBEA_A_pentatonic.mp3

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

once a fun and always a fun μεγαλε πιστευω οτι εχεις κανει πολυ καλη δουλεια -πηρες μια κιθαρα με "ξεφτιλα" χρηματα και την εκανες 7χορδη των 2χιλιαδων ευρω - χωρις να πριαυτολογω δεν πιστευω οτι εχει να ζηλεψει κατι απο τις καλες 7χορδες - συγχαρητηρια και μπραβο απο εμενα +1  :D παντα τετοια - ειμαι ετοιμος για το click στο order απο musicstore  8)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

once a fun and always a fun μεγαλε πιστευω οτι εχεις κανει πολυ καλη δουλεια -πηρες μια κιθαρα με "ξεφτιλα" χρηματα και την εκανες 7χορδη των 2χιλιαδων ευρω - χωρις να πριαυτολογω δεν πιστευω οτι εχει να ζηλεψει κατι απο τις καλες 7χορδες - συγχαρητηρια και μπραβο απο εμενα +1  :D παντα τετοια - ειμαι ετοιμος για το click στο order απο musicstore  8)

 

Αν πραγματικά σ'ενδιαφέρει αυτή η φάση 7χορδης, να το κάνεις το κλίκ, αξίζει μέχρι τελευταίο σεντ.

Εγώ της έχω φτιάξει και 4-5 ήχους στην RP και είναι το υπ'αριθμόν 2 όργανο για τις ηχογραφήσεις που κάνω αυτό τον καιρό.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

 

Πήρα κι εγώ την 7χορδη και είναι σούπερ (από το musicstore.de).

 

Ελαφριά αίσθηση η ταστιέρα και ωραίος, γεμάτος ήχος στην παραμόρφωση. Τα καθαρά της δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσιάζουν. Το σκέφτομαι για

αργότερα μήπως αλλάξω μαγνήτες (υποψήφιοι οι DiMarzio). 

 

Το μπράτσο πίσω έχει μία ελαφριά αίσθηση πλαστικού σε σχέση με την Ibanez ας πούμε, αλλά φυσικά δεν επηρεάζει. Το σώμα είναι λίγο πιο μικρό και για μένα, πιο βολικό. Όμορφο χρώμα, μικρό βάρος και βολικό τρέμολο.

 

Πάρα πολύ ευχαριστημένος με την κιθάρα.

 

 

 

 

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα κι εγώ την 7χορδη και είναι σούπερ (από το musicstore.de).

 

Ελαφριά αίσθηση η ταστιέρα και ωραίος, γεμάτος ήχος στην παραμόρφωση. Τα καθαρά της δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσιάζουν. Το σκέφτομαι για

αργότερα μήπως αλλάξω μαγνήτες (υποψήφιοι οι DiMarzio). 

 

Το μπράτσο πίσω έχει μία ελαφριά αίσθηση πλαστικού σε σχέση με την Ibanez ας πούμε, αλλά φυσικά δεν επηρεάζει. Το σώμα είναι λίγο πιο μικρό και για μένα, πιο βολικό. Όμορφο χρώμα, μικρό βάρος και βολικό τρέμολο.

 

Πάρα πολύ ευχαριστημένος με την κιθάρα.

Καλόπαιχτη φιλαράκο, είναι όντως πολύ ωραίο όργανο, σε τι χρώμα την πήρες?

Και μιας και το αναστήσαμε το θέμα να πω ότι κάθε φορά που παίζω με αυτήν το ευχαριστιέμαι πάρα πολύ, ειδικά αυτή η λα καντίνι ;) είναι σούπερ!!! 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου