Προς το περιεχόμενο

New Line6 Pod HD series


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον , παιζοντας με το HD 300 που παρελαβα σημερα κ αφου ακουσα τα περισσοτερα preset (καποια δεν ακουγονται καν ;D) εχω να πω τα εξης:

 

a) στην λουπα του Koch studiotone οπως κ του twintone το αποτελεσμα ηταν κατωτερο του αναμενομενου , ηχος σκληρος οχι fizz κ τετοια βεβαια αλλα χωρις χαρακτηρα κ δυναμικες.

 

b) σε κατασταση περιπου FRFR με τον ARTSLA2 k καμπινα 1χ12 με το delta pro το αποτελεσμα ηταν σαφως καλυτερο , πιο ζεστος ηχος κ ογκος αλλα παλι ελειπε κατι....

 

οποτε ξεκινησα να μελετησω εναν ηχο φτειαχνοντας ενα preset με τον jcm800 κ την 1χ12 blues cab εχοντας παραλληλα το ιδιο setup κ ρυθμισεις στο axefx.

Το αποτελεσμα εδω ηταν παρα πολυ καλο που σημαινει οτι το μηχανακι εχει δυνατοτητες με σωστο dialing k αναλογο ψαξιμο.

Εφτειξα κ 2 κλιπακια ενα με το HD κ ενα με το axefx oποτε μπορειτε να παρετε μια γευση. Η εγγραφη ειναι κατευθειαν στην καρτα ηχου (presonus firebox) χωρις κανενα εφε.

 

Μια ''γρηγορη'' στα εφε ματια μπορω να πω πως με ικανοποιησε αρκετα.

Οι δοκιμες θα συνεχιστουν κ τις επομενες μερες. Επισης παρατηρησα πως καποια preset ακουγοντα εντυπωσιακα καλυτερα χωρις τον χρωματισμο του amp ,σκετο preamp modeling.

ειδομεν.....

Στα αυτιά μου Marillie μου ακούστηκε πιο ωραίο και με πιο πολύ presence το ΗD.... ;)

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 608
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ευχαριστούμε για τα κλιπάκια!

 

και οι δυο ωραίοι ήχοι, αλλά αρκετά διαφορετικοί πιστεύω.

 

αχ δε το σκέφτηκες να τα βαλεις blind να πέσουν μαντεψιές? ;D

 

πάντως απο ηχογράφηση (και απο τη καλύτερη ηχογράφηση δηλαδή) δε γίνεται να βγάλει κανεις σοβαρό συμπέρασμα πιστεύω. Το μοντελλινγκ έχει προχωρήσει τόσο, που πλέον το ζουμί είναι στο feeling που παίρνει αυτός που παίζει, και όχι τόσο στο ηχητικό αποτέλεσμα (που ειναι αποτελεσμα δεκαδων αλλων παραγόντων)

 

με λίγα λόγια, πιστεύω πως αν επιλέξεις με βάση την τσέπη σου, τα features και την ημερομηνία κυκλοφορίας του προιόντος, είσαι μέσα! Εκτός αν μπορέσεις να πάιξεις σε σπίτια φίλων τις πεταλιέρες και να τις μελετήσεις προσεκτικά.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω παιδια πως το ζουμι ειναι στο feeling! Τι αλλο να εκανα ομως για να παρετε μια γευση? :-\ Tην Κυριακη θα δοκιμασω με την μπαντα στην προβα το HD για να δω πως ακουγεται σε συνθηκες live κ πως κανει cut στην μιξη. Εκει νομιζω θα δειξει το πραμα!!!! :)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ήχος του Axe όμως είναι ο ίδιος με του ενισχυτή...

 

Θα συμφωνησω, αλλα κ του HD ειναι usable!! Ισως με καποιο dialing ερθει πιο κοντα!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω παιδια πως το ζουμι ειναι στο feeling! Τι αλλο να εκανα ομως για να παρετε μια γευση?

 

να μας στείλεις απο ένα hd στο σπίτι να το δουμε κι εμείς! :P

 

προσωπικά δεν έχω παίξει ποτέ με αληθινο jcm800 αλλα αυτους τους ήχους που άκουσα, καλλιστα θα τους μπέρδευα με αυτούς που έχω ακούσει κατα καιρούς στην TL και την RP (δεν έχω δοκιμάσει κι άλλες).

 

πάντως μόνο και μόνο το μέγεθος σε συνδυασμό με τα features του δίνει ανετα πιστεύω ένα μέρος απο την "πίτα". Το axefx πιστεύω θα είναι πιο μεγάλος μπελάς, ε?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μας στείλεις απο ένα hd στο σπίτι να το δουμε κι εμείς! :P

 

προσωπικά δεν έχω παίξει ποτέ με αληθινο jcm800 αλλα αυτους τους ήχους που άκουσα, καλλιστα θα τους μπέρδευα με αυτούς που έχω ακούσει κατα καιρούς στην TL και την RP (δεν έχω δοκιμάσει κι άλλες).

 

πάντως μόνο και μόνο το μέγεθος σε συνδυασμό με τα features του δίνει ανετα πιστεύω ένα μέρος απο την "πίτα". Το axefx πιστεύω θα είναι πιο μεγάλος μπελάς, ε?

 

Αν εννοεις μπελα το tweaking για το axefx σιγουρα εχει παρα πολυ περισσοτερα πραγματα να πειραξεις ( τα οποια θα τα ''ακουσεις'' ,oxi placebo κατασταση) αλλα μπορεις καλλιστα να τα παρακαμψεις κ να εχεις μονο τις ρυθμισεις που εχεις κ στον ενισχυτη σου. Η πολυπλοκοτητα του ειναι περισσοτερο στα ατελειωτα routings που μπορεις να κανεις κ να πειραματιστεις με αυτα! Δεν ειναι plug n play αλλα ομως οταν καταλαβεις την λογικη του ολα γινονται πιο ευκολα!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ήχος του Axe όμως είναι ο ίδιος με του ενισχυτή...

 

Όχι.  ;)

 

Και τα δύο ακούγονται σαν τον 800άρη, με διαφορετικά μικρόφωνα και καμπίνες.

 

Είπαμε: ποτέ δεν συγκρίνουμε αυτό που ακούμε από την καμπίνα σε κάποιο χώρο (προβάδικο, κρεβατοκάμαρα, live) αλλά αυτό που "ακούει" το μικρόφωνο.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοεις μπελα το tweaking για το axefx σιγουρα εχει παρα πολυ περισσοτερα πραγματα να πειραξεις ( τα οποια θα τα ''ακουσεις'' ,oxi placebo κατασταση) αλλα μπορεις καλλιστα να τα παρακαμψεις κ να εχεις μονο τις ρυθμισεις που εχεις κ στον ενισχυτη σου. Η πολυπλοκοτητα του ειναι περισσοτερο στα ατελειωτα routings που μπορεις να κανεις κ να πειραματιστεις με αυτα! Δεν ειναι plug n play αλλα ομως οταν καταλαβεις την λογικη του ολα γινονται πιο ευκολα!

 

εννοώ οτι (φαντάζομαι) θα ειναι πολυ πιο ευκολο να αρπάξεις το ποντ και να πας στην προβα, απο ό,τι το ρακ + κοντρολλερ, καλωδια κλπ

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου