Προς το περιεχόμενο

σωστή γωνία μαγνήτη-χορδών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οι πόλοι του μαγνήτη πρέπει να είναι κάθετα στις χορδές?

έχω μια les paul χωρίς πλαίσια με αποτέλεσμα να έχει κλίση ο neck προς τον bridge

γιατί δεν στερεώνεται καλά ο μαγνήτης

 

αυτό αποτελεί πρόβλημα?

υπάρχει κάποιος κανόνας που να επιβάλει την θέση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολες οι gibson που εχω πιασει εχουν εναν απο τους δυο μαγνητες λιγο χαλαρο. συνηθως στο neck γιατι εχει μεγαλυτερο cavity.

 

ποτε ομως δεν εχω δει κλιση! σιγουρα κατα καποιο τροπο επηρεαζεται ο ηχος σου. ξεβιδωσε το μαγνητη και προσπαθησε να βαλεις τπτ μεσα για να καλυψεις το κενο εχω ακουσει απο αφρολεξ μεχρι και καλτσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει κάποιος κανόνας που να επιβάλει την θέση?

 

Πέρα από κάποιους βασικούς κανόνες(όπως,π.χ. οι μαγνήτες να μην είναι τέρμα πάνω και αλλοιώνεται ο ήχος),ΔΕΝ υπάρχουν κανόνες!Εμπιστεύσου τα ΔΙΚΑ σου αφτιά,πειραματίσου και βρες το ΔΙΚΟ σου "sweet spot" στους μαγνήτες.Η μουσική δεν είναι αυστηρά μαθηματικά,όπου 1+1=2...

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε μια από δημοφιλέστερες κιθάρες του πλανήτη (hint: τόσο δημοφιλής που φυτρώνει στα δέντρα  8)), από κατασκευής οι χορδές δεν περνάνε ΚΑΝ πάνω από τους πολους του μαγνήτη.  :P ;D

 

Οπότε αδίκως βασανίζεσαι.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου