Προς το περιεχόμενο

Δοκιμή ενισχυτών Vox - Marshall - Orange - Fender;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν διαβασες τα specs του?

 

Φυσικα και ΔΕΝ ειναι τραντζιστορ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+100 για τον Koch. Εκτός των άλλων προτερημάτων, είναι ιδιαίτερα ελαφρύς, κάτι που θα εκτιμήσεις ιδιαίτερα αν χρειαστεί να τον κουβαλήσεις σε live και πρόβες. Εαν θες να τον δοκιμάσεις καινούργιο και βρίσκεσαι αθήνα, μπορείς να τον βρεις στην telesound.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαβασες τα specs του?

 

Φυσικα και ΔΕΝ ειναι τραντζιστορ.

 

τι ειναι το solid-state rectification που λέει ο τύπος?

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας πολύ ενδιαφέρουσες όλες οι προτάσεις σας, αν και διαβλέπω ότι όλες κυμαίνονται στα πλαίσια του fender sparkly clean τόνου....! (πλην μικρών εξαιρέσεων) Φαίνεται πως έχω πέσει σε βιτσιόζους του απόλυτα καθαρού ήχου, βίτσιο το οποίο αν και δεν έχω αυτή την στιγμή, μπορώ να το καταλάβω απόλυτα... :P

 

Απ'όλες τις προτάσεις σας με ψήνει περισσότερο ο Fender Tweed Deluxe, ίσως επειδή μου θυμίζουν τον Bassman του οποίου ο ήχος μου αρέσει περισσότερο απο τους deluxe reverb γιατί είναι πιο "ζουμερός".

 

Στις αγγελιες υπαρχουν σε τιμες κατω των 800 ευρω ενισχυτες που τρωνε για πρωϊνο ολους τους ενισχυτες που αναφερεις (που ετσι κι αλλοιως με εξαιρεση τον Orange & τον Fender ειναι πολυ μετριοι).

 

Απότι έχω καταλάβει από τα περισσότερα post, τους Marshallάκους να τους αποκλείσω ε...

 

Τελικά κλείνω όλο και πιο πολύ για τον Orange αφού έχει το απαιτούμενο roar χωρίς να χάνει καθόλου σε "χαρακτήρα". (και είναι και... πορτοκαλί!!)

 

Ερώτηση:

Θα λέγατε ότι οι Orange έχουν καλύτερα καθαρά απο τους Marshall;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κλείνω όλο και πιο πολύ για τον Orange αφού έχει το απαιτούμενο roar χωρίς να χάνει καθόλου σε "χαρακτήρα". (και είναι και... πορτοκαλί!!)

Να θυμάσαι πως ο Orange κάνει roar όταν έχεις ανοίξει λίιιγο παραπάνω την ένταση. Μην περιμένεις θαύματα στο 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα λέγατε ότι οι Orange έχουν καλύτερα καθαρά απο τους Marshall;

 

Υπαρχουν δεκαδες μοντελλα Marshall & ORANGE οποτε τετοιες γενικευσεις δεν μπορουν να γινουν.

 

Τα καλυτερα καθαρα απο Orange τα εχουν οι Graphic 120 & απο Marshall οι 100αρηδες Plexi,και οι δυο δυστυχως μιλια μακρια απο το price & wattage range σου.  

 

 

τι ειναι το solid-state rectification που λέει ο τύπος?

 

google is your best friend... ;)

 

(για να μη σκας ομως η συντριπτικη πλειοψηφια των λαμπατων ενισχυτων,ειδικα αν ειναι πανω απο 30 βαττ,ss rectification εχει)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θυμάσαι πως ο Orange κάνει roar όταν έχεις ανοίξει λίιιγο παραπάνω την ένταση. Μην περιμένεις θαύματα στο 1.

 

Το ίδιο δεν ισχύει για τους περισσότερους λαμπάτους ενισχυτές; (Fender ας πούμε - όχι ότι θα κάνουν RAWR, αλλά θες μεγάλα volume για να περνάει περισσότερο σήμα απο τις λάμπες και να έχεις πιο ζεστό ήχο, έτσι δεν είναι)

 

Ο Orange όμως:

30 Watt RMS switchable to 15 watt and 7 watt

 

Οπότε +1 για αυτήν την δυνατότητα ;)

 

Εκτός αν πάρω τον Rocker 30 (που δεν έχει αυτήν την δυνατότητα) που είναι το παλιό μοντέλο γιατί ο Thunder 30 είναι τελείως φρέσκος αντικαταστάτης του και μπορεί να μην είναι εξίσου καλός...

 

 

Υπαρχουν δεκαδες μοντελλα Marshall & ORANGE οποτε τετοιες γενικευσεις δεν μπορουν να γινουν.

 

Σωστός, λάθος διατύπωση από μεριάς μου, για τα συγκεκριμένα μοντέλα που με ενδιαφέρουν εννοούσα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oι Marshall που εχεις λινκαρει ανηκουν στην κατηγορια "Αγιος Βασιλης ερχεται"...  ;D

 

Εξω απο την πλακα πωλειται στις αγγελιες ενας KOCH STUDIOTONE XL σε γελοια τιμη ο οποιος κανει ολους τους ενισχυτες που αναφερεις να ακουγονται σαν κακα ανεκδοτα,give it a try δεν εχεις να χασεις τιποτα... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Απότι έχω καταλάβει από τα περισσότερα post, τους Marshallάκους να τους αποκλείσω ε...

2.Τελικά κλείνω όλο και πιο πολύ για τον Orange αφού έχει το απαιτούμενο roar χωρίς να χάνει καθόλου σε "χαρακτήρα". (και είναι και... πορτοκαλί!!)

3.Θα λέγατε ότι οι Orange έχουν καλύτερα καθαρά απο τους Marshall;

 

1.όχι...

2.δεν έχω ακούσει τον orange που παραθέτεις ... αλλά γενικά οι orange (ακόμα και ο tiny terror) θέλουν κάποιο άνοιγμα...οπότε αν μένεις σε διαμέρισμα ή αν έχεις πολύ μικρό χώρο  μπορεί να υπάρχουν προβλήματα...

3.όχι ... εξαρτάται από τις σειρές....γενικά οι orange είναι -όπως είπαν και άλλα παιδιά- ιδιαίτεροι....

εμένα γενικά μ'αρέσουν πάρα πολύ....(αλλά τελικά orange δε πήρα  ;D)

 

το καλύτερο είναι -αν είσαι Αθήνα- να πάρεις τη κιθάρα σου και να πας στη Μεθώνης και να τους ακούσεις.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου