Προς το περιεχόμενο

αγορα καμπινας 2χ12 η 4χ12 ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mη γελάς για τη διαφορά της έντασης. 1 decibell είναι βάσει των 120 βαττ και αν τα βγάζει ο Bugera στην μικρούλα 1x12 σε σχέση με το παλιό εγγλέζικο οκτακοσαράκι που καθόλου δεν το πιστεύω. 1 decibell είναι 10% παραπάνω, 10 decibell είναι το διπλάσιο.

 

Αν δε με πιστεύεις...κοίτα το επισυναπτόμενο αρχείο. Χρειάζεσαι 10 φορές την ισχύ για να διπλασιάσεις απλά την ένταση. Φυσική είναι, δεν τα λέω εγώ. Το link του άρθρου είναι εδώ:

 

http://www.phys.unsw.edu.au/jw/dB.html

 

Eνώ αλλάζωντας απλά ένα μεγάφωνο από το Jensen AlNiCo που βγάζει 95db σε ένα Eminence AlNiCo π.χ που βγάζει 103 db κερδίζεις 8 ολόκληρα decibel και άρα είσαι 80% πιο δυνατά στα ίδια watt.

 

Tώρα για να έρθουμε και στην σύγκριση πάλι του JCM800 και του Bugera, εγώ φοράω 2 Celestion G12 65 των 97 db. Δυστυχώς το μεγάφωνο που φοράει η καμπίνα του link σου δεν αναφέρεται καν στο website της Celestion και έτσι δεν ξέρω ποιός από τους δύο πραγματικά ακούγεται πιο δυνατά και πόσο. Γι αυτό στάθηκα μόνο στην ισχύ των ενισχυτών μας αν τους βάζαμε στην ίδια καμπίνα.

 

Διάβασε το άρθρο, παρ' όλο που συνεχίζεις και είσαι προσβλητικός δεν κάνω κάπου λάθος και έχω αλλάξει αρκετά μεγάφωνα ώστε να έχω προσωπική εμπειρία, να προβληματιστώ και να το ψάξω.

 

Τώρα θεωρώ πως δεν είναι μεγάλο έξοδο να δώσεις 100-150 ευρώ για δύο μεγάφωνα σε σχέση με αυτά που κερδίζεις, και να αντέχει και τον ενισχυτή σου να τον ανοίγεις όσο γουστάρεις. Τόσο κάνει ένα πετάλι. Εξάλλου η εμπειρία μου με τα cheapικα της Celestion (δεν έχω ακούσει το Marquee) λέει ότι δεν αξίζουν. Στα ίδια λεφτά η Eminence την ισοπεδώνει. Παρ' όλα αυτά πρότεινα αν το παλληκάρι δεν έχει τα λεφτά και καίγεται να ακούσει με οποιονδήποτε τρόπο τον ενισχυτή του να πάει ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ στα V30 της HB.

 

Kαι κάτι τελευταίο, γιατί νομίζω ότι έγραψα παραπάνω από αρκετά. Όση κιθάρα και να παίξεις, όσους ενισχυτές και να ακούσεις, τους νόμους της φυσικής δεν μπορείς να τους αλλάξεις.

 

 

Υ.Γ (γιατί τώρα το είδα). Kαλά ούτε το ότι μπορεί να ηχογραφεί ο καθένας μόνος του δεν ξέρεις.. ;D ;D ;D

 

 

 

Δεν αμφισβητώ ΟΛΑ τα λεγομενά σου(στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι αχρείαστα) αλλα εχεις κάνει φάουλ σε μερικές φάσεις όπως κι εγώ(εγώ με το ύφος μου)(εσύ περί Bugera και καμπίνας μου λόγω άγνοιας σου περί BUGERA όπως σωστά παραδέχτηκες(JCM 800 είχα πρίν 15χρ και γνωρίζω ας μν επεκταθώ)..ο πιτσιρικάς θέλει απλά να κάνει τη δουλειά του(βρήκε τσάμπα το λαμπάτο κεφάλι) στο σπιτι και κανα jamάρισμα με κανα φιλαράκι του...ουτε Maracana..ούτε δισκογραφία τον έκοψα να έχει ΑΜΕΣΑ βλέψεις...Γι αυτό πάμε για ύπνο..κατάλαβε πολύ καλά τι ΠΡΕΠΕΙ να αγοράσει ΑΜΕΣΑ να κάνει τη δουλειά του...Γι αργότερα εδώ είμαστε πάλι...Όσο για το Celestion του Haze μου καμμια σχεση με τα φτηνοCelestion για αυτο κ το χρησιμοποιω και στα live μου λογω φορητότητας και τιμιου ήχου...Καλό βράδυ

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

παιδακια αντι να σκοτωνεστε δεν μου λυνετε και μενα μια αποροια. εχω εναν υπεροχο hiwatt hi gain 100αρη (made in england απο τα πρωτα κομματια, και οχι τις κινεζικες μλκιες με τα fx)  και σκεφτομαι αναμεσα στην καμπινα του http://www.dv247.com/guitars/hiwatt-hg412-hi-gain-4x12-guitar-extension-speaker-cabinet--43579 για την οποια δεν βρισκω πουθενα specs (ξυλα,reviews, ηχεια) την οποια και βρισκω και αρκετα τσιμπημενη στην τιμη, και θα προτιμουσα μια 2χ12. 2η option ειναι http://www.dv247.com/guitars/hiwatt-se2121c-guitar-extension-speaker-cabinet--43597

 

3ο http://www.thomann.de/gb/orange_ppc212_gitarrenbox.htm

κ τελος http://www.thomann.de/gb/marshall_tslc212_gitarrenbox.htm

ΑΚΟΥΩ ΓΝΩΜΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδακια αντι να σκοτωνεστε δεν μου λυνετε και μενα μια αποροια.

 

παιδάκι, καινούρια "αποροια" --> καινούριο thread

 

δεν κοστίζει τίποτε να ανοίξεις νέο thread, αντίθετα βοηθά στο νοικοκύρεμα του φόρουμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εν τελει... παιρνω την benton και αν καποια στιγμη δω οτι δεν με παιρνει και θελω πιο δυνατα ;D ;D ;D ;D ( αποκλειεται ) αλλαζω τα μεγαφωνα σε καλα  celestion μεγαφωνα ας πουμε η κατι αλλο και ειμαι οκ... σωστα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι ακριβώς

 

η μπεντον είναι κλειστή, και συνεπώς σχεδιασμένη για ΑΥΤΑ τα μεγάφωνα που φοράει

 

οι κλειστές θέλουν μελέτη διαστάσεων του "κουτιού" για τα μεγάφωνα που θα μπούν, σύμφωνα με τις ηλεκτρικές+μηχανικές παραμέτρους των μεγαφώνων

 

άρα αν βάλεις άλλα μεγάφωνα, μπορεί να έχεις θέμα, π.χ. να μπουμάρει

 

μια λύση σε ένα τέτοιο πρόβλημα θα ήταν να την κάνεις ανοικτή αν και όταν αλλάξεις μεγάφωνα, οι ανοικτές δεν έχουν ιδιοτροπίες, αλλάζεις μεγάφωνα ελεύθερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια για εξηγηστε μου και μενα ποια ειναι καλα και ποια κακα celestion? ξερω οτι φτιαχνονται πλεον στην κινα ετσι? επισης πως μπορω να ξερω ποια καμπινα φοραει τι?

εμενα μου φαινετε οτι μας τρωνε τα λεφτακια μας καποιες επωνυμες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ρε παιδί μου τι να πω ; μήπως να μείνω με τον τραντζιστορατο να τελειώνουμε. Όλο προβλήματα βλέπω... Μια χαρά και δέκα λείπες... Θα μου πεις έχει τρίο χρόνια εγγύηση και το πιο πιθανό είναι ότι θα παίζω μόνο σπίτι με την εν λόγω καμπίνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο προβλήματα βλέπω...

 

έχεις βάλει μπρος να πάρεις φουλ λάμπα ενισχυτή 120βατ, και καμπίνα 2*12, θα βάζεις τον ενισχυτή στο 3/10 και θα κουνιέται το σπίτι

 

τόσοι άλλοι ζορίζονται να πάρουν 15άρι κόμπο

 

δεν θα έλεγα πως έχεις και τόσα προβλήματα πια... ψυχραιμία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ρε παιδί μου τι να πω ; μήπως να μείνω με τον τραντζιστορατο να τελειώνουμε. Όλο προβλήματα βλέπω... Μια χαρά και δέκα λείπες... Θα μου πεις έχει τρίο χρόνια εγγύηση και το πιο πιθανό είναι ότι θα παίζω μόνο σπίτι με την εν λόγω καμπίνα...

 

 

Γιατί είσαι τόσο αναποφάσιστος...?Μη "δυιλίζεις τον κώνωπα" άλλο... :)Θα μπείς σ΄ένα φαύλο κύκλο και στο τέλος θα χεις χάσει τον (πολύτιμο) χρόνο σου...Μετά από τόσες γνώμες και αναλύσεις(ειδικά από τον φιλότιμο kpeyos) ,θα έπρεπε ήδη να είσαι σε θέση να κάνεις την επιλογή σου.Κάνε,λοιπόν,την επιλογή σου, μη μετανοιώνεις για τίποτα and never look back! 8)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου