Προς το περιεχόμενο

Υπαρχει κανεις εκει εξω που να γουστάρει prog rock;


Painer_AD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερες,

Κ ξαφνικα ακους Spock's Beard (κυριως την μετα-Neal Morse εποχη).

Κ σκεφτεσαι : Διαολε πανεμορφο, λες να βρω ατομα να στησω μπαντα κ να παιζουμε ετσι;

Πληκτρας υπαρχει (η αφεντια μου)ισως κ μπασιστας... αλλα μπορει κ οχι...

Το θεμα ειναι, αντε κ βρηκες (οσοι πιστοι δηλωστε το ρε να το συζητησουμε εκτενεστερα)

μουσικους (σορρυ, το ξεχασα, θεσσαλονικη ειναι η πολη) κ μετα;

Σιγουρα για να ακουνε τετοια μουσικη, κ να παιζουν, κ σκιλ εχουν αλλα και αποψη κατα συνεπεια σιγα σιγα τζαμαριστα μπορει να προκυψει προτυπο υλικο (στην τελικη πληκτρας ειμαι... το χω!!! :Ρ ) αλλα κ να κλεισεις λαιβ (κουτρα προφανως...) ποιος θα ερθει να σε ακουσει; Εχει η θεσσαλονικη κοινο για τετοια πραματα;

Κ οχι, ο παπαγαλος κ τα συναφη δεν ειναι χωροι για τετοια λαιβ ( σορρυ αλλα να λεμε του στραβου το δικιο).

Με τον ορο "τετοια μουσικη" εννοω : Little Atlas, Atlas, Camel, Genesis, Kansas, Transantlantic, OXI THEATER (sorry), Floyd (τζαμπα το αναφερω... μετρανε σαν επιρροη σε ΟΛΑ), Rush, Flower Kings, Yes etc...

Τοποθετηθειτε παρακαλω ειτε σαν γουοναμπι μελη ειτε γενικοτερα στο θεμα (αν υπαρχει θεμα τελικα ετσι που κατεληξα!) Θενκς !

 

 

Everybody lies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα παρακαλέσω τα όποια post στο εξής να είναι μόνο πάνω στο θέμα "υπάρχει κοινό που να θέλει μπάντες που παίζουν prog rock ή όχι".

 

Η αναζήτηση μελών δεν είναι κάτι που αφορά τους υπολοίπους και υπάρχει το ανάλογο section στις Αγγελίες για τέτοιες δουλειές. Thank you! ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κοινό από όσο βλέπω, δύσπιστο σε Ελληνικά group μέν αλλά υπάρχει. Τωα για μέλη να στήσει κανείς μπάντα ...... εκεί άστο, ούτε κιθαρίστα μπόρεσα να βρώ ούτε πληκτρα ( σπάνιο είδος στις ημέρες μας  :P, και πόσο μάλλον μπασσίστα ).

 

Από φίλους πάντα που κουβεντιάζουμε, υπάρχει κόσμος, αλλά πολύ δύσπιστος για τις Ελληνικές μπάντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Από φίλους πάντα που κουβεντιάζουμε, υπάρχει κόσμος, αλλά πολύ δύσπιστος για τις Ελληνικές μπάντες.

Δεν θα συμφωνήσω με την δυσπιστία του κόσμου.

Συμφωνώ όμως με την δημιουργία της μπάντας για ένα τέτοιο στυλ που χρειάζεται συνεχώς ακούσματα, σταθερή μελέτη και μεγάλη αγάπη για το είδος, για να επιτευχθει το δέσιμο. Μιλάμε για δέσιμο και όχι απλά να βγεί το τραγούδι.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εισαι και λιγο ιεροσυλος ;D

Ανεφερες τοσα ονοματα απο μπαντες και δεν ειπες για τους Κριμσον...Υπαρχει αλλη προγκ μπαντα σαν αυτους?Μπααααααααα

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εισαι και λιγο ιεροσυλος ;D

Ανεφερες τοσα ονοματα απο μπαντες και δεν ειπες για τους Κριμσον...Υπαρχει αλλη προγκ μπαντα σαν αυτους?Μπααααααααα

μην το πας εκει το θεμα φιλτατε!

ο Αδμιν....θα χρειαστει σερβερς..για να το κρατησει!  ;D

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλή progressive rock μουσική (βλ. τα ονόματα που -καλά έκανες- και ανέφερες ;)  ), είναι ένας χώρος με μεγάλη ελευθερία στη σύνθεση και τον αυτοσχεδιασμό. Το θέμα είναι οτι στις μέρες μας η ένταξη της τεχνικής του εκάστοτε μουσικού που θα παίξει αυτό το είδος, ίσως ξεφύγει κατά πολύ λόγο της ελευθερίας που προανέφερα, με αποτέλεσμα να βγει στο τέλος κάτι σαν...Theater ;) ;D δηλαδή με περισσότερα στοιχεία μέταλ παρά progressive. Έτσι χάνεται η μελοδικότητα και μένει μόνο η τεχνική.

 

Στο θέμα του κοινού, είναι και πάλι λίγο "κάπως" αν σκεφτείς οτι βάση των παραπάνω, ο "τεχνικός" drummer, ο γρήγορος κιθαρίστας, ο επιβλητικός μπασίστας και ο ατμοσφαιρικός πληκτράς θα γράψουν μουσική για μουσικούς σε αναλογία 85% για μουσικούς και 15% για το απλό κοινό.

Τα ποσοστά δεν είναι τελείως τυχαία, απλά δείτε μία συναυλία των theater σε DVD και δείτε τι κάνει ο κόσμος όταν γυρνάει η κάμερα πάνω τους...βλ air-drumming, air-guitar, bass κλπ κλπ κλπ ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα συμφωνήσω με την δυσπιστία του κόσμου.

 

Φυσικά και είναι δύσπιστος ο κόσμος για τις Ελληνικές μπάντες. Όσες φορές λέω σε παρέα μου να έρθουν σε κάποιο λάιβ χρειάζεται να έχω δώσει ΠΑΡΑ πολλές συστάσεις για να τους πείσω, και ακόμα και τότε δύσκολο.

Τώρα για prog. rock, ακόμα πιο δύσκολο, μιας και δεν είναι και ακριβώς μουσική για να κάνεις κέφι :)

 

Από την άλλη και για να στήσεις τέτοια μπάντα θα δυσκολευτείς, αλλά δε χάνεις κάτι να το ψάξεις.

 

Εν τω μεταξύ... είχα πάει κάποτε στον Παπαγάλο στη Θεσ/νίκη, τώρα μου θύμισες το όνομα του μαγαζιού ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχουν τ΄ακούσματα, η τεχνική κατάρτιση, διάθεση και χρόνος για μελέτη και πρόβες τότε μπορεί να δημιουργηθεί ένα αξιοπρεπές τέτοιο σχήμα. Εγώ θα 'ρθω να σας ακούσω, μου αρέσει το prog, έχω μάλιστα και αρκετά μεγάλη δισκοθήκη στο είδος.

 

Για να συμμετέχω σε τέτοιο σχήμα αδύνατον, έχω μόνο το πρώτο από τα συστατικά που παρέθεσα. :D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου