Προς το περιεχόμενο

Υπαρχει κανεις εκει εξω που να γουστάρει prog rock;


Painer_AD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι απαραίτητα. Η Ελληνική σκηνή, σε διάφορα είδη, είναι εντελώς άγνωστη ακόμα και στους ντόπιους.

Βασικά και σε μένα μια χαρά άγνωστη είναι κι ας προσπαθώ να παρακολουθώ τι παίζει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

προχωρα ρε φιλε κ μη νοιαζεσαι..!!!

Σιγουρα ειναι αληθεια οτι οσο πιο καλοι ειστε τοσο πιο πολυ σαν χαζο θα παρακολουθει το κοινο, κ δε συζηταμε καν για συμετοχη (που ετσι κ αλλιως στο prog rock ειναι ανεφικτη), αλλα μιας κ εγω ειμαι λατρης του ειδους, σιγουρα θα χαιρομουν πολυ περισσοτερο να παρακολουθουσα μια μπαντα σα τη δικια σας, παρα σα τη δικια μου που το πιο progressive κομματι που εχουμε παιξει ειναι το.... aqualang :-X

Επι του θεματος πρεπει να ζυγισεις τι σε ικανοποιει περισσοτερο΄ να παιζεις αυτο που θες ή η αποδοχη του κοινου? που ετσι κ αλλιως οτι κ να παιξετε ποσο <<σουξε>> θα κανετε??? (χωρις παρεξηγηση ετσι??) ;)

 

Καποτε ειχαμε παιξει σε ενα φεστιβαλ οπου οι προηγουμενοι απο εμας παιζαν δικα τους κοματια (ιδιαιτερα αξιολογα με ενα πρωτο ακουσμα) σε στυλ camel-eloy.... Ο κοσμος μαζευτικε απο κατω οταν παιξαμε εμεις το...... cocaine.

Τι να πεις?

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θέμα του κοινού, είναι και πάλι λίγο "κάπως" αν σκεφτείς οτι βάση των παραπάνω, ο "τεχνικός" drummer, ο γρήγορος κιθαρίστας, ο επιβλητικός μπασίστας και ο ατμοσφαιρικός πληκτράς θα γράψουν μουσική για μουσικούς σε αναλογία 85% για μουσικούς και 15% για το απλό κοινό.

 

Σωστο αυτο που λες, αλλα θεωρω οτι αναφερεσαι στις μπαντες που κανουν συναυλιες-διαλεξεις!!!

Μην υποτιμας τους χωρις "μουσικη παιδεια" ακροατες...(ακομα κ αν δεν ειχες τετοια προθεση το λεω γενικα!)

Η οποιουδηποτε ειδους μουσικη ειναι προτιστως εκφραση κ μετα ολα τα αλλα... ή εστω ετσι επρεπε να ειναι. Το "ολα τα αλλα" ας μη το σχολιασουμε!

Επιπλεον, επειδη γενικα το ειδος ειναι "παρεξηγημενο" σε φαση "απευθυνεται πιο πολυ σε μουσικους" κ χρειαζεται τεχνικη κ δεξιοτητα κ θελοντας να διαχωρισω τη θεση μου κ την αποψη μου, ξεκινισα το ποστ κ ανεφερα τους Σποκ'ς Μπιαρντ, διοτι θεωρω οτι αφενος παιζουν ενα αν θελετε "ρεζουμε" των συγκροτηματων που ανεφερα παρακατω κ αφετερου δε θα χαρακτηριζα επ ουδενι τη μουσικη τους σαν στοχευμενη προς μουσικους! Γενικα, θεωρω το προγκ ροκ (ΡΟΚ) απλη μουσικη, επικη μουσικη, ομορφη μουσικη. Δλδ θεωρω οτι το μονο που χρειαζεται για να παιξεις κατι τετοιο ειναι καλο γουστο ειτε στο παιξιμο ειτε στα ακουσματα σου! Απλο δεν ειναι?

Κ ως αναφορα το κοινο στα λαιβ των θιατερ που παιζει αιρ-γκιταρ κ τα λοιπα εχω να πω τα εξης:

1ον : Ξενερωσα απιστευτα στο λαιβ τους στο Θεατρο Βραχων, πριν λιγα χρονια, που μετα απο καθε σολο ο Πετρουτσι, σηκωνε το χερι του σε φαση "ποσο γαματος ειμαι? το επαιξα ολοσωστα"

2ον: εγω κανω αιρ-γκιταρ ΠΑΝΤΑ!!! κ αιρ-ντραμς κ αιρ-γκαιντα αμα λαχει! κ με κοροιδευουν...αλλα νταξ δε με νοιαζει! αλλα αλλο να δεις Γκανς λαιβ κ να "παιξεις" το σολο του Νοβεμπερ ρειν κ αλλο να βλεπεις Θιατερ κ να παθεις αιρ-τενοντιτιδα...ιφ γιου νοου γουατ αι μιν!!!! :Ρ

 

Τελικα, να την βαλω την αγγελια για την μπαντα ή τζαμπα θα πανε τα μπαιτς στο σερβερ???

 

Everybody lies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επι του θεματος πρεπει να ζυγισεις τι σε ικανοποιει περισσοτερο΄ να παιζεις αυτο που θες ή η αποδοχη του κοινου? που ετσι κ αλλιως οτι κ να παιξετε ποσο <<σουξε>> θα κανετε??? (χωρις παρεξηγηση ετσι??) Wink

 

Καλα αυτο ΠΟΝΑΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

ασε γιατι, ο κλαδος μουσικος στη ελλαδα εχει θεμα!

κ μιλαω για την περιπτωση που ζεις απο αυτο!

θες 2-3 μπαντες μεινστριμ (οτι αυτο σημαινει) για τα προς το ζειν

κ μετα αν στο επιτρεπει η τσεπη σου (απο την αποψη των "χαμενων ορων") κανεις κ μια μπαντα για την παρτη σου... δλδ λονγκ λιβ σεσσιοναδες ή μαλλον καλυτερα, για να λιβ, μπι σεσσιονας!

Everybody lies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δύσκολα μονοπάτια αυτά... Κυρίως λόγω του ότι όταν κάποιος φτάνει σε μουσικό επίπεδο τέτοιο για να μπορεί να παίξει αυτές τις μουσικές, παράλληλα καλείται να κάνει επιλογές που έχουν σχέση με λέξεις - έννοιες όπως: επιβίωση, δουλειά, σταθερότητα, προοπτικές κλπ... Τότε συνήθως κολλάνε τα πράγματα.

Κάνε μιά βόλτα απο ένα μαγαζάκι (πάρε-δώσε) στο Ναυαρίνο -αν δεν έχεις πάει - και μίλα με τον Πάνο, υπάρχει κόσμος στην πόλη που ασχολείται σοβαρά με το είδος.

Εύχομαι καλή τύχη πάντως, τα ονόματα που ανέφερες ενδεικτικά δείχνουν άνθρωπο που ξέρει για τι μιλάει, προσωπικά ο Roine Stolt είναι απο τους πλέον αγαπημένους μου κιθαρίστες/δημιουργούς του είδους και εν κατακλείδι συντάσσομαι 100% με τα λόγια του συνφορουμίτη:

 

Αν υπάρχουν τ΄ακούσματα, η τεχνική κατάρτιση, διάθεση και χρόνος για μελέτη και πρόβες τότε μπορεί να δημιουργηθεί ένα αξιοπρεπές τέτοιο σχήμα. Εγώ θα 'ρθω να σας ακούσω, μου αρέσει το prog, έχω μάλιστα και αρκετά μεγάλη δισκοθήκη στο είδος.

 

Για να συμμετέχω σε τέτοιο σχήμα αδύνατον, έχω μόνο το πρώτο από τα συστατικά που παρέθεσα. :D

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά ο Roine Stolt είναι απο τους πλέον αγαπημένους μου κιθαρίστες/δημιουργούς.

Hλία, σε παλίοτερο post σου είχα διαβάσει την αναφορά σου στους Transatlantic και στον Roine Stolt και κατάλαβα ότι είναι από τους αγαπημένους σου. Επειδή βλέπω ότι την ψάχνεις και πέρα από το μπλουζ (και καλά κάνεις), σου αναφέρω ότι ο Stolt δεν είναι νέος στο κουρμπέτι. Πιθανόν κάποιοι να τον ξέρουν μόνο από τις δουλιές του με τους Flower Kings/Transatlantic, αλλά αυτός ήταν ιδρυτής των Kaipa στη Σουηδία στα μέσα της δεκαετίας του '70. Έχουν 3 εκπληκτικούς δίσκους και σου τους συνιστώ (αν μπορέσεις βέβαια να τους βρείς).

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Αν υπάρχουν τ΄ακούσματα,

2.η τεχνική κατάρτιση,

3.διάθεση και

4.χρόνος για μελέτη και πρόβες

τότε μπορεί να δημιουργηθεί ένα αξιοπρεπές τέτοιο σχήμα.

 

πολύ σοφά το έθεσε ο Νέστορας ....

απλά θεωρώ στατιστικά αδύνατο στην Ελλάδα τον παραπάνω συνδιασμό ... για τις απαιτήσεις μίας προγκ μπάντας 5 μελών .... η οποία θα είναι τόσο "κακή" όσο ο πιο αδύνατος κρίκος της....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ θα ήθελα να παίζω σε μία prog rock band, και έχουμε πει με έναν φίλο μου ότι φέτος θα το κάνουμε. Να βγάλουμε ένα πρόγραμμα 2-3 ωρών και να προσπαθήσουμε να κλείσουμε μερικά λάιβ. Ξέρουμε ότι θα δυσκολευτούμε πολύ να βρούμε μέλη, και ακόμα περισσότερο να κλείσουμε λάιβ, αλλά θα το κάνουμε επειδή το γουστάρουμε, χωρίς περεταίρω βλέψεις.

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι οτι στις μέρες μας η ένταξη της τεχνικής του εκάστοτε μουσικού που θα παίξει αυτό το είδος, ίσως ξεφύγει κατά πολύ λόγο της ελευθερίας που προανέφερα, με αποτέλεσμα να βγει στο τέλος κάτι σαν...Theater ;) ;D δηλαδή με περισσότερα στοιχεία μέταλ παρά progressive. Έτσι χάνεται η μελοδικότητα και μένει μόνο η τεχνική.

 

Στο θέμα του κοινού, είναι και πάλι λίγο "κάπως" αν σκεφτείς οτι βάση των παραπάνω, ο "τεχνικός" drummer, ο γρήγορος κιθαρίστας, ο επιβλητικός μπασίστας και ο ατμοσφαιρικός πληκτράς θα γράψουν μουσική για μουσικούς σε αναλογία 85% για μουσικούς και 15% για το απλό κοινό.

Τα ποσοστά δεν είναι τελείως τυχαία, απλά δείτε μία συναυλία των theater σε DVD και δείτε τι κάνει ο κόσμος όταν γυρνάει η κάμερα πάνω τους...βλ air-drumming, air-guitar, bass κλπ κλπ κλπ ;D

 

 

Τρόπων τεινά έθεσες ένα άλλο θέμα που λόγω βιασύνης δεν συμπεριέλαβα στο πιο πάνω post μου.

 

Επειδή ασχολούμαι με αυτό το στύλ κάμποσα χρόνια, έχω διαπιστώσει ότι η γραμμή του ωραίου από το υπερβολικό και κουραστικό στα αυτιά των περισσότερων είναι μια πολύ λεπτή γραμμή όσοι ξεκινάνε κάτι τέτοιο πρέπει πρώτα να συνθέτουν ώς ακροατές ( κυρίως στο progressive rock ) κι όχι ώς μουσικοί για να διατηριθεί αυτό το λεπτό όριο.

 

Δύσκολα βρίσκονται άτομα που θα μελετήσουν το υλικό τους μέχρι να βγεί όπως πρέπει να βγεί.

 

Και σημειωτέο ότι, σε τέτοιες μπάντες όταν βγαίνουν live ακόμα και το τελευταίο 64ο είναι προβαρισμένο, με ελάχιστες πάντα εξαιρέσεις, κάτι που εδώ οι μπάντες πάντα χολαίνουν, θέλουν γρήγορα αποτελέσματα, πολλά live κτλ κτλ κάτι που στο progressive απαιτεί χρόνο για να βγεί ρεπερτόριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει πρώτα να συνθέτουν ώς ακροατές ( κυρίως στο progressive rock ) κι όχι ώς μουσικοί για να διατηριθεί αυτό το λεπτό όριο.

+1000 Αυτό τα λέει όλα.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου