Προς το περιεχόμενο

Αποψεις για Delay: EHX DMM. Delayla ...


math2014

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραίο το electro harmonix και ίσως το μοναδικό αναλογικό delay που

έχει δική του φιλοσοφία, όλα τα υπόλοιπα "αναλογικά" Ibanez, Boss, Maxon κλπ είναι πάνω κάτω τα ίδια πετάλια με μερικές διαφορές σε υλικά.

Όπως αναφέρθηκε έχει chorus, vibrato και όπως κάθε αναλογικό delay που σέβεται τον εαυτό του κανει τρελό και ανατριχιαστικό self oscillate σε μεγάλες τιμές feedback.

Δυστυχώς η μαγάλη κουτάρα φαίνετε χορταστική αλλά κουράζει εύκολα όπως επίσης και η χρήση αποκλειστικού μετασχηματιστή, αν δεν κάνω λάθος...

επίσης, σε κάποιες συσκευές έχει παρατηρηθεί θόρυβος ...πάνω απο τα επιτρεπτά επίπεδα. Electro Harmonix πετάλι με true bypass δεν έχει πέσει ακόμη στα χέρια μου.

 

Το μέλος geofet9 το έχει οπότε ίσως σου φανεί πιο κατατοπιστικός αν τον ρωτήσεις.

 

Τα Maxon έχουν την καλύτερη ποιότητα υλικών που έχω δει σε εμπορικό πετάλι αλλά η τρελή τιμή που έχουν δεν τα δικαιολογεί...Δυστυχώς τα περισσότερα απο τα delay που αναφέρεις στο αρχικό σου post δεν τα έχω δει καν...

 

Επιπλέον, όλα τα bucket brigade κυκλώματα έχουν σταματήσει να παράγονται μιας και η Panasonic τα θεώρησε πολύ ακριβά και άλλωστε χρησιμοποιεί ψηφιακή επεξεργασία του σήματος -στις συσκευές της- εδώ και χρόνια. Πάντως τα κυκλώματα συνεχίζονται να παράγονται σε κάποια εργοστάσια της Κίνας και απο εκεί τα βρίσκουν όλοι οι κατασκευαστές (μαζί και εγώ...) και λέμε ότι "τάχα" είνα το τάδε καρασπάνιο κύκλωμα... μπούχαχαχα!!!

 

Επιπλέον, σπάνια ενα delay που διαφημίζεται να έχει 300ms καθυστέρηση έχει πράγματι ...300ms delay. Για την ιστορία 300ms delay ειναι περίπου 3 νότες το δευτερόλεπτο.

 

Ο Moog έκανε το εξής απλό που έχουν κάνει και πολλοί κατασκευαστές πριν απο αυτόν...πήρε 2 bucket brigade τσιπάκια και τα έβαλε σε σειρά...

Voila ενα αναλογικό delay το οποίο διαφήμιζε να έχει καθυστέρηση του

ενός δευτερολέπτου... Θα μου πειτε γιατί δεν πάνε οι κατασκευαστές να φτιάξουν μεγάλα αναλογικά delay με 3-4 κυκλώματα σε σειρά;

Κόστος και πολυπλοκότητα είναι η απάντηση...σιγά μην κάτσουν οι ηλεκτρονικοί να σπάσουν το κεφάλι τους για να έχουν οι λιγδιάριδες οι ροκάδες καλό ήχο...

 

Εμένα ποιός θα μου δώσει ενα tape delay -που δεν έχω παίξει ποτέ- να δω πως είναι;;;

 

bucket brigade chip: χιλιάδες πυκνωτάκια σε σειρά, το ένα "αδειάζει" το σήμα στο επόμενο...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

θα συμφωνησω σε ολα, ακουστε μια γνωμη ακομα.

δοκιμαστε το arion dds-4 , εχει 4sec χρονο βγαινει γυρω στα (100-130ε)

και ειναι εκπληκτικο !

υ.γ. μου αρεσε και το οκταβερ της arion πολυ καλυτερο απο boss.(50e)

made in japan ,i love japania :D

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

toneless λες να γίνεται σε ένα πετάλι όπως το Digidelay, να μεγαλώσει με αλλαγή κάποιου chip ή μιας EPROM τη μνήμη της λούπας?

Εργοστασιακά μπορεί να "ηχογραφήσει" μέχρι 4 sec.

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 1000 ευρω μπορεις να παρεις και αυτο! :lol:

 

http://www.musictoyz.com/guitar/pedals/fulltte.php

 

παντως χωρις πλακα μπορεις ευκολα να βρεις παλια Roland η Korg tape delays τα οποια εχουν πολυ καλο ηχο (αν και οπως ολα τα tape delay ειναι μπελας η συντηρηση τους σε αξιοπρεπη επιπεδα :cry: )

 

παντως τα καινουργια digital delay εχουν τοσο καλες εξομοιωσεις αναλογικων ηχων που μαλλον πολυτελεια ειναι πλεον τα αναλογικα (ο μονος ηχος που δεν μπορουν να παραγουν 100% ειναι η μουνταδα του slapback για αυτο αλλωστε δεν αλλαζω το παλιο μου AD9 με τιποτα :wink: )

 

βαζοντας πλαϊ-πλαϊ το Digitech & το καλυτερο ισως non-tape analog echo που εχει κατασκευαστει ποτε (το Rockman stereo echo) καταφερα να κανω το Digitech να ακουγεται ΙΔΙΟ!!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ποιός θα μου δώσει ενα tape delay -που δεν έχω παίξει ποτέ- να δω πως είναι;;;

Στις αγγελίες πουλάει κάποιος ένα Roland Space Echo Re 501...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά απο τον Fulltone παιδιά! Μάπα το καρπούζι... :lol:

Βασικά ότι πετάλι πέφτει στα χέρια μου είναι αντιγραφή, απλά έχει βάλει 2-3 ποιοτικότερα υλικά και τα δίνει σε τριπλάσια τιμή...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που να μιλησεις στο τηλεφωνο μαζι του! :twisted: πιο λαμακα ανθρωπο δεν εχω συναντησει!! :twisted:

 

παντως τα πεταλια του ειναι καλα (το distortion pro που εχω μαμαει!)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου