Προς το περιεχόμενο

Αποψεις για Delay: EHX DMM. Delayla ...


math2014

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους.

 

Σιγα σιγα διαφορες κακες σειρηνες με κανουν να θελω να πλουτισω την συλλογη (σιγα ρε 3 πεταλια εχεις) πεταλιων μου με ενα ντηλεη.

 

Εχοντας μικρη εμπειρια πανω στο εφφε αυτο, και διαβαζοντας και ακουγοντας μεσω Skype εναν φιλο απο Αμερικη που εχει γυρω στα 40 σπανια ντηλεη , κατεληξα στο να θελω κατι αναλογικο. Σκεφτομαι για τα παρακατω. Θα ηθελα πολυ την γνωμη σας σε σχεση με ποιοτητα ηχου/χαρακτηριστικα κτλ κτλ.

 

Carl Martin Delayla (180 lires)

EHX Deluxe Memory Man (140lires)

Jacques Prisoner (170lires)

Homebrew Electronics Mimic Mock II (155 lires).

 

Βασικα το 2,3 εχουν τα περισοτερα "προσοντα" απλα το 3 ειναι δυσκολο να το βρω εδω που ειμαι και φτανει μεχρι 300μιλισεκ.

 

Εχω ψιλοκολησει με το Μεμορυ Μαν για καποιο λογο ειδικα τωρα που εμαθα οτι ειναι τρου μπαιπας οι νεες εκδοσεις.

 

Τεσπα, ανηπομονω να ακουσω τις αποψεις/γνωμες/συμβουλες σας.

 

Γιαννης

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τα Jacques Prisoner (170lires)

Homebrew Electronics Mimic Mock II (155 lires) εχουν τα κλασσικα Panasonic τσιπακια οποτε φανταζομαι θα εχουν πολυ κοντινο ηχο με τα κλασσικα IBANEZ/ΒΟSS αναλογικα delay των 80's (εχω το IBANEZ AD9 το οποιο δεν το κλεινω σχεδον ποτε),βεβαια με τα αναλογικα delay λογω της μη υπαρξης tap & των λιγων msec εισαι λιγο περιορισμενος.

Το memory man ειναι κλασσικο αλλα ψιλοτεραστιο ενω για τo Carl Martin δεν εχω διαβασει και πολυ καλα λογια.

Εγω παντως θα επαιρνα αβλεπι αυτο

 

http://www.maxonfx.com/vintage/ad999/

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιοώ το MAXON AD900 (καλύτερο από το 999 σύμφωνα με κριτικές στο internet...γιατί έχει το παλιό το chipaki που δεν βγαίνει πια...). Aπ΄τα καλύτερα αναλογικά delay ever...

 

Επίσης χρησιμοποιώ το Boss DD-20 το οποίο είναι άψογο !

 

Φοβερή προσωμοίωση αναλογικού (αρκετά κοντά με το AD900) και πολλές ωραίες δυνατότητες όπως αποθήκευση μνημών, ταπ τέμπο, loop...

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα λευτά θες να δώσεις max? έψαχνα κι εγώ πριν από καιρό και μου είχαν προτείνει (σε 3-4 forum, οπότε το θεωρώ ασφαλή πληροφορία) κάποιο, αλλά πηγαινε ακριβά.... Αν ενδιαφέρεσαι, θα ψάξω να βρω τις πληροφορίες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

155lires maximum.

 

Απο οσο ξερω τα Μαξον πανε αρκετα παραπανω στην Ευρωπη ενω τα ΗΒΕ και τα Ελεκτροχαρμονιξ εχουν ψιλοτιμιες τιμες

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου εδώ λογικά έπρεπε να κάνει πέσιμο ο elavd και να πει για το Digitech Digidelay(το οποίο προτείνω και εγώ αλλά βλέπω πας για "μεγάλα" πράματα :wink: )

αλλά με διέψευσε :lol:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jacques Prisoner - EHX DMM. Βασικα η πλακα ειναι οτι το πριζονερ το παιρνεις στην Αμερικη 200$. Το πεταλι φτιαχνεται στην Γαλλια.

 

Θελετε να ακουσετε ποσο το δινει ενας κλεφτης στην Αγγλια????

 

300$.

 

Αντε γειααααα....

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην απορρίπτεις τη λύση του Digitech Digidelay και του Boss DD-5. Τα έχω ακούσει και τα δύο προσωπικά αν έπρεπε να διαλέξω ανάμεσα στο Memory Man και αυτά τα δύο, νομίζω θα προτιμούσα το DD-5, γιατί αν και πιστεύω είναι τσιμπημένο στην τιμή, προσφέρει πολλά και καλύπτει σχεδόν όλα τα γούστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση γιατί κανείς δεν μιλάει για το DD-20...

Kατ'αρχήν έχει 200ε όσο δηλ και το DD-5...και το υπερκαλύπτει...όπως επίσης υπερκαλύπτει και το digitech...

 

Αν είναι κάποιος να πάει σε ψηφιακό - που ξανατονίζω ότι το DD-20 έχει εξαιρετική προσωμοίωση αναλογικού...(τα σύγκρινα δίπλα στο maxon...)

για μένα αυτό το πετάλι είναι το καλύτερο...

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου