Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής για τον σπίτι (Practice Amp)


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού έκανα τη βλακεία να πουλήσω τον Super Champ μου για "ένα κομμάτι ψωμί" (banghead.gif), τώρα ψάχνω για έναν αξιοπρεπή ενισχυτή για το σπίτι.

Έχω τον Hot Rod Deluxe, αλλά βαριέμαι να τον πηγαινο-φέρνω από το studio στο σπίτι...¶σε που δεν τον ευχαριστιέμαι λόγω της έντασης!

 

Θέλω τη βοήθειά σας λοιπόν για να επιλέξω έναν, μέχρι 300¤ το πολύ!

 

Δεν με πειράζει τόσο πολύ δεν είναι λαμπάτος (εξάλλου σε αυτά τα λεφτά δε βρίσκω)...

Πχ σκέφτηκα τη σειρά Valvetrnix της VOX, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει...

Επίσης και ο Laney LC15R είναι μια άλλη σκέψη αλλά ξεφεύγει οικονομικά από το ποσό που θα διαθέσω... :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω πήρα πρόσφατα τον AD30VT της VOX στα 240 ευρώ. Οι μέχρι τώρα εντυπώσεις μου είναι ότι είναι παρα πολύ καλός για τα λεφτά του.

 

Επίσης έχω και τον Roland Cube 30 περίπου 2 χρόνια -αν θυμάμαι καλά- ο οποίος επίσης είναι πολύ καλός και πάνω κάτω στα ίδια χρήματα.

 

Οι δύο αυτοί ενισχυτές (30 watt) είναι παρα πολύ διαφορετικοί μεταξύ τους, αλλα παίζουν πολύ καλά σε ένταση υπνοδωματίου και χαμηλής πρόβας. Είναι εύκολοι στην μεταφορά και αρκετά γερές κατασκευές.

 

Ο VOX έχει κάποιες παραπάνω ευκολίες στα εφφε και στις ρυθμίσεις. Μεχρι στιγμής η γενική εικόνα, γιατί δεν τον έχω πολύ καιρό, είναι ότι είναι πιο "ζεστός" απο τον Roland ο οποίος είναι πιο "λαμπερός". Συνήθως παίζω ή τελείως καθαρά ή ελαφρα βρώμικα. Για τα πολύ βρώμικα μοντέλα δεν έχω άποψη.

 

Επίσης κάτι που παρατήρησα -χωρίς να είμαι και τελείως βεβαιος- είναι ότι ο VOX ταιριάζει καλλίτερα με 2-3 πεταλάκια distortion που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ROLAND CUBE 30 .ειναι αθορυβος ,δεν εχει πλαστικο ηχο αν και τρανζιστορατος και ειναι μανιτζεβελος .επισης αν διαθεσεις και λιγα παραπανω παιρνεις τον 60αρη και τον εχεις και για ψιλο - live .

για......ψαξ'το λιγο.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τον θες μονο για το σπιτι ο TECH 21 TRADEMARK 10 σκοτωνει!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τον θες μονο για το σπιτι ο TECH 21 TRADEMARK 10 σκοτωνει!

 

Συμφωνώ απόλυτα

Τον έχω και δεν τον αλλάζω με τίποτα. Απίστευτος για room-practice. Πολλοί ισχυρίζονται οτι "γράφει" απευθείας πολύ καλά, αλλά δεν τον έχω δοκιμάσει..ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να ακουσεις ποσο καλα γραφει και με ενα μικροφωνακι!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή λύση είναι και ο Vox VR30 τον οποίο και αγόρασα για αυτό τον λόγο που λες. Διαθέτει 3 κανάλια clean, gain, high gain. Εν ολίγοις είναι ένας αξιόλογος ενισχυτής με κύριο χαρακτηριστικό την αλλαγή της νοοτροπίας. Τι εννοώ ότι σε αντίθεση με τους valvetronix ο valve reactor έχει την λυχνία στο τέλος και όχι στην προενίσχυση (όπως συνιθίζονταν, σε πολλές υβριδικές σειρές ενισχυτών) με αποτέλεσμα να "γλυκαίνει" περισσότερο έχει ωραιότατο reverb, και το κόστος του κοντά στα 300 ευρώ (270 μετρητοίς, μου κόστισε από εγχώρια αγορά το καλοκαίρι, τώρα από ότι βλέπω έχει πέσει καί άλλο η τιμή του!!!!!) http://www.thomann.de/thoiw2_vox_vr30r_gitarrencombo_prodinfo.html

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τον θες μονο για το σπιτι ο TECH 21 TRADEMARK 10 σκοτωνει!

Σύμφωνα με το site της Tech 21' date=' o Trademark 10 αντικαταστάθηκε από τον 30 , αλλά από ότι βλέπω ο Thomann έχει stock...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τον θες μονο για το σπιτι ο TECH 21 TRADEMARK 10 σκοτωνει!

Σύμφωνα με το site της Tech 21' date=' o Trademark 10 αντικαταστάθηκε από τον 30 , αλλά από ότι βλέπω ο Thomann έχει stock...

 

Αν θες να δοκιμάσεις Trademark, έχει ο Σταύρος Ντούκας τον Trademark 10 και 60 στο μαγαζί οπότε μπορείς να πας αν θες....Ξέρεις πού είναι το μαγαζί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου