Προς το περιεχόμενο

LP Junior style guitars


yannis37

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειστε κατα 4 χρονια γηρεοτερος, αρα ο πλυθηντικος παραμενει! ;D

 

Πληθυντικός??? Ο 'κυρ Αργύρης' έγινα??

 

Ας προσθέσουμε ότι με ένα μαγνήτη η junior έχει πιο πολύ resonance όπως πχ η esquire vs tele

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ας προσθέσουμε ότι με ένα μαγνήτη η junior έχει πιο πολύ resonance όπως πχ η esquire vs tele

 

Μπράβο ρε μάγκα. Και έλεγα δεν θα το γράψει κανείς?  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το resonance δεν νομίζω οτι έχει να κάνει τόσο με την έλλειψη του neck μαγνήτη αλλά περισσότερο με τη γεωμετρία του οργάνου...

 

...ειδικότερα, η γωνία του μπράτσου με το σώμα (neck angle) φέρνει τις χορδές αρκετά ψηλά στο σημείο της γέφυρας (σε σχέση με άλλα flat top όργανα) και για το λόγο αυτό η wraparound ασκεί μεγαλύτερη δύναμη στο σώμα της κιθάρας, λόγω μεγαλύτερης ροπής ,αφού ουσιαστικά η σταθερή τάση των χορδών (συγκεκριμένου πάχους πάντα) εφαρμόζεται σε μεγαλύτερη ακτίνα κύκλου.

 

...και οι Special άλλωστε παρόμοιο resonance έχουν και ας έχουν και neck μαγνήτη

 

Λένε οτι έχει περισσότερο sustain αλλά προσωπικά δεν έχω καταλάβει κάτι τέτοιο (συγκρίνοντας με LP Special)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

της έχω βάλει τον epi classic plus που είχε στην θέση bridge η custom μου,

Epiphone HOTCH(Classic +)........(Alnico5).........................13.3 - 14KΩ

 

λέτε να της βάλω και τον epi 57 classic που είχε για neck να δούμε πως θα ακούγεται?

Epiphone 57CH(Classic).............(Alnico5).........................7.8 - 8.13KΩ

pu.JPG.c69f6513994ee03ff1f047b04a4d9199.JPG

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το resonance δεν νομίζω οτι έχει να κάνει τόσο με την έλλειψη του neck μαγνήτη αλλά περισσότερο με τη γεωμετρία του οργάνου...

 

O Argy αναφερόταν νομίζω (και εγώ το ίδιο) στον περισσότερο "αέρα" που έχει η παλλόμενη χορδή, χωρίς το μαγνητικό πεδίο του neck μαγνήτη. Είναι ένα φαινόμενο αισθητό αν και σε ορισμένες περιπτώσεις βέβαια (σίγουρα εγώ το καταλαβαίνω unplugged).

 

Πολύ ωραία η ανάλυση περί wraparound.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Argy αναφερόταν νομίζω (και εγώ το ίδιο) στον περισσότερο "αέρα" που έχει η παλλόμενη χορδή, χωρίς το μαγνητικό πεδίο του neck μαγνήτη. Είναι ένα φαινόμενο αισθητό αν και σε ορισμένες περιπτώσεις βέβαια (σίγουρα εγώ το καταλαβαίνω unplugged).

 

Πολύ ωραία η ανάλυση περί wraparound.  ;)

 

+1

Λιγότερο pickup pull = μεγαλύτερος χρόνος ταλάντωσης της χορδής = Sustain ΚΑΙ Resonance

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου