Προς το περιεχόμενο

Ποιό stage πιάνο;


Στελλα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

reset εννοεις να το κλεισω και να το ανοιξω? δεν κανει διαφορα

 

Εχω συνδεσει το sustain pedal που ηρθε μαζι με το οργανο αλλα ειτε ειναι πανω ειτε οχι το ιδιο ειναι στα συγκεκριμενα πληκτρα.

 

Οταν το χρησιμοποιω κανει sustain απλα οταν δεν το παταω στα τελευταια 15 ακουγεται  το ιδιο ακριβως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

βασικα το εκανα reset (βρηκα τι και πως δεν το ανοιγοκλεισα απλα) και τπτ :-\

 

τα ιδια κανει

 

τι να κανω? ν αρχισω τα mail στο θωμα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα πιάνα έχουν τους λεγόμενους σιωπητήρες ή dampers, που σταματάνε την ταλάντωση της χορδής. Οι σιωπητήρες ανασηκώνονται όσο έχεις το πλήκτρο πατημένο και μόλις το αφήσεις, ξαναπέφτουν πάνω στη χορδή. Το sustain pedal στην ουσία ακυρώνει αυτούς τους σιωπητήρες κι έτσι οι χορδές πάλλονται ελεύθερα ακόμη κι όταν δεν κρατάει κανείς το πλήκτρο πατημένο. Αυτό λοιπόν συμβαίνει σε όλες τις χορδές/νότες του πιάνου, εκτός από τις τελευταίες (ψηλότερες). Ο κάθε κατασκευαστής (πραγματικών) πιάνων επιλέγει αυτό το σημείο κατά το δοκούν, δεν είναι δηλαδή συγκεκριμένο. Η προσομοίωση αυτής της λειτουργίας από το Kurzweil σου είναι ένα extra στοιχείο αληθοφάνειας λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεια??? :o :o :o

 

ναι αλλα με το sustain δεν βλεπω καμια διαφορα μετα...

Ειναι λογικο (δεν εχω μεγαλη εμπειρια απο πραγματικα πιανα συχωρα με)?

 

Και πως μου διεφυγε αυτο στο demo που του κανα σε μαγαζι εδω ???

 

Εν τελει δεν αμφισβητω οτι μου λες αλλα θελω να ειμαι 100% σιγουρος οτι δεν παιζει προβλημα...

μακαρι μακαρι να ειναι ετσι αλλα πως θα το σιγουρεψω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο συμβαίνει και στο δικό μου Kurzweil (διαφορετικό μοντέλο). Εδώ πχ http://www.piano-play-it.com/piano-techniques.html , στην παράγραφο dampers μπορείς να διαβάσεις αυτό ακριβώς που λέω για τα dampers στις ψηλές νότες.

Με το sustain δε βλέπεις καμία διαφορά γιατί το sustain δεν επιδρά εκεί (αφού όπως είπα πριν το sustain ανασηκώνει τα dampers, αλλά στις νότες εκείνες ψηλά δεν έχεις dampers ούτος ή άλλως).

Ούτε έγω έχω καμιά σπουδαία εμπειρία με πραγματικά πιάνα, απλώς κάπου το πέτυχα και με απασχόλησε :)

Enjoy your Kurzweil

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου παραθέτω άλλα 2 links που περιγράφουν αυτό ακριβώς που λέω

1. http://sonar.sonarama.com/index.php?title=DimensionalTips_Piano_High_Notes_Undamped_vs_Damped

(All notes have a damper, shaped according to how many strings it has to damp. There's an exception to this: notes above A7 don't have a damper, so the vibration on those will last longer, and will die of 'natural causes' after the decay expiration.)

 

2. http://www.frederickcollection.org/works.html

(The highest strings on a piano usually do not need dampers, because the energy of their vibration is released so quickly, they stop sounding in a short time.)

Τα παλιότερα stage pianos ή και τα φθηνότερα τώρα δεν είχαν αυτό το στοιχείο, ίσως γι' αυτό να μην το γνωρίζουν πολλοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ δεκτο.

 

Αλλα αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι δεν επιδρα το damper στα πανω πληκτρα.

 

Εγω εδω περα, στις ψηλες νοτες δεν επιδρα αλλα εχει ηδη sustain δλδ δεν μπορω ν ακουσω ηχο στακατο

 

Πηρα στο τομαν τηλεφωνο και μου ειπαν να περασω updates στο firmware και αν δεν φτιαξει να το στειλω πισω

 

οποτε παει γι αυριο η δουλεια μεχρι να παρω Midi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις sustain pedal? έχει πολικότητα?

Ακους sustain χωρίς το pedal? Kάντου ένα reset. Αν δεν στρώσει...Τότε πρόβλημα.

 

Κorgious δεν το κανει σε ολους τους ηχους αλλα παλι αφου μου ειπαν απο το τομαν να κανω update και αν δεν στρωσει να το στειλω πισω, αυτο θα κανω.

 

τεσπα οσο ζω (δεν κανω update) ελπιζω

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εδω περα, στις ψηλες νοτες δεν επιδρα αλλα εχει ηδη sustain δλδ δεν μπορω ν ακουσω ηχο στακατο

 

Ένα sustain σίγουρα θα το έχει, και χωρίς να έχεις πατημένο το pedal, αφού δεν υπάρχει damper να κόψει την ταλάντωση, άρα απολύτως στακάτο ήχο δεν μπορείς να έχεις στις ψηλές νότες.

 

Δες αν μπορείς να μειώσεις το reverb effect που έχει. Σίγουρα κατέβασε και τα τελευταία updates, καλό θα κάνουν. Μπορείς να γράψεις με κάποιο τρόπο το output από το όργανό σου και να το σηκώσεις κάπου, ώστε να το ακούσουμε κι εμείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου