Προς το περιεχόμενο

Cheap DiY Monitor Stands


Spiros Poullos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα...

 

πήρα πριν κάτι μέρες τα Behringer B2031A Truth και έψαχνα να βρω (οικονομικά) stands αλλά δυστυχώς δε βρήκα κάτι πραγματικά οικονομικό.

 

σκέφτηκα να πάω σε ενα μαραγκό αλλά θα μου πήγαινε γύρω στα 100€ και δε με παίρνει οικονομικά.

 

οπότε ως προσωρινή λύση είπα να κάνω το εξής...πήγα στην ΙΚΕΑ και πήρα 4 τραπεζάκια LACK μαύρα 5€ το καθένα. συνολικά 20€...

 

θα τα πάω σε ενα μαραγκό για να μου τα μικρύνει καθώς είναι αρκετα μεγαλα (55 x 55).

 

τα 4 τραπεζακια λοιπόν θα μετατραπουν σε 2 βάσεις βάζοντας το ενα τραπεζι πάνω στο άλλο (κολλημένα και βιδωμένα)

 

οι διαστάσεις του κάθε monitor είναι 25μ x 40υ x 29π

 

λέω λοιπόν να τα κάνω 30 x30. αν όμως τα τοποθετήσω οριζόντια θα περισσεύουν. αυτό παίζει ρόλο ή όχι?

 

προτείνει κανείς συγκεκριμένες διαστάσεις?

 

ξαναλέω ότι είναι μια προσωρινή λύση και είναι για ερασιτεχνικό home studio

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω σε ποιά περιοχή μένεις, αλλά αν πας σε ένα κατάστημα ηλεκτρονικών που αντιπροσωπεύει την γνωστή TELE, έχει στον καταλογό της πάμφθηνα stands σε τιμές όλα κάτω των €60.

 

Anyway, για τα τραπεζάκια σου, εγώ θα τα έβαζα αν δύο (το ένα πάνω στο άλλο) όπως είναι χωρίς να τα μικρύνω και θα τοποθετούσα τα μόνιτορ φλάτ.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχω ένα τέτοιο τραπεζάκι. Είναι πολύ κοντό. Ακόμα και δύο να βάλεις το ένα πάνω στο άλλο, το ύψος δεν είναι άξιο λόγου, εκτός αν είσαι νάνος.  ;)

 

Υπενθυμίζω ότι τα monitors πρέπει να είναι στο ύψος των αυτιών σου και, αν δεν χρησιμοποιήσεις κάτι για να τα τοποθετήσεις υπό γωνία, δεν πρόκειται να το πετύχεις με τη μέθοδο που σκέφτεσαι.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Anyway, για τα τραπεζάκια σου, εγώ θα τα έβαζα αν δύο (το ένα πάνω στο άλλο) όπως είναι χωρίς να τα μικρύνω και θα τοποθετούσα τα μόνιτορ φλάτ.

 

γιατί χωρίς να τα μικρύνεις? βασικά έχω θεμα χωρου οπότε θα τα μικρύνω.

 

όταν λες φλατ εννοεις οριζόντια?

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν σου κάνουν αλλά αυτά είχα φτιάξει εγώ.

http://www.tnt-audio.com/clinica/stubby_e.html

 

Τώρα έχω κάτι κοντότερο (diy) από Praktiker.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα τέτοιο τραπεζάκι. Είναι πολύ κοντό. Ακόμα και δύο να βάλεις το ένα πάνω στο άλλο, το ύψος δεν είναι άξιο λόγου, εκτός αν είσαι νάνος.  ;)

 

Υπενθυμίζω ότι τα monitors πρέπει να είναι στο ύψος των αυτιών σου και, αν δεν χρησιμοποιήσεις κάτι για να τα τοποθετήσεις υπό γωνία, δεν πρόκειται να το πετύχεις με τη μέθοδο που σκέφτεσαι.

 

όταν λές ''υπό γωνία'' τί εννοεις? υπενθυμίζω και εγω ότι είναι προσωρινή λύση...το ύψος οταν μπει το ενα πανω στο αλλο θα είναι 90εκ

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί χωρίς να τα μικρύνεις? βασικά έχω θεμα χωρου οπότε θα τα μικρύνω.

Γιατί θέλεις τα 55εκ για τα 40εκ του ύψους, αλλά δεν ήξερα οτι έχει πρόβλημα χώρου.

 

όταν λες φλατ εννοεις οριζόντια?

Ναι, ειδικά αν τα μόνιτορ είναι πιο ψηλά απ'το κεφάλι σου και δεν έχει τη δυνατότητα να τους δώσεις μία κλίση προς τα εμπρός-κάτω, είναι προτιμότερο (σαν λύση) να τα έχεις flat, με τα tweeter να βρίσκονται στην εξωτερική μεριά.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν λές ''υπό γωνία'' τί εννοεις? υπενθυμίζω και εγω ότι είναι προσωρινή λύση...το ύψος οταν μπει το ενα πανω στο αλλο θα είναι 90εκ

 

To γραφείο σου τι ύψος έχει? Το κεφάλι σου όταν κάθεσαι?

 

 

edit: το DIY του AudioKostas, με το μπουρί, είναι μια έξυπνη και πολύ βολική λύση.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κεφαλι μου οταν καθομαι ειναι στο 1.30 - 1.35 το γραφειο είναι στα 0.90

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου