Προς το περιεχόμενο

Ποια ειναι η αγαπημενη(ες) σας μπυρα(ες);


alexi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με 10% Αλκοόλ δεν γίνεται να κάνεις λάθος στην επιλογή σου

 

Πραγματικα ρε παιδι μπορειτε να πιειτε ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ μπυρα με 10% Αλκοολ?

 

Μονο μια φορα που ειχε χιονισει το ειχα καταφερει.... ;D

 

 

Παντως προσωπικα μπυρες με τοσο πολυ αλκοολ δεν μου αρεσουν ιδιαιτερα με εξαιρεση την Duvel .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 244
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Με 10% αλκοόλ τίποτα δεν προεξοφλεί την επιτυχία...

 

Συμφωνώ. Πρόσφατα ήπια μια στα 14% και δεν κατάφερα να ολοκληρώσω το μπουκάλι όχι λόγω αλκοόλ αλλά λόγω γεύσης, ήταν ψιλό εώς χοντρομαλακία.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα δεν μου άρεσαν καθόλου, μα καθόλου παλιότερα οι Septem και επίσης μια εκ των Volkan που είχε προαναφερθεί. Περίεργο γιατί θεωρώ πως έχω αρκετά ευρύ γούστο στις μπύρες...

 

Πλάκα πλάκα εχθές πήρα μια Volkan white να δοκιμάσω μου φάνηκε καλή επιλογή αλλά θα δείξει η νεκροψία :)

 

Με 10% αλκοόλ τίποτα δεν προεξοφλεί την επιτυχία... έχω πιει αρκετές που ήταν μάπα, ειδικά πολλές που απλά αποσκοπούν στον wow factor που έχουν στα πιτσιρίκια μόλις δουν πόσο αλκοόλ περιέχουν.

 

Εξαρτάτε τι εννοείς επιτυχία... γευστική ή γρήγορης μέθης.... σίγουρα με 10% το κουρουμπέλιασμα είναι πιο κοντά :p

 

Και μιλώντας για alchool percentage αυτοί εδώ έχουν ξεφύγει στο σπορ, brew dog μεγάλα σκυλιά της παγκόσμιας ζυθοποιίας..

 

 

Η κλασσική Delirium (η πιο διαδεδομένη εκ των Delirium που λογικά έχει ο Βασιλόπουλος) είναι τριπλής ζύμωσης... αν ήταν τετραπλής, θα ήταν πιο βαριά και αρκετά πιο σκουρόχρωμη. Η ιστοριούλα με τα ελεφαντάκια είναι ένα τυπικό αστείο που συνοδεύει την μπύρα, δημοφιλές στους τουρίστες.

 

 

Νομίζω ότι έγραφε 4απλής αλλά επιφυλάσσομαι θα το τσεκάρω όταν ξαναπάω. Για τα ελεφαντάκια το φαντάστηκα ότι είναι ιστορία για τουρίστες αλλά γέλασα όταν μου το είπε...βεβαία δεν γέλασα τόσο όσο με τον γραφικό κοκκινομύτη αλκοολικό που καθόταν δίπλα μας με μια Μαλαματίνα στο χέρι (λες να ήταν κάνας παοκτζής που ξέμεινε το 91 μετά το ματς με την Malin)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παιδια της BrewDog ειναι γνωστοι καμμενοι. Το Tactical Nuclear Penguin ομως φοραει την ταμπελα "μπυρα" μονο και μονο επειδη η BrewDog ειναι ζυθοποιια και ειναι τεχνικο το θεμα.

 

Σαν γευση δεν εχει καμια σχεση με μπυρα, εμενα μου θυμιζει ενα αμαλγαμα λικερ, ουισκιου και brandy με ελαφρα οξινη, cherry-like επιγευση. Δυσκολευομαι να την περιγραψω αν και την εχω δοκιμασει αρκετες φορες, ειναι λιγο περιεργο ποτο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παιδια της BrewDog ειναι γνωστοι καμμενοι. Το Tactical Nuclear Penguin ομως φοραει την ταμπελα "μπυρα" μονο και μονο επειδη η BrewDog ειναι ζυθοποιια και ειναι τεχνικο το θεμα.

 

Σαν γευση δεν εχει καμια σχεση με μπυρα, εμενα μου θυμιζει ενα αμαλγαμα λικερ, ουισκιου και brandy με ελαφρα οξινη, cherry-like επιγευση. Δυσκολευομαι να την περιγραψω αν και την εχω δοκιμασει αρκετες φορες, ειναι λιγο περιεργο ποτο :P

 

Γεγονός... Οι περισσότερες μπύρες τους είναι κάτι στο στύλ... "Ας κάνουμε κάτι που δεν έχει ξαναγίνει... Γιατί;... Γιατί μπορούμε"

 

Αλλά η Punk IPA είναι πολύ καλή μπύρα. Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει κάποιο μπάρ κάποιου σκοτσέζου στη Πανόρμου που έχει βαρέλι Punk (ή τέλος πάντων κάτι απο Brew dog). Θεσσαλονίκη στο Ipanema έχει διάφορες brew dog κατά καιρούς σε μπουκάλι αλλά και βαρέλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολευομαι να την περιγραψω αν και την εχω δοκιμασει αρκετες φορες, ειναι λιγο περιεργο ποτο :P

Και πως να την περιγράψεις αν σου

θυμιζει ενα αμαλγαμα λικερ, ουισκιου και brandy με ελαφρα οξινη, cherry-like επιγευση.

::) ;D

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά η Punk IPA είναι πολύ καλή μπύρα. Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει κάποιο μπάρ κάποιου σκοτσέζου στη Πανόρμου

Είναι λίγο πιο μέσα από τη Πανόρμου (Κονοπισοπούλου νομίζω) και αν δεν είχε τη σημαία κρεμασμένη δεν θα περνες πρέφα ότι είναι (κάτι που μπορεί πιθανόν να μοιάζει με) μπαρ.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ. Πρόσφατα ήπια μια στα 14% και δεν κατάφερα να ολοκληρώσω το μπουκάλι όχι λόγω αλκοόλ αλλά λόγω γεύσης, ήταν ψιλό εώς χοντρομαλακία.

 

Ποια ήταν? Γενικά οι μπύρες με αρκετό αλκοόλ είναι δύσκολο να πετύχουν γευστικά... θέλουν πολύ προσοχή και αυτομάτως έτσι μπαίνουν στην premium/gourmet κατηγορία. Αν και τριων εκ των πιο αγαπημένων μου είναι... δυναμίτες: η Biere du Demon (βρίσκεται και στην Ελλάδα), η Klokke Roeland (Ελλάδα πολύ δύσκολα, αν & μου'χουν πει πως ένα μπαρ στο Παγκράτι την έχει) και η αρκετά οινο-ειδής Dulle Teve (γενικά οι δυο τελευταίες είναι σπάνιες ακόμη ΚΑΙ στο Βέλγιο).

 

Για τα ελεφαντάκια το φαντάστηκα ότι είναι ιστορία για τουρίστες αλλά γέλασα όταν μου το είπε...βεβαία δεν γέλασα τόσο όσο με τον γραφικό κοκκινομύτη αλκοολικό που καθόταν δίπλα μας με μια Μαλαματίνα στο χέρι (λες να ήταν κάνας παοκτζής που ξέμεινε το 91 μετά το ματς με την Malin)

 

;D Κάτσε να καταλάβω... στο Βέλγιο καθόταν δίπλα σας στο μπαρ ένας γραφικός κοκκινομύτης αλκοολικός με Μαλαματίνα? :D Aυτή βρίσκεται πολύ δύσκολα, και μονάχα σε λίγα ελληνικά εστιατόρια (πού αλλού?)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

;D Κάτσε να καταλάβω... στο Βέλγιο καθόταν δίπλα σας στο μπαρ ένας γραφικός κοκκινομύτης αλκοολικός με Μαλαματίνα? :D Aυτή βρίσκεται πολύ δύσκολα, και μονάχα σε λίγα ελληνικά εστιατόρια (πού αλλού?)

 

Καλά κατάλαβες, βασικά το μπάρ ήταν στο πεζόδρομο πίσω από την grand place με τα ελληνικά εστιατόρια, και η barwoman μας είπε ότι το είχε Έλληνας.. Η εικόνα πάντως ήταν surreal γιατί ήταν και 12-1 το μεσημέρι και ο τύπος καθόταν με ένα άδειο μπουκάλι μαλάμο εμφανώς κομμάτια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου