Προς το περιεχόμενο

Μπορεί ένα cover να προσβάλει;


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

 

Αν κανείς βγάλει το οπτικό, το cover, είναι πολύ ωραίο! Αλλά και πάλι μου χτυπάει λίγο παράξενα! ΟΧΙ άσχημα, γιατι δεν είμαι οπαδός!

 

Απλά αναρωτιέμαι αν μπορεί κάτι τέτοιο να προσβάλει, ή πχ ένα τραγούδι του Μακή (Χριστοδουλόπουλου) σε χαζό ροκ, ή πχ ο Χατζηγιάννης να τραγουδάει... το αγαπημένο σας κομμάτι ή ακόμη η ζεμπεκιά "δε ξέρω πόσο σ'αγαπώ" σε τζαζ πιανιστική έκδοση  ???

 

(Πάντως το παραπάνω κομμάτι το ακούω ώρα τώρα και γουστάρω!)

 

ΥΓ. έΧω κάνει κι εγώ κάποιες διασκευές (για πιάνο. Όσοι ήρθαν τα ακούσαν. Περιλαμβάνονται και αυτά...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Χάνω κάτι;

Γιατί να προσβάλλει αυτό;

Δεν είναι καθόλου στο πνεύμα των Nirvana, και (μαζί με το βίντεο) μου φαίνεται ότι του αλλάξανε τα φώτα ως αναφορά το νόημα!

 

Τέλος πάντων, παράδειγμα είναι, σκέψου τα κομμάτια που έπαιξα εγώ. Μπορεί ο hardcore λαϊκός να αυτοκτονίσει με αυτά που έκανα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά για να προσβάλλει ένα cover τουλάχιστον εμένα γίνεται εάν πιάσει κάποιος κάτι και το κάνει σαφώς χειρότερο.

Το συγκεκριμένο τα σπάει δε ξέρω.

 

Σαν πολύ άθλιο cover που μου έρχεται τώρα, ήταν το comfortably numb όταν το κάνανε μπιτάκι. Εμένα με προσέβαλε. (οκ ίσως όχι τόσο χοντρά, αλλά δε μου άρεσε καθόλου κ θα προτιμούσα να το αφήναν ακριβώς εκεί που καθόταν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιν να προσβαλει αυτον....

 

 

 

 

Παντος το cover με αφηνει εντελως αδιαφορο. Σαν μια κακη απομημηση.

 

Ο ιδιος ο cobain χλευαζε τα δικα του κομματια.....(οχι επιδη δεν ηταν καλα).

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Super είναι. Δεν ξέρω γιατί (ίσως λόγω ντυσίματος) αλλά περίμενα να περάσουν μέσα κάποιο σημείο από το Jesus Christ superstar.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οφ τοπικ το κραντσ καταστρεψε το μουσικο στερεομα.

ον τοπικ ασφαλως και μπορει ενα κοβερ να προσβαλει οταν εχεις παραποιηση στοιχων μουσικης κλπ.

Δηλαδη παιρνεις ενα αρνακι φρικασε και το βαφτιζεις σμοκ ον δε γουοτερ.

παραδειγματα δε μου ερχονται στο κεφαλι τωρα αλλα σιγουρα εννοω το αντιθετο

απο αυτο πχ που ειναι τρανταχτο παραδειγμα απο μπουγκι ντισκο κατι σε χαρντ ροκ.

 

http://www.youtube.com/watch?v=wmTegUfDLCM

 

To αντιθτο δηλ απο φλουντ σε μπιτ. 8)

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω πως προσβαλει απαραιτητα. Απλα, καταλαβαινεις αν ο μουσικος ειναι καλος.

Εξαλλου το να παιξεις ακριβως ενα κομματι, το ιδιο με το αυθεντικο (cover), ειναι εξισου δυσκολο οπως το να φτιαξεις μια καλη διασκευη του ιδιου του κομματιου.

Παρεπιπτοντως, με το τραγουδι The Unforgiven πεθανα στα γελια.... :)

Μικρο κοριτσι, ελλειψη φαντασιας, αναπαραγει με χαζο τροπο το τραγουδι, βασισμενο στα προτυπα που υπαρχουν. Τι να κανουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οφ τοπικ το κραντσ καταστρεψε το μουσικο στερεομα.

 

οφ τόπικ too.Αν και φανατικός Hardrocker,Metaller και λοιπα καλα πιστεύω οτι το grunge εδωσε πνοη σε κάτι που άρχισε ηδη να μπαγιατεύει.Βγηκαν τρελες μπάντες απο αυτο και επηρρέασε άλλο τοσο τη σημερινη καλή μοντέρνα rock(πχ stone sour που είναι και επικαιροι).

 

Ον τόπικ τωρα.Να προσβάλλει ενα cover ναι το πιστευω αλλά εξαρτάται φυσικά  ποιο και ποιος το ακουει.Αν δεν ρεζιλευει(η αγνοει) το νοημα και έχει και άποψη είμαι θετικος.

 

 

προσβολή η άποψη και γουστα;Εγω ψηφίζω το 2ο.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου