Προς το περιεχόμενο

Μπορεί ένα cover να προσβάλει;


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Άντε να πω τη γνώμη μου...

 

Στην ποπ μουσική, αυτό που υπάρχει σαν έννοια των covers, Και διασκευών κλπ, είναι απλά ανύπαρκτο στην κλασσική μουσικη! Στην ποπ μουσική έχει επικρατήσει κατα κράτος η ηχογράφηση και ότι άλλο είναι... αντιγραφή (Αυθεντική εκτέλεση, κλπ). Στην κλασσική αυτό απλά δεν υφίσταται!

 

Τώρα, καλώς ή κακώς, τα κομμάτια τα παίρνει όποιος θέλει και τα κάνει ότι θέλει.

 

Το τελικό αποτέλεσμα, νομίζω, ότι έχει να κάνει με την αισθητικη (αντικειμενικό) και τον σκοπό (υποκειμενικό).

 

Προσβολεί, πολύ απλά, δε νομίζω ότι μπορεί να υπάρχει εκτώς αν είναι δικό σου έργο! Αν μου πάρουν ένα δικό μου έργο και του φερθούν χωρίς σεβασμό, ομολογώ ότι θα πειραχτώ μάλλον. Αν κάποιος μου πάρει ένα έργο, το διαλύσει και τελικά φτάσει σε κάτι άλλο, με σεβασμό, τότε με γειά του με χαρά του.

 

Ενα μέρος των covers αποτελούντε από ένα beat απο πίσω, κλπ, το οποίο είναι απλά "αρπακόλα" στην μεγάλη πλειοψηφία. Σε χορευτική μουσική, το παραπάνω μετατρέπετε σε remix, Κλπ, και έχει απόλυτο νόημα.

 

Τα παρατράγουδα παράγουν σκουπίδια, όχι γιατί έχουν το δικαίωμα, και κάνουν το γούστο του, αλλά γιατί δεν έχουν επίπεδο, σεβασμό, και αυτό το καταραμένο το γούστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αμα καποιος εκφραζεται πραγματικα ετσι τι θα του κανεις? Ειναι παρανομο ειναι προσβλητικο? Απλα ειναι θεμα γουστου και εκφρασης βιωματων.

 

Ούτε να τον κράξω δε μπορώ;

Πρέπει να το δεχτώ σαν έκφραση και τέχνη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Προσβολη, πολύ απλά, δε νομίζω ότι μπορεί να υπάρχει εκτώς αν είναι δικό σου έργο! Αν μου πάρουν ένα δικό μου έργο και του φερθούν χωρίς σεβασμό, ομολογώ ότι θα πειραχτώ μάλλον. Αν κάποιος μου πάρει ένα έργο, το διαλύσει και τελικά φτάσει σε κάτι άλλο, με σεβασμό, τότε με γειά του με χαρά του.

 

 

Τι εννοεις χωρις σεβασμο? Πως οριζεται κατι τετοιο. Ρωτω γιατι τουλαχιστον στο δικο μου μυαλο ειναι πολυ υποκειμενικη εννοια ετσι οπως το εθεσες.

 

 

 

Ούτε να τον κράξω δε μπορώ;

Πρέπει να το δεχτώ σαν έκφραση και τέχνη;

 

Μα ετσι κι αλλιως κραζουμε οποιον ναναι εκει ειναι το προβλημα!? Το θεμα δεν ειναι στον ανθρωπο αλλα στο κοματι εγω γιαυτο μιλαω. Επειδη δεν εχω φωνη εγω πχ δεν εχω δικαιωμα να τραγουδησω καζαντζιδη οπουδηποτε εφοσον αυτο με εκφραζει? Εσυ κραξε με αλλα αυτο δεν σημαινει οτι προσβαλω το τραγουδι. Αρα ειναι θεμα γουστου και αισθητικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν θα τραγουδήσεις στο μπάνιο σου ότι θες ή στο δρόμο ή στην πλατεία ή στο λαιβ που θα κάνεις για φίλους σου δεν αφορά και κανένα.

 

Το αν θα πας και θα προωθήσεις δουλεία σου ή τον εαυτό σου καλλτιτεχνικά εμπορικά, δεν γίνεται να γίνει χωρίς να κριθεί αυτή η δουλειά συγκεκριμένα και ναι αν βγει ο κάθε άφωνος/ άσχετος δοκιμάζοντας κάτι με μια αξία θα φάει κράξιμο και δικαίως.

 

Επειδή παρεκκλίνουμε από το θέμα, και δεν είναι αυτή η βάση του, σας παραθέτω την επίσημη σελίδα

 

http://www.thefragilearmy.blogspot.com/

 

της μπάντας που πόσταρε ο Νικόλας.

Πρόκειται και για όλη της την εμφάνιση και ενώ δεν το αναφέρει κάπου ευθέως παραπέμπει σε κάποια "spiritual" ή τελος πάντων μπάντα κάπως στρατευμένη. Το στοιχείο προσβολής αν υπάρχει είναι ότι μια τέτοια μπάντα μπορεί να χρησιμοποιήσει το εν λόγω κομμάτι των Νιρβάνα ώστε να προωθήσει τους δικούς της σκοπούς.

 

Δεν μπορώ να έχω καθαρή εικόνα για τους σκοπούς της συγκεκριμένης ομάδας, οπότε δεν προσβάλλομαι. Σε άλλα θέματα γενικά για κακοποιημένες διασκευές και γενικό κράξιμο θα ήθελα να ρίξετε μια ματιά στο παρακάτω αρκετά μεγάλο θέμα :)

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=172989.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τι εννοεις χωρις σεβασμο? Πως οριζεται κατι τετοιο. Ρωτω γιατι τουλαχιστον στο δικο μου μυαλο ειναι πολυ υποκειμενικη εννοια ετσι οπως το εθεσες.

Ομολογώ ότι δεν είμαι σίγουρος... Δηλ, ακαδημαϊκά δε μπορώ να το εξηγήσω.

 

Αλλά ένα έργο τέχνης, υπάρχει για καποιους λόγους. Πολιτικούς, αισθητικούς, κοινωνικούς, κλπ. Αν αυτός που παίζει με το έργο τέχνης, δε μπορεί να καταλάβει αυτούς τους λόγους, ή απλά γουστάρει να του πετάξει τα μάτια έξω... :-/

 

Όπως έχω ξαναπεί (νομίζω), έδωσα ένα κομμάτι μου για πιάνο σε 7 εκτελεστές προς εκτέλεση. Το κομμάτι είχε αρκετά ελεύθερα σημεία. Οι 6 μου γύρισαν κομμάτια 8-10 λεπτά, ο 7ος μου γύρισε ένα τέρας 18 λεπτά (!!!!!). Του άλλαξε τον αδόξαστο! Εεεε λοιπόν, επειδή κατάλαβε το νόημα, ανέλυσε τι είχα κάνει, και έμεινε πιστός στις ιδέες μου (αλλά όχι στην έκφραση αυτών, που δεν ήταν ο σκοπός του συγκεκριμένου κομματιού), έκανε μια εκλπηκτική δουλειά!

 

Κάτι τέτοιο, τέλος πάντων. Ελπίζω να είναι κάπως κατανοητό...  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν θα τραγουδήσεις στο μπάνιο σου ότι θες ή στο δρόμο ή στην πλατεία ή στο λαιβ που θα κάνεις για φίλους σου δεν αφορά και κανένα.

 

Το αν θα πας και θα προωθήσεις δουλεία σου ή τον εαυτό σου καλλτιεχικά εμπορικά, δεν γίνεται να γίνει χωρίς να κριθεί αυτή η δουλειά συγκεκριμένα και ναι αν βγει ο κάθε άφωνος/ άσχετος δοκιμάζοντας κάτι με μια αξία θα φάει κράξιμο και δικαίως.

 

 

 

Θα το επαναλαβω!!!  Το αν θα με κραξεις εσυ γιατι η φωνη μου δεν παταει σε καμια νοτα και η χροια μου ειναι για τα μπαζα δεν εχει καμια σχεση με το αν προσβαλω το τραγουδι που λεω!!

 

Αυτο λεω .. Το μονο που προσβαλω οταν κανω κατι για αλλο σκοπο και οχι για να εκφραστω ειναι ο εαυτος μου.

 

 

@Νικολα καταλαβα τι λες αλλα ειναι υποκειμενικο το πως εννοεις εσυ την αλλαγη του αδοξαστου απο οτι εγω πχ! ;D

 

Απλα μια διευκρινιση, θεωρεις οτι καποιος δεν σεβεται ενα κοματι με τα δικα σου δεδομενα η θεωρεις υπαρχει μια γενικοτερη αρχη  που πρεπει να τηρουμε πχ ενα κοματι του μπετοβεν να μην γινει ποτε ποπ ! (ατυχες παραδειγμα )

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το επαναλαβω!!!  Το αν θα με κραξεις εσυ γιατι η φωνη μου δεν παταει σε καμια νοτα και η χροια μου ειναι για τα μπαζα δεν εχει καμια σχεση με το αν προσβαλω το τραγουδι που λεω!!

 

Αυτο λεω .. Το μονο που προσβαλω οταν κανω κατι για αλλο σκοπο και οχι για να εκφραστω ειναι ο εαυτος μου

 

Κ όμως δεν πάει έτσι απαραίτητα.

Γιατί και το να επιλέξεις πχ να πεις ένα κομμάτι εντελώς άτεχνα μπορεί εσύ,

 

α) Να ξέρεις ότι το κάνεις, οπότε είναι επιλογή σου και υποτίθεται πουλάς άποψη

β) Να μην το ξέρεις ότι πχ είσαι παράφωνος λόγω αμάθειας, οπότε αν και αυθεντικός πάλι κακοφωνίξ είσαι.

 

Και στις δυο περιπτώσεις προσωπικά δεν θα το δεχόμουν σε μια εμπορική δουλειά και θα θεωρούσα ότι προσβάλλει την αισθητική μου πόσο μάλλον αν ήταν και σε δουλειά που μου αρέσει και σέβομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μαλλον δεν συννενοουμαστε!

 

Μα ειπα εγω οτι με το να ειμαι αυθεντικος σημαινει οτι η φωνη μου θα ειναι καλη ?! Μπορει να ειναι χαλια μαυρα αλλα δεν σημαινει οτι προσβαλω το κοματι η τον δημιουργο του.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παράδειγμα που ανέφερες ήταν στα δοκιμαστικά του x-factor.

Ο διαγωνιζόμενος αποσκοπεί σε μια μουσική καριέρα και επιλέγει να πει ένα κομμάτι Michael Jackson με αποδεδειγμένα επιτυχημένη μουσική καριέρα.

 

Το λέει χάλια. Τον κράζουν και σχολιάζεται κιόλας πως θα τρέμουν τα κόκκαλα του Τζάκσον. Που ακριβώς υπάρχει το πρόβλημα;

 

Προφανώς δε συνεννοούμαστε, αλλά δώσε βάση στο γεγονός ότι μιλάμε για δουλειές που αποσκοπούν στη μουσική καταξίωση/ εμπορική επιτυχία και γι αυτό το διαχώρισα πχ από τον οποιονδήποτε που τραγουδάει στο μπάνιο του με αυτόν που πάει στο κάθε xfactor. Εκεί οι απαιτήσεις είναι ορισμένες και ναι προσβάλλει την χ ψ καλλιτεχνική δουλειά, τα αυτιά μας κτλ.

 

(Μην πιαστείτε στο xfactor συγκεκριμένα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω νομίζω οτι ο Νικόλας άνοιξε το θέμα αναφερόμενος κυρίως σε καλλιτέχνες που παίρνουν ένα μουσικό κομμάτι και του αλλάζουν την αισθητική του (αλλάζοντας ας πούμε το "genre" του κομματιού).

 

Όχι σε κάποιους που προσπαθούν να "ξεπατικώσουν" το πρωτότυπο..(ασχέτως αν το κάνουν καλά ή όχι...)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου