Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ξύλου σε Squier


mc06060

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους/ες. Έκανα ένα μικρό ψάξιμο στο forum και δε βρήκα καποιο topic που να με βοηθάει πολυ οπότε είπα να κανω καινουργιο. Το θέμα μου είναι το εξής. Έχω μια Squier Strat, απο τα επετειακα μοντέλα των Fender/Squier για τα 50 χρόνια. Γενικά, είναι αρκετά καλή και την έχω χρησιμοποιήσει απείρως, αλλα χρειάζομαι μια αναβάθμιση. Λεφτά να πάω σε αντίστοιχη fender δεν υπαρχουν, για την ώρα τουλάχιστον. Γι'αυτό σκεφτόμουν μήπως ήταν καλή ιδέα να αλλάξω ξύλα, ουσιαστικά μπράτσο, μιας και τα ηλεκτρικά της είναι σχετικά καλα(και αλλαγμένα). Σκεφτόμουν κάτι σε μπράτσο fender. Η απορία μου είναι αν αυτό οντως θα βοηθήσει και βέβαια αν είναι εν τέλει οικονομικά συμφέρον...Αυτά. Όποιος είναι πρόθυμος, η είχε ασχοληθεί με κάτι αντίστοιχο παλιότερα και θέλει να βοηθήσει ας το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι βασικά δεν το διαυκρίνησα, εννοούσα μπράτσο και ταστιέρα. Τωρα στο τι μπορεί να βοηθήσει αυτο νομιζω είναι κοινώς αποδεκτό ότι τα ξύλα παίζουν το ρόλο τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κοιταξεις και αλλα θεματα περι ξυλων στον φορουμ θα δεις οτι δεν ειναι κοινος αποδεκτο απλα μερικοι το υποστιριζουν και αλλοι οχι.

Οποτε αν θες να αλλαξεις μπρατσο για παιχτικους λογους και εχεις κατι συγκεκριμενο υποψιν σου καντο. Αλλα εχω την αισθηση οτι για να βαλεις κατι καλο θα σου στοιχισει οσο η κιθαρα σου!

 

Συνεπως εγω προσωπικα δεν θα σε ενθαρυνα σε μια τετοια κινηση! :)

 

Και για να σε βοηθησω ακομα πιο πολυ και αλλοι καλο θα ειναι να μας πεις τι σε ενοχλει στην κιθαρα σου και θες να το αλλαξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια Squier Strat, απο τα επετειακα μοντέλα των Fender/Squier για τα 50 χρόνια.

Σήμερα έχεις μια Squier που αξίζει 5 φραγκα, εάν αλλάξεις κάτι, θα έχεις μια Squier που δεν θα αξίζει τίποτα...

 

είναι κοινώς αποδεκτό ότι τα ξύλα παίζουν το ρόλο τους...

Υπάρχει και το άλλο με τον Τοτο...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάντο, εφόσον:

 

1. βλέπεις συγκεκριμένο πρόβλημα στο μπράτσο/ταστιέρα...

2. ...το οποίο δεν λύνεται με set-up...

3. ...και η αξία της κιθάρας σου, μαζί με το κόστος του νέου μπράτσου και της τοποθέτησης από μάστορα, είναι σημαντικά χαμηλώτερη από το κόστος μιας νέας μεξικάνικης φενδερ στρατ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά, τόσο ταστιέρα, όσο και μπράτσο είναι απο maple. Είναι αρκετά ελαφρύ και λεπτό, και ψιλοχάνει στα πρίμα, αν κι έχει καλά καθαρά. Από την άλλη η ταστιέρα είναι σχετικά δυσκολόπαιχτη. Έχοντας παίξει με αντίστοιχη fender και ταστιέρα rosewood υπάρχει μεγάλη διάφορα. Βέβαια ίσως να φταίει κι η απόσταση μεταξυ των χορδών που ναι σχετικά μικρή. Γενικά το πρόβλημα είναι οτι η ταστιέρα είναι σχετικά δυσκολόπαιχτη και κατα τ'αλλα τα ξύλα της δε βγάζουν αρκετα καλο sustain και πρίμα. Όσο για τα λεφτά, απλα μ'ενδιαφέρει να μην κινείται στο ύψος μιας καινούργιας fender ουσιαστικά. Μιλάω δηλαδή για 250-350€. Αν το θεωρείται ακατόρθωτο ν'αλλαξω κατι πείτε το να μην παιδεύομαι άδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα άλλαξε μαγνήτες αν δεν σε ικανοποιεί ο ήχος της κιθάρας σου, αλλιώς πάρε μια καινούργια που θα έχει τα χαρακτηριστικά που θέλεις. Με το να αλλάξεις μπράτσο θα έχεις μια κιθάρα που δεν θα αξίζει τίποτα, με το να πάρεις καινούργια θα έχεις 2 που θα έχουν μια κάποια αξία.

 

Και εφόσον είναι να φτάσεις στα 350€, θα σου πρότεινα να παρατείνεις λίγο την αγορά της και να πας κατευθείαν εδώ ή εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά η ταστιέρα maple στις strat έχει περισσότερα πρίμα απο την αντίστοιχη σε rosewood π.χ.

Βέβαια στον΄ήχο παίζουν ρόλο και το ξύλο του σώματος, αλλά και οι μαγνήτες - ηλεκτρικά ( π.χ. το ποτ του βόλιουμ), άν είναι 250 ή 500 ΚΩ.  Σε γενικές γραμμές νομίζω οτι είναι άτοπο να πειράξεις την κιθάρα σου, το κόστος για μανίκι - σώμα θα φτάσει σχεδόν σάν να αγοράζεις μια καινούρια κιθάρα. Θα έχεις δέ στην πραγματικότητα μία παρτ-κάστερ, που η αξία της στην μεταπώληση θα είναι πολύ χαμηλή σε σχέση με το τί θα σου κοστίσει. Μπορεί η αξία της παιχτικά να είναι πραγματικά μεγαλύτερη, αλλά αυτό δέν θα έχει πολύ σημασία για τον μελλοντικό αγαραστή.

Γνώμη μου είναι να την πουλήσεις παίρνοντας ότι μπορείς απο αυτήν και να επενδύσεις σε μια καλύτερη κιθάρα την οποία θα ακούσεις πρίν αγοράσεις κ θα είσαι βέβαιος ότι σου κάνει.

Για όσο κρατάει ο μήνας του μέλιτος με μια κιθάρα τέλος πάντων  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά, τόσο ταστιέρα, όσο και μπράτσο είναι απο maple. Είναι αρκετά ελαφρύ και λεπτό, και ψιλοχάνει στα πρίμα, αν κι έχει καλά καθαρά. Από την άλλη η ταστιέρα είναι σχετικά δυσκολόπαιχτη. Έχοντας παίξει με αντίστοιχη fender και ταστιέρα rosewood υπάρχει μεγάλη διάφορα. Βέβαια ίσως να φταίει κι η απόσταση μεταξυ των χορδών που ναι σχετικά μικρή. Γενικά το πρόβλημα είναι οτι η ταστιέρα είναι σχετικά δυσκολόπαιχτη και κατα τ'αλλα τα ξύλα της δε βγάζουν αρκετα καλο sustain και πρίμα. Όσο για τα λεφτά, απλα μ'ενδιαφέρει να μην κινείται στο ύψος μιας καινούργιας fender ουσιαστικά. Μιλάω δηλαδή για 250-350€. Αν το θεωρείται ακατόρθωτο ν'αλλαξω κατι πείτε το να μην παιδεύομαι άδικα.

 

Νομιζω οτι πρεπει να την πας σε εναν μαστορα να σου κανει ενα καλο σετ απ και μετα το ξαναβλεπεις.

Γιατι ως γνωστον '' Δεν υπαρχουν δυσκολοπαιχτες κιθαρες..αλλα ασεταριστες!''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου