Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ξύλου σε Squier


mc06060

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παντως αμα θες μπρατσο κοιτα αυτο http://cgi.ebay.com/NEW-BIRDSEYE-MAPLE-MAPLE-NECK-FOR-FENDER-STRAT_W0QQitemZ300356743390QQcmdZViewItemQQptZGuitar_Accessories?hash=item45eea830de

 

το εχω βαλει και ειναι υπερβολικα καλο για τα λευτα του και οχι μονο. Ειναι 2-piece maple, τα ταστα ηταν τελεια με στρογγυλεμενες τις ακρες και το μονο που χρειαζοταν ηταν αλλαγη nut. Tο εβαλα στη squier strat μου μαζι με gfs μαγνητες και η κιθαρα μεταμορφωθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικη αποψη

 

1ον κανε υπομονη

2ον μαζεψε κ αλλα λεφτα

3ον πουλα την παλια σου κιθαρα

4ον αγορασε μια καινουρια

 

αλλιως τσαμπα λεφτα θα δωσεις

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικη αποψη

 

1ον κανε υπομονη

2ον μαζεψε κ αλλα λεφτα

3ον πουλα την παλια σου κιθαρα

4ον αγορασε μια καινουρια

 

αλλιως τσαμπα λεφτα θα δωσεις

 

 

+4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας αλλάξει μπράτσo(κι άλλα πολλά) σε squier, δεν θα το πρότεινα εάν είναι μια ακριβή αναβάθμιση.

Η καλύτερη λύση αρχικά είναι να σεταριστεί η κιθάρα σωστά βάσει των δικών σου παικτικών απαιτήσεων (ενα παράδειγμα: θέλω "μαλακές" χορδές για bend, μέτριο έως χαμηλό action χορδών,τελειο intonation έως το 12ο τάστο, καθόλου ταστάρισμα, ρυθμισμένους ψηλά τους μαγνητες για περισσότερο output και το τρέμολο να είναι "μαλακό" κλπ).

Όταν φτιαχτεί σωστά το σετάπ μπορεί να δεις μεγάλη διαφορά για minimum κόστος(περί τα 30ευρώ). Η αλλαγή μπράτσου δεν θα δώσει κατ' ανάγκη περισσότερο sustain ή καλύτερη αίσθηση. Ίσως δημιουργήσει νεα προβλήματα...

Για τα πρίμα καλύτερο είναι το full maple μπράτσο, οπότε πρέπει να δεις τα ηλεκτρικά της αν "χανει" σε πρίμα: ποτενσιόμετρα 250k κόβουν λίγα πρίμα σε σχέση με τα 500k ή τα 1000k(1MΩ) για vol./tone ή μπορεί οι μαγνήτες να είναι ρυθμισμένοι χαμηλά κλπ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους/ες. Έκανα ένα μικρό ψάξιμο στο forum και δε βρήκα καποιο topic που να με βοηθάει πολυ οπότε είπα να κανω καινουργιο. Το θέμα μου είναι το εξής. Έχω μια Squier Strat, απο τα επετειακα μοντέλα των Fender/Squier για τα 50 χρόνια. Γενικά, είναι αρκετά καλή και την έχω χρησιμοποιήσει απείρως, αλλα χρειάζομαι μια αναβάθμιση. Λεφτά να πάω σε αντίστοιχη fender δεν υπαρχουν, για την ώρα τουλάχιστον. Γι'αυτό σκεφτόμουν μήπως ήταν καλή ιδέα να αλλάξω ξύλα, ουσιαστικά μπράτσο, μιας και τα ηλεκτρικά της είναι σχετικά καλα(και αλλαγμένα). Σκεφτόμουν κάτι σε μπράτσο fender. Η απορία μου είναι αν αυτό οντως θα βοηθήσει και βέβαια αν είναι εν τέλει οικονομικά συμφέρον...Αυτά. Όποιος είναι πρόθυμος, η είχε ασχοληθεί με κάτι αντίστοιχο παλιότερα και θέλει να βοηθήσει ας το κάνει.

 

Όπως σωστά ειπώθηκε από όλους, κατ' αρχάς χρειάζεσαι σετ-απ  ;)

 

Επίσης η αναβαθμισή σου είναι καινούρια κιθάρα.-

 

Αν παρ'όλ'αυτά εξακολουθείς να έχεις απορία εγκυκλοπαιδική για το θέμα, θα σου πω για την αλλαγή που έκανα πολύ πρόσφατα στη δική μου Squier Strat (Affinity, 2004) και τους λόγους που προσωπικά επέλεξα να το κάνω.

Το σίγουρο είναι ότι το κόστος (αν θες να γίνει καλή δουλειά) εμπίπτει αντικειμενικά στην κατηγορία "δεν αξίζει τον κόπο" για τέτοια αρχική αξία οργάνου. Εγώ όμως το έκανα σαν πείραμα και από προσωπική απορία/αναζήτηση (και για την ώρα δεν το έχω μετανοιώσει, ήμουν όμως και πολύ τυχερός). Πρακτικά, η δική μου κιθάρα δεν είναι πια Squier, αλλά μια full custom partscaster με σώμα από Squier, θα μείνω όμως στο παρόν θρεντ, μόνο στην αλλαγή του μπράτσου.

Πρώτα μια συγκεκριμένη "οικονομική ανάλυση"

Τιμή αγοράς το 2004: 200Ε

Τιμή MightyMite Maple neck (E-Bay) 2009: 120E με τα μτφ. για ένα εξαιρετικό μπράτσο (αλλά έπαιξε και αρκετή τύχη εδώ ώστε να βγει τόσο καλό)

Optional (τρέλα του γράφοντος) high-gloss finish πολυουρεθάνης (Κακανιάρης): 80E

Ήδη φαίνεται ότι το κόστος του εγχειρήματος βγαίνει ίση με την αξία της κιθάρας (βάζοντας αντί του finish πιθανά έξοδα συναρμολόγησης και εκ νέου σετ-απ σε κάποιο μάστορα).

 

Προσωπικά επέλεξα να μπω στη διαδικασία:

- για να δω την πρώτη μου κιθάρα να μεταμορφώνεται (αισθητικά, ηχητικά και παικτικά, με αντίστροφη προτεραιότητα  ;D )

 

- για το διδακτικόν του πράγματος

 

- γνωρίζοντας ότι το value for money μιας partscaster εξαρχης στα ίδια specs θα είναι καλύτερο (κοινώς ότι θα δώσω και αναλογικά "τζαμπα" λεφτά)

 

- γνωρίζοντας τη σημαντική πιθανότητα να κάνω μια τρύπα στο νερό.

 

Η αφορμή ήταν ότι λόγω αρχικής κατασκευής, επίκτητης φθοράς, και αλλαγής του δικού μου παιξίματος, τα τάστα δε μου έκαναν πια (λόγω ελάχιστου ύψους και αίσθησης των δακτύλων μου στο ξύλο, η ανυπαρξία των τάστων φαίνεται στην πρώτη φωτο). Να κάνω refret ούτε λόγος βέβαια, οπότε ψάχτηκα για αλλαγή, ώστε να σταματήσει και στο μέτρο του δυνατού η κιθάρα να μοιάζει με... φτωχοσυγγενή  :D

 

(to be continued)

 

edit: το φόντο δεν ήταν επιτηδευμένο, ειλικρινά  :D χεχε

Old_frets.thumb.jpg.9706cfd8282bf682f3e67f5db2fbb4db.jpg

Strat_init.thumb.jpg.60944f14bffdee79d75ccd42cd6a754a.jpg

Old_Neck.thumb.jpg.d60a1d407c9e57a9e700eb474d4f6244.jpg

Pantofla.thumb.jpg.13182537e25f8581d918f269aabf5b60.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(continued)

 

Έτσι λοιπόν με λίγο ψάξιμο εντόπισα στο ebay ένα μπράτσο που μου άρεσε και φαινόταν καλό ποιοτικά, από power seller κλπ κλπ και το τσίμπησα.  ;D

Ηρθε, όλα καλά, όλα ωραία, αλλά ήταν "στεγνό" (μου αρέσει  η "βερνικωμένη" αίσθηση, είμαι για δέσιμο, το ξέρω  :P ) οπότε δρομολόγησα τη βαφή. Το αποτέλεσμα βγήκε ακριβώς όπως το ήθελα. (Σημ. αυτά πέρασαν μήνες για να γίνουν, διοτι μια λείπαμε όλοι διακοπες, μια εξεταστική, προσωπικά τρεξίματα, λάθος γέφυρα κλπ, Ιούλιο αγόρασα το μπράτσο, Δεκεμβριο έγινε η συναρμολόγηση  8) ).

 

Συμπεράσματα: υποκειμενικά τελείως, άξιζε τον κόπο. Μεγάλη αναβάθμιση και στους τρεις τομείς (ηχητική, παικτική, εμφανισιακή), το nut θα αλλάξει μόνο κάποια στιγμή και κατα τα άλλα είναι έτοιμη να ...μην ξαναπειραχτεί ποτε. Δε θα μπω τόσο σε ανάλυση της διαφοράς στον ήχο, γιατί ταυτόχρονα άλλαξα και γέφυρα οπότε δε μπορώ να πω κατα πόσο και ποιες διαφορες οφείλονται στο μπράτσο και μόνο (για την ιστορία ο ήχος είναι πιο μεστός και ισορροπημενος, πιο πολύ sustain και, το κυριότερο, απίστευτο ακουστικό "σοναρισμα" όταν παίζεις unplugged), η αλλαγή όμως στην αίσθηση των δακτύλων είναι τεράστια, και βέβαια προς το καλύτερο  ;) και αυτό είναι θέμα του μπράτσου. Εμφανισιακά δε, έχει γίνει κούκλα  ;D ;D

A! έχω πια και 22 τάστα  :P :P

New_neck.thumb.jpg.e9523b13528a0637e20ecceacb7ee279.jpg

New_frets.thumb.jpg.7f615537b2ba6a7abe29c64e2545c2b5.jpg

New_nk_back.thumb.jpg.9da1f0be76a8ccb14f5a8cad4c2a6902.jpg

IMAGE_050.thumb.jpg.ad6311375f92cb3e719bd9e6927661eb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το πρόβλημα είναι οτι η ταστιέρα είναι σχετικά δυσκολόπαιχτη και κατα τ'αλλα τα ξύλα της δε βγάζουν αρκετα καλο sustain κ αι πρίμα

 

θες να πεις οι ΜΑΓΝΗΤΕΣ της,το σετ απ της και ο ενισχυτης σου δεν βγαζουν  καλο sustain κ αι πρίμα ;)

 

Γενικά η ταστιέρα maple στις strat έχει περισσότερα πρίμα απο την αντίστοιχη σε rosewood

 

σορρυ θα διαφωνησω μια & οι πιο μπασες κιθαρες μου ειναι maple & οι πιο πριμες μου rosewood.

 

Βέβαια ίσως να φταίει κι η απόσταση μεταξυ των χορδών που ναι σχετικά μικρή.

 

εδω ισως εχεις δικιο μια κai πολλες Squier (δεν μας ειπες πια ΑΚΡΙΒΩΣ εχεις) εχουν δυστυχως Α nut (πολυ στενο δηλαδη)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικη αποψη

 

1ον κανε υπομονη

2ον μαζεψε κ αλλα λεφτα

3ον πουλα την παλια σου κιθαρα

4ον αγορασε μια καινουρια

 

αλλιως τσαμπα λεφτα θα δωσεις

 

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου