Προς το περιεχόμενο

Περί καθαρισμού χορδών ηλεκτρικής


Miltos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα κύριοι,

 

Θα ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί σας και να ακούσω τις απόψεις σας:

 

Έχω μια κιθάρα για μελέτη που παίζω κάθε μέρα με Harley Benton χορδες και μία «καλή» που παίζω ας πούμε μια φορά το μήνα με Daddario. Άλλαξα και στις δυο τις χορδές αρχές Οκτώβρη.

 

 

Δύο τεχνικοί κιθάρας, σε άσχετες χρονικά φάσεις, μου συνέστησαν στην καθημερινή κιθάρα να αλλάζω χορδές όταν τα καντίνια έχουν φθαρεί από την πλευρά που ακουμπάει στα τάστα για να φθείρω τα τάστα. Ο ένας μάλιστα μου πρότεινε ότι αν παρατηρήσω το παραπάνω και δεν προλαβαίνω να αλλάξω χορδές, να τις περνάω με λίγο οινόπνευμα σε ένα βαμβακερό πανί για να «ζήσουν» λίγο ακόμα.

 

 

Παρατηρήσεις:

1.       Πράγματι το κόλπο με το οινόπνευμα και το πανί βολεύει και καθαρίζει καλά τις χορδές. Μάλιστα το έχω κάνει πάνω από μια φορά και κάθε φορά νιώθω διαπιστώνω ότι καθαρίζουν καλά οι χορδές.

2.       Η «καλή» κιθάρα που είναι στο stand της, παρατήρησα ότι χωρίς να έχω παίξει τα καντίνια της έχουν αυτή την «αγριάδα» (ή τέλος πάντων δεν είναι λεία από τη πλευρά που ακουμπούν τα τάστα). Επαναλαμβάνω, με καινούργιες Daddario και με καθόλου παίξιμο. Τις πέρασα με οινόπνευμα και έγιναν καινούργιες

 

 

Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τα εξής:

 

Κάνει κάποιος από εσάς παρόμοιο καθαρισμό στις χορδές με οινόπνευμα;

 

Καθαρίζετε με κάποιο άλλο τρόπο τις χορδές σας;

 

Έχετε παρατηρήσει την φθορά από την «απραξία» που περιγράφω στο 2;

 

 

Bonus παρατήρηση/ ερώτηση: Όπως έγραψα παραπάνω χρησιμοποιώ Harley Benton χορδές και Daddario, τις πρώτες για καθημερινή χρήση τις δεύτερες για ηχογραφήσεις και λάηβ. Μια ιδιαιτερότητα των HB είναι ότι είναι περασμένες με κάποιο λιπαντικό (λογικά για να μη σκουριάσουν) και από την στιγμή που θα τις τοποθετήσεις πρέπει να τις αφήσεις μια μέρα για να στεγνώσει (αν παίξεις αμέσως έχουν μια πολύ περίεργη αίσθηση). Όμως παρατηρώ ότι με καινούργια και τα 2 σετ την 2η μέρα από τη τοποθέτηση τους η πένα (Ultex sharp 1,40) «σκαλώνει» λίγο περισσότερο στις Daddario. Να σημειωθεί ότι παίζω σχεδόν με την άκρη της πένας. Υπάρχει κανείς άραγε που το έχει παρατηρήσει αυτό ή είναι στο μυαλό μου;

 

(προφανώς πρέπει να οφείλεται στο λίπανση των HB)

 

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρίψιμο με ντουκοχαρτο νο7000 και γίνονται καινούργιες.Παντως οι GHS boomers  είναι οι μοναδικές που έχω παρατηρήσει ότι δεν σκουριάζουν με τον καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Miltos23 είπε

Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τα εξής:

 

Κάνει κάποιος από εσάς παρόμοιο καθαρισμό στις χορδές με οινόπνευμα;

 

Το έχω κάνει πολλές φορές. Ειναι δραστικό, όπως και το ξύδι ή το άζαξ. Εδώ και χρόνια βάζω μικρή ποσότητα σε ένα βαμβάκι και "περνάω" τις χορδες 2-3 φορές κάθε βδομάδα. Καθαρίζουν είτε έχει μαύρο πουρί, είτε έχει μαζευτεί σκουριά (εκεί θέλει παραπάνω τριψιμο). Και λίγο wd40 είναι επισης μια χαρά. 

 

Αυτές οι λύσεις, καθαρίζουν τις χορδές, αλλά τις "ξεραίνουν" επίσης. Δηλαδή, δεν υπάρχει η φυσική λίπανση της χορδής, ή αίσθηση όπως όταν είναι καινούργια.

 

 

47 λεπτά πριν, Miltos23 είπε

 

Καθαρίζετε με κάποιο άλλο τρόπο τις χορδές σας;

 

Αυτό που κάνω, πλέον, είναι να καθαρίζω με ένα πανί μικροϊνών τις χορδές, να φύγει η βρωμιά, και μετά περνώ τις χορδές από πανω, μια φορά, με το παρακάτω προϊόν. Επαναφέρει την λίπανση που πρέπει να έχει η χορδή, και η αίσθηση δεν διαφέρει από εκείνη καινούργιας.

 

thumb_large_d_gallery_base_0961bf45.jpg

 

 

 

47 λεπτά πριν, Miltos23 είπε

 

Έχετε παρατηρήσει την φθορά από την «απραξία» που περιγράφω στο 2;

 

Όταν παίζω συχνά με μια κιθάρα, δεν βρωμίζουν πολύ οι χορδές. Φτάνουν στο σημείο της μαύρης λίγδας, που καθαρίζει εύκολα με στεγνό πανί. Από την άλλη, κιθάρες που δεν πολύ παίζω, εμφανίζουν σκουριά και "σκαλώνουν" στα δάκτυλα. Σε όλες τις περιπτώσεις τις επαναφέρω με καθάρισμα.

 

Να σημειώσω ότι κάποιες κιθάρες μου έχουν και χορδές άνω των 2 ετών. 

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κιθάρα που παίζω με πολύ χρήση λεβιέ, έχει χορδές πάνω από 25 χρόνια.

τις έχω καθαρίσει με wd40.

καινούργιες.

 

 

 

 

δεν πληρώνομαι για την διαφήμιση 

  • Like 1

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Χάρης Ο είπε

κιθάρα που παίζω με πολύ χρήση λεβιέ, έχει χορδές πάνω από 25 χρόνια.

τις έχω καθαρίσει με wd40.

καινούργιες.

 

 

 

 

δεν πληρώνομαι για την διαφήμιση 

 

Δεν ήξερα ότι έχει δεύτερο λογαριασμό, στο νοιζ, ο @fusiongtr!!

 

Ο Λεβιες τα κάνει όλα. Τεντωνεις, ξετεντωνεις τις χορδές, και "σπάει" η σκουριά...😄

  • Χαχα 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Χάρης Ο είπε

έχει χορδές πάνω από 25 χρόνια

Έχουν αγοραστεί με δραχμές, δηλαδή;

Respect.-

  • Like 1
  • Χαχα 4

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Να σημειώσω ότι κάποιες κιθάρες μου έχουν και χορδές άνω των 2 ετών. 

 

5 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

κιθάρα που παίζω με πολύ χρήση λεβιέ, έχει χορδές πάνω από 25 χρόνια.

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΛΙΓΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ! Βάλτε μια προειδοποίηση, θέλετε να μπει να διαβάσει ο superfunk να πάθει τίποτα ο άνθρωπος;

  • Χαχα 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

 

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΛΙΓΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ! Βάλτε μια προειδοποίηση, θέλετε να μπει να διαβάσει ο superfunk να πάθει τίποτα ο άνθρωπος;

 

 

Σκεψου τι λεφτά θα είχε γλιτώσει, εάν είχε 25 χρόνια να αλλάξει χορδές. Σαν να κόβεις το κάπνισμα ένα πραμα...

  • Like 3
  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανερχομαι για να μην γινει παρεξηγηση.

Στην κλασικη που εχω, εχει χορδες πανω απο 40 χρονια, παιζουν, αλλα λιγο τασταρουν.

Το γιατι δεν το εχω καταλαβει.😋

  • Like 1

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου