Προς το περιεχόμενο

E-MU ή M-Audio κάρτα ήχου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους.

 

Καινούριος στο foroum..Λέω να πάρω καινούρια κάρτα ήχου και θέλω την άποψή σας σχετικά με αυτές τις 2.

 

http://www.thomann.de/gr/m_audio_m_track_plus.htm

και

http://www.thomann.de/gr/emu_0404_usb.htm

 

Χρήση της κάρτας :σύνδεση μουσικών οργάνων και ερασιτεχνική ηχογράφηση

Ποιά πιστεύετε ότι είναι καλύτερη και γιατι?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την 1η δεν έχω ασχοληθεί καθόλου. Την 2η την είχα για χρόνια και με είχε ικανοποιήσει πλήρως. Μπορείς να την ακούσεις σε μια ηχογράφηση 12χορδης (λίγο άτσαλο παίξιμο, sorry!) με ένα AKG Perception 200 (κανένα plugin δεν χρησιμοποιήθηκε): https://www.box.com/shared/dlpkfxbwc8

 

Θα την ξαναέπαιρνα, αλλά θα περιμένω να βρέξει λεφτά (...) για να κάνω ένα upgrade σε μια Focusrite Scarlett 8i6 που έχω σταμπάρει.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δουλέψει με αυτά που παραθέτεις. Αρχικά έτεινα προς EMU λόγω "ονόματος" και sales rank στα USB interfaces, αλλά μόλις είδα ότι η EMU υπάρχει απ'το 2006 ενώ η M-AUDIΟ είναι φρέσκια (Απρίλιος 2013) και μάλλον βγήκε για να χτυπήσει σε χαμηλότερη τιμή με updated ηλεκτρονικά και features (συν τη μεταλλική κατασκευή) οπότε με αυτά τα στοιχεία μόνο θα πήγαινα για M-AUDIO.

Φυσικά τσέκαρε στο google για user reviews, γνωστά προβλήματα, etc.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστόστ... η EMU είναι πλαστική και δεν αποπνέει σιγουριά με την ολίγον τι φτηνιάρικη κατασκευή της, αλλά εν πάσει περιπτώσει δεν μου παρουσίασε ποτέ πρόβλημα. Και έχει τόσα χρόνια στο κουρμπέτι που θα με εξέπληττε αν εξακολουθούν να υπάρχουν προβλήματα συμβατότητας με οτιδήποτε, ενώ το new kid on the block στις κάρτες ήχου το βλέπουμε συνήθως με μια κάποια καχυποψία σε αυτόν τον τομέα, ειδικά αν έχουμε και παλιό λειτουργικό όπως τα XP (στα οποία η EMU λειτουργεί άψογα).

 

Προσωπικά θα άφηνα να περάσει ένα χρονικό διάστημα πριν την προτιμήσω, κοιτώντας και στα ιντερνετικά φόρα αν παραπονιούνται πολλοί για τους drivers. Aν και κοιτώντας στο manual βλέπω πως δεν προσφέρονται ειδικοί drivers για αυτήν αλλά οι χρήστες παραπέμπονται στους drivers του... λειτουργικού (!!) ή στο τσακίρ κέφι στους ASIO4ALL (!!!!!), κάτι που μου φαίνεται μεγάλη τσαπατσουλιά και τεμπελιά εκ μέρους της εταιρίας. Αυτό υπογραμμίζεται και από το φτωχό documentation του manual αυτού (πχ. για το χρήσιμο και σπάνιο σε αυτή τη κατηγορία τιμής insert δεν υπάρχει σχεδόν καμία επεξήγηση).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η EMU ως εταιρεια ειναι λιγο νεκρη, μετα την εξαγορα της απο την creative. Τα προιοντα της ειναι παλια και δεν υπαρχει συχνη υποστήριξη σε drivers κλπ.

Ενα beta driver εχουν ολο και ολο, που εβγαλαν το 2010 και τελος.

 

*Εχω την EMU 0202

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν και το support της EMU είναι όντως προβληματικό, η εξαγορά της από την Creative έγινε το... '93, και από τότε έχει κυλήσει πολύ νερό στο αυλάκι. Προϊόντα καινούργια βγάζει κανονικότατα (στη σειρά Soundblaster και όχι ως EMU) και drivers έβγαιναν και μέχρι το τέλος του 2011, 4 χρόνια μετά το λανσάρισμα των καρτών αυτών. Προσωπικά τους είχα βρει μια χαρά και σε WinXP, και 64μπιτα 7.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν κάτοχος της 202 είμαι ΠΛΗΡΩΣ ικανοποιημένος. Μόνο που δεν μου άρεσε το ότι δεν έδιναν drivers για τα 7ρια και σε βάζαν να αγοράσεις τη καινούρια που ουσιαστικά είναι το ίδιο μηχάνημα, βαμένο...μαύρο με άλλους drivers. Για τη fast track έχω διαβάσει πολλά και διάφορα εδώ μέσα. Δες και τη c1 της steinberg.

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

 

Οι σκέψεις μου είναι οι εξής:

Την E-MU την έχει ένας φίλος μου, ξέρω πως είναι καλή κάρτα, πόσο μάλλον όταν μου το επιβεβαιώνετε εσείς, αλλά από την στιγμή που έβαλε Windows 7 64-bit έχει πρόβλημα.Η κάρτα ακούγεται "ψιθυριστά"(και με τους beta drivers), ασχολείται μήνες με αυτό αλλά τπτ...+ οτι η E-MU είναι όπως είπατε νεκρή εταιρεία. Αυτό που με τραβάει προς την M-AUDIO είναι περισσότερο το όνομα.Αξίζει όμως...?

Και η c1 και η 2ι4 καλές φαίνονται.Την c1 να πω την αλήθεια δεν την ήξερα καθόλου

Ποιά απ όλες όμως είναι καλύτερη value for money επιλογή...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου