Προς το περιεχόμενο

Μπορεί ένα cover να προσβάλει;


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ προχτές είχα πάει σε κάποιο μαγαζί, και άκουσα το fear of the dark των maiden σε dance διασκευή  ???. Δεν ξέρω....ήταν ότι να'ναι, τέτοια παρόμοια πράγματα είναι απαράδεκτα!! Το γ@#$@ πραγματικά το κομμάτι

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να το βρήκα κιόλας. Δείτε το αίσχος....όσο να'ναι είναι προσβλητικό προς τη μουσική των σιδερένιων μα'ι'ντανων

 

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβι δεν επιασες καθολου το νοημα των γραπτων μου και πολυ πιθανον και εγω τον δικο σου!

 

Anyway αυτο που θελω να καταλαβω ειναι γιατι οταν παρουμε ενα κοματι και απο ποπ πχ το κανουμε τζαζ η οτι αλλο σημαινει οτι του αλλαζουμε τον αδοξαστο. Υπαρχει καποια αρχη που το απαγορευει η που το οριζει ως προσβολη για το τραγουδι? Η μηπως ειναι θεμα γουστου απλα (αυτο που λεω τοοοση ωρα!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και δεν ισχύει αυτό. Αν μια διασκευή γίνει καλαίσθητα μπορεί να είναι ωραιότατη και δεν προσβάλλει κανένα. Ο Νικόλας πάντως δεν αναφερόταν σ αυτό, αλλά επιλέγει να μην το πει και λίγο χωρίς λόγο κιόλας. Αναφέρεται σε αυτά που είπα εδώ,

 

Επειδή παρεκκλίνουμε από το θέμα, και δεν είναι αυτή η βάση του, σας παραθέτω την επίσημη σελίδα

 

http://www.thefragilearmy.blogspot.com/

 

της μπάντας που πόσταρε ο Νικόλας.

Πρόκειται και για όλη της την εμφάνιση και ενώ δεν το αναφέρει κάπου ευθέως παραπέμπει σε κάποια "spiritual" ή τελος πάντων μπάντα κάπως στρατευμένη. Το στοιχείο προσβολής αν υπάρχει είναι ότι μια τέτοια μπάντα μπορεί να χρησιμοποιήσει το εν λόγω κομμάτι των Νιρβάνα ώστε να προωθήσει τους δικούς της σκοπούς.

 

Δεν μπορώ να έχω καθαρή εικόνα για τους σκοπούς της συγκεκριμένης ομάδας, οπότε δεν προσβάλλομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

γιατι οταν παρουμε ενα κοματι και απο ποπ πχ το κανουμε τζαζ η οτι αλλο σημαινει οτι του αλλαζουμε τον αδοξαστο. Υπαρχει καποια αρχη που το απαγορευει η που το οριζει ως προσβολη για το τραγουδι? Η μηπως ειναι θεμα γουστου απλα (αυτο που λεω τοοοση ωρα!!)

 

 

το οτι δεν το απαγορευει κανεις δε σημαινει οτι μπορουμε να κανουμε οτι γουσταρουμε...απλα αλλα θελει και λιγο τσιπα...αν δε γινεται κιτς (για τα προσωπικα μας γουστα) το κομματι τοτε καλως, αν γινεται τοτε δεν το ακους απλα...ναι ειναι θεμα γουστου καθαρα

 

 

καποιος ειπε σε προηγουμενο ποστ ''δεν προσβαλλουν τα τραγουδια, οι ανθρωποι προσβαλλονται...'' ή κατι τετοιο

 

νομιζω ηταν η πιο ορθη απαντηση

 

 

 

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι δεν το απαγορευει κανεις δε σημαινει οτι μπορουμε να κανουμε οτι γουσταρουμε...απλα αλλα θελει και λιγο τσιπα...αν δε γινεται κιτς (για τα προσωπικα μας γουστα) το κομματι τοτε καλως, αν γινεται τοτε δεν το ακους απλα...ναι ειναι θεμα γουστου καθαρα

 

 

καποιος ειπε σε προηγουμενο ποστ ''δεν προσβαλλουν τα τραγουδια, οι ανθρωποι προσβαλλονται...'' ή κατι τετοιο

 

νομιζω ηταν η πιο ορθη απαντηση

 

 

Εγώ το ειπα :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν πειραχτούν τα οι στίχοι του κομματιού, που νομίζω εκφράζουν πιο άμεσα απο τη μουσικη τι θέλει να πει ο δημιουργός, τότε δε νομίζω οτι μιλάμε για ασέβεια η κάτι παρόμοιο. Αν πχ κάποιος πάρει ζειμπέκικο της ξενιτιάς και το κάνει εύθυμη ποπ, απλά δεν έχει καταλάβει τι λέει το τραγούδι...δε νομίζω δηλαδή οτι μιλάμε για προσβολή απλά για ανικανότητα του καλλιτέχνη να κατανοήσει και να αποδώσει ένα οχι δικό του κομμάτι.

Άλλωστε, για να διασκευάσεις ένα τραγούδι πρέπει να το αγαπάς και αν το αγαπάς δεν θα το προσβάλλεις! Αν τώρα το αποτέλεσμά σου ειναι καλό ή κακό είναι θέμα γούστου του ακροατή.

Ενα τραγούδι κάνει και αυτό τον κύκλο του. Παίζεται ξανά και ξανά και σε live και σε ραδιοφωνο. Μετά από 20 χρόνια όμως και αφού έχει παραμείνει διαχρονικό δεν είναι κακό να διασκευαστεί στο ύφος του εκάστοτε καλλιτέχνη. Καλό ή κακό? Είπαμε...θέμα γουστου κυρίως!

 

Edit: Τώρα άκουσα το englishman in New York απ'το Βολάνη και ναι το προσβάλει γιατι ο τύπος έχει κάνει προσαρμογή με βλαχοελληνικούρες. Αν το κομμάτι παίζεται όμως στα ελληνάδικα ε... δε φταίει μόνο ο Βολάνης!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου