Προς το περιεχόμενο

Ο εθνικός μας ύμνος και η SONY


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Πρόσφατα μου έγινε γνωστό ένα ζήτημα που έχει προκείψει με τον εθνικό μας ύμνο. Μαζί με τα "κρεμάστε τους προδότες", κλπ...

 

Συγκερκιμένα: http:// antipliroforisi.blogspot.gr/2013/11/blog-post_7288.html

 

Αλλά εγώ, ως σκεπτόμενος άνθρωπος έχω τις ενστάσεις μου, που αν θα μπορούσε κάποιος να βοηθήσει, θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος.

 

Βλέπετε ο ενθικός μας ύμνος γράφτηκε περί τα μέσα του 19ου αιώνα. Μετά οι δημιουργεί πεθάνανε και φυσικά έχουν πέρασει πάνω από 70 χρόνια απ' το θάνατό τους.

 

ΑΡΑ δικαιώματα ΔΕΝ υπάρχουν για να πουληθούν στην SONY.

 

Αυτό που καταλαβαίνω ότι έγινε είναι ότι κάποια εκτέλεση του εθνικού μας ύμνου υπάρχει στις λίστες του IODA (Orchad) και αυτό χτυπάει στο youtube, καθώς μία εκτέλεση μπορεί να έχει δικαιώματα ακόμη και αν έχουν λήξει τα δικαιώματα της μουσικής και των στίχων.

 

Σχόλια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αιγο αινα πραγμα κΣερο φιλως...ξαιπουλαναι τι πατρηδα μας γεια αινα κωματι πσομι στω καιφαλεο.....δαι σαιβωντε ουται των ειδροτα του αιργατη ουται των φοτωπουλλο...

 

λειγο ΝΤΡΩΠΙ ΡΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

http://www.noiz.gr/index.php?topic=201312.20

 

καθώς μία εκτέλεση μπορεί να έχει δικαιώματα ακόμη και αν έχουν λήξει τα δικαιώματα της μουσικής και των στίχων.

 

 

 

Αυτό, υπό συνθήκες, δεν αποκλείεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αιγο αινα πραγμα κΣερο φιλως...ξαιπουλαναι τι πατρηδα μας γεια αινα κωματι πσομι στω καιφαλεο.....δαι σαιβωντε ουται των ειδροτα του αιργατη ουται των φοτωπουλλο...

 

λειγο ΝΤΡΩΠΙ ΡΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

 

ξεπουλάται με αιπιταγαίς χωροίς αντύκρεισμα

Ο λαός κσύπνισε και σόιντομα περνάει στην αντεπίθεση.

Το κεφάλαιο είχε για αλλη μια φορά στην ιστορία, την ευκαιρία του να δειξει το ανθρώπινο του πρόσωπο και να μην ολισθήσει στην απληστία και στην εκμετάλλευση.

Ομως μάχαιρα μας δίνει, μάχαιρα θα λάβει.

Δεν πληρώνω, δεν πληρώνω.

Φωνή λαού, οργή θεού.

 

χαχαχαχαχαχαχαχα

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κεφάλαιο είχε για αλλη μια φορά στην ιστορία, την ευκαιρία του να δειξει το ανθρώπινο του πρόσωπο και να μην ολισθήσει στην απληστία και στην εκμετάλλευση.

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΤΕΤΡΑΧΟΡΔΟΥΣ

 

DcgM7us.jpg

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΤΕΤΡΑΧΟΡΔΟΥΣ

 

DcgM7us.jpg

 

καθε πληκτράς θα δικαιούται απο τον κρατικο προϋπολογισμό ενα καινούργιο synth της αρεσκείας του κάθε πέντε χρόνια όταν ξανακυβερνήσει ο λαός.

Η φορολογία στο κεφάλαιο, όχι στον εργάτη.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αυτό, υπό συνθήκες, δεν αποκλείεται

Μα φυσικά... Αν εγώ εκτελέσω ένα έργο του Beethoven (1770-1827) σαφέστατα και η εκτέλεση είναι δική μου και όχι του καθενός να την κάνει ότι θέλει.

 

Τουλάχιστον έτσι γνωρίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φορολογία στο κεφάλαιο, όχι στον εργάτη πληκτρά.

 

;D Θα φορεθεί πολύ φέτος.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μα φυσικά... Αν εγώ εκτελέσω ένα έργο του Beethoven (1770-1827) σαφέστατα και η εκτέλεση είναι δική μου και όχι του καθενός να την κάνει ότι θέλει.

 

Τουλάχιστον έτσι γνωρίζω...

 

Το τί προστατεύει ο νόμος περί πνευματικής ιδιοκτησίας , συμπυκνωμένα προκύπτει από το σκεπτικό αυτής της απόφασης:

 

Πνευματικό δημιούργημα είναι μόνο "κείνο που παρουσιάζει ορισμένη ατομικότητα, που οφείλεται στη δημιουργική πνευματική εργασία του δημιουργού του και η οποία του προσδίδει πρωτοτυπία κατά τον τρόπο που να διακρίνεται από άλλα υπάρχοντα δημιουργήματα και να ανάγεται σε έργο ξεχωριστό, άξιο προστασίας."

 

Έτσι η πρωτοτυπία του πνευματικού έργου συνίσταται στη λεγόμενη   "στατιστική μοναδικότητα", δηλαδή στη σύνδεση του δημιουργήματος  με το δημιουργό του  και την παρουσία στο έργο στοιχείων, που το συνδέουν στενά και διακριτά με την προσωπικότητα του δημιουργού του, προς διαπίστωση δε του στοιχείου της πρωτοτυπίας συγκαταλέγεται μεταξύ των κριτηρίων και το "δημιουργικό ύψος", το να παρουσιάζει δηλαδή το έργο μία μορφή, που βρίσκεται σε επίπεδο ανώτερο από αυτό της καθημερινότητας.

 

Βασικό κριτήριο της πρωτοτυπίας του έργου είναι το ότι  κάτω από παρόμοιας συνθήκες και με τους ίδιους  στόχους,  κανένας  άλλος  δημιουργός, κατά λογική πιθανολόγηση, δεν θα ήταν σε θέση να δημιουργήσει έργο όμοιο ή ότι παρουσιάζει μία ατομική ιδιομορφία ή ένα ελάχιστο όριο "δημιουργικού ύψους", έτσι ώστε να ξεχωρίζει και να διαφοροποιείται από τα έργα της καθημερινότητας ή από άλλα παρεμφερή   γνωστό έργα.

 

Εφόσον συντρέχουν οι πιο πάνω προϋποθέσεις , ο νόμος προστατεύει το έργο ως άϋλο αγαθό (όχι ως υλικό αντικείμενο καθαυτό που ενσωματώνει το πνευματικό δημιούργημα)  

και μόνο σε σχέση με τη συγκεκριμένη μορφή, που έδωσε σ` αυτό ο δημιουργός του.

 

 

Αν ή δική σου "εκτέλεση" έχει αυτά τα στοιχεία, τότε ναι , προστατεύεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Λάκη ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

Απλά να σημειώσω ότι στη κλασσική μουσική, όπου ο καθένας παίζει μέσω μιας παρτιτούρας (που είναι μη-συγκεκριμένη μορφή μεταφοράς πληροφοριών) το αποτέλεσμα ανάμεσα σε 2 πιανίστες (πχ) πάντα διαφέρει. Και άρα η μοναδικότητα που συζητάς ισχύει πάντα... :-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου