Προς το περιεχόμενο

Ποια ειναι η αγαπημενη(ες) σας μπυρα(ες);


alexi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Quadrupel σημαίνει τετραπλής ζύμωσης... ποιες από τις δεκάδες που κυκλοφορούν εννοείς? Την Trappe? Kαι την Westvleteren από πού την περιμένεις? (μιας και πωλείται μόνο στο μοναστήρι)

Ποια από όλες τις Westvleteren έχεις δοκιμάσει? Γιατί είναι τρεις, και ουσιαστικά η μόνη συγκρίσιμη εκ των τριων με την Duvel είναι η ξανθιά. Εν τω μεταξύ κάποια σύγχυση πρέπει να υπάρχει γιατί άλλο Duvel και άλλο La Trappe (χώρια που έχουν τρεις-τέσσερις διαφορετικές ποικιλίες η καθεμιά)...

 

Τις έχω πιει και τις τρεις Westvleteren, και αν και απίστευτες και με εξαιρετική λεπτομέρεια και ωριμότητα στην γεύση, δε νομίζω πως θα κάνουν ιδιαίτερη εντύπωση σε κάποιον που δεν έχει εξοικειωθεί με αυτόν τον τύπο μπύρας. Αν πάντως θέλετε να δείτε πώς είναι η γεύση αυτής της μπύρας που μερικά χρόνια πριν έκανε ντόρο ως η βραβευμένη καλύτερη μπύρα στον κόσμο, υπάρχει μια παραδοχή πως η πλησιέστερη εκδοχή τους σε κάτι που μπορεί να βρεθεί πιο εύκολα είναι η επίσης εξαιρετική St. Bernardus στις αντίστοιχες βερσιόν (tripel, 8ρα και 12ρα). Η πιο κοντινή από τις τρεις στην αντίστοιχη Westvleteren είναι η 12ρα - πληροφορία επιβεβαιωμένη και από μεσήλικες Βέλγους φίλους μου, με την οποία συμφωνώ.

 

 

Quadrupel ξερω μονο μια, φυσικα αυτο δεν σημαινει και πολλα

https://en.wikipedia.org/wiki/Quadrupel

 

για την Westvleteren 12 ειπα οτι περιμενω να ληξει, για να την ανοιξω.

την εχω πιει κανονικα, δηλ. εντος της ημερομηνιας της,  αλλα θελω τις αλλες να τις ανοιξω στα 3 μετα στα 4 και μετα στα 5 χρονια απο την ημερομηνια ληξεως, καθως ειναι αυτο που μου προτειναν αρκετοι πιο εμπειροι απο εμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 244
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

μοναστηριακες λεμε τις μπυρες που παραγονται σε μοναστηρια ( 7 'η 8 δεν θυμαμαι), με συγκεκριμενους κανονες, μερικους αρκετα ενδιαφεροντες π.χ. διανομη μερους των κερδων σε αγαθοεργιες και λειτουργικα εξοδα του μοναστηριου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα δεν μου άρεσαν καθόλου, μα καθόλου παλιότερα οι Septem και επίσης μια εκ των Volkan που είχε προαναφερθεί. Περίεργο γιατί θεωρώ πως έχω αρκετά ευρύ γούστο στις μπύρες...

Η Volkan Blonde δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο είναι η αλήθεια. Μια κλασική ξανθιά, ανώτερη μεν από τις σούπες που κυκλοφορούν αλλά τίποτα το φοβερό.  ;)

 

Όσον αφορά τις Septem δεν ξέρω πώς ήταν παλιά. Πέρσι δοκίμασα για πρώτη φορά αυτήν με το μέλι και μου άρεσε. Προσφάτως δοκίμασα και την μαύρη (Porter) η οποία ήταν κι αυτή πολύ καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Volkan Blonde δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο είναι η αλήθεια. Μια κλασική ξανθιά, ανώτερη μεν από τις σούπες που κυκλοφορούν αλλά τίποτα το φοβερό.   ;)

ανώτερη και σε τιμή βέβαια...όπως όλες οι μικρο-Ελληνικές. Και εγώ αυτό το καλοκαίρι δοκίμασα τις περισσότερες νέες Ελληνικές (από "επαγγελματική" περιέργεια) ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανώτερη και σε τιμή βέβαια...όπως όλες οι μικρο-Ελληνικές. Και εγώ αυτό το καλοκαίρι δοκίμασα τις περισσότερες νέες Ελληνικές (από "επαγγελματική" περιέργεια) ;)

Είναι λίγο τσιμπημένες οι τιμές είναι η αλήθεια. Άλλα αυτό είναι μάλλον λόγω της μικρής παραγωγής.

 

Έχουμε αρκετά ελληνικά "διαμαντάκια" πάντως. Τον τελευταίο χρόνο που ψάχνομαι λίγο έχω βρει αρκετές καλές εγχώριες μπύρες.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως  το ξαναλέω, μακράν  η καλύτερη και πιο αγαπημένη μπυρα ειναι  η κερασμένη  8)

 

Τσίπηηηηης  ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου