Προς το περιεχόμενο

Παίζοντας με Boss GT-10 απευθείας στον υπολογιστή (μέσω USB)


Sonic X

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια  χαρά!

Εδώ και λίγο καιρό είμαι κάτοχος της πεταλιέρας Boss GT-10 την οποία εκτός από τις πρόβες και τα live, επιθυμώ να χρησιμοποιήσω και στο σπίτι μέσω υπολογιστή pc. Αν και διαβάζω το «εγχειρίδιο χρήστη» που είναι στα ελληνικά,  ομολογώ πως σε αρκετά σημεία δυσκολεύομαι να καταλάβω πως  κάνεις αυτό το μηχάνημα να βγάζει ήχο μέσω υπολογιστή. Ο υπολογιστής είναι ένας όχι νέος Pentium ® D 2.66GΗz – 1GΒ RAM με Windows XP και με μια εξωτερική κάρτα ήχου M-Audio Fast Track Pro.

Θα παραθέσω αριθμητικά τις απορίες που έχω, με κάποια επιφύλαξη όσον αφορά τη σωστή τους διατύπωση. Πιστεύω πως οι γνώστες του αντικειμένου θα καταλάβουν.

 

1. Συνδέοντας την πεταλιέρα με το καλώδιο USB και αφού εγκατέστησα τους drivers  με επιτυχία το επόμενο βήμα είναι ποιο;

2. Μπορεί η πεταλιέρα να δώσει ήχο μέσω USB ή πρέπει να την συνδέσω στην κάρτα ήχου;

3. Χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα όπως Cubase π.χ. ή μπορεί να λειτουργήσει όπως τα stand alone προγράμματα. Και στις δύο περιπτώσεις θα το εκτιμούσα πάρα πολύ αν κάποιος μπορούσε να μου εξηγήσει τη διαδικασία ή να με παραπέμψει σε κάποιες οδηγίες.

4. Στο επίσημο site της Boss  από όπου κατέβασα και τους drivers έψαξα να βρω αν υπάρχει κάποιος editor με τον οποίο φτιάχνεις νέους ήχους αλλά δεν βρήκα κάτι. Υπάρχει κάτι τέτοιο; Βρήκα μόνο το GT-10 Librarian το οποίο από ότι κατάλαβα χρησιμεύει για αποθήκευση και διαχείριση αρχείων οπότε δεν κάνει.

 

Επειδή σε κάποιους μπορεί να φανούν κάπως αστείες οι παραπάνω απορίες θέλω να πω πως δεν έχω προηγούμενη εμπειρία με τέτοιου είδους μηχάνημα οπότε μόνο με τη βοήθεια κάποιου και το βιβλίο οδηγιών (στο οποίο έχω πέσει με τα μούτρα) νομίζω ότι θα δω προκοπή.

Προς αποφυγή μπερδέματος από πλευράς μου θα ήθελα να παρακαλέσω οι απαντήσεις και όποιες τυχόν συμβουλές/οδηγίες να έχουν να κάνουν με το εν λόγω θέμα και όχι την “Επιρροή του σουρεαλισμού στη Rock” π.χ. ;D ;D

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιους απαντήσουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για αρχή δοκίμασε να συνδέσεις το Phonew της πεταλιέρας ή το Left Output με ην μια είσοδο της κάρτας. Δεν υπάρχει λόγος να τη συνδέσεις με USB αφού έχεις την Fast Track ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Μπορεί η πεταλιέρα να δώσει ήχο μέσω USB ή πρέπει να την συνδέσω στην κάρτα ήχου;

3. Χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα όπως Cubase π.χ. ή μπορεί να λειτουργήσει όπως τα stand alone προγράμματα. Και στις δύο περιπτώσεις θα το εκτιμούσα πάρα πολύ αν κάποιος μπορούσε να μου εξηγήσει τη διαδικασία ή να με παραπέμψει σε κάποιες οδηγίες.

 

2. Όχι, πρέπει να τη συνδέσεις με τη κάρτα ήχου...το USB είναι για άλλες καταστάσεις και όχι για ήχο.

3. Εάν η κάρτα σου έχει κάποιο πρόγραμμα σαν κονσόλας, παίζεις από εκεί. Αλλιώς DAW...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3. Εάν η κάρτα σου έχει κάποιο πρόγραμμα σαν κονσόλας, παίζεις από εκεί. Αλλιώς DAW...

 

Ακόμα και οι πιο φτηνές κάρτες πλέον έχουν ένα τέτοιο πρόγραμμα με στάθμες για ins και outs. Hell, μέχρι και τα Windows έχουν ένα στάνταρ. Μπας και χρησιμοποιείς Mac φίλοσ?  :P

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπας και χρησιμοποιείς Mac φίλοσ?  :P

Μακάρι...εκεί έχουμε το άφταστο Garageband ;D

Eάν είχε Mac...δεν θα έκανε τέτοιες ερωτήσεις...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Όχι, πρέπει να τη συνδέσεις με τη κάρτα ήχου...το USB είναι για άλλες καταστάσεις και όχι για ήχο.

 

Με παραξένεψε αυτό που έγραψες Μάραθε και είπα να το ψάξω μιας και με αντίστοιχης κατηγορίας μηχάνημα (Pod X3 live) δουλεύω με το USB σαν κάρτα ήχου (πριν από μερικές ώρες μάλιστα ανέβασα και το πρώτο μου κλιψάκι με το pod σαν κάρτα ήχου μέσα απ'το Sonar).

 

Στο manual, κεφάλαιο 7, είναι όλα τα σχετικά για το USB driver, direct monitor και digital audio signal I/O.

 

Απ'το DAW σου λοιπόν διαλέγεις την GT-10 ώς κάρτα.

Το pod όποτε το συνδέω λειτουργεί κατευθείαν ως κάρτα ήχου και στα Windows 7, το Boss πρέπει να λειτουργεί αντίστοιχα ή απλά να θέλει μια επιλογή ως default κάρτα ήχου.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με παραξένεψε αυτό που έγραψες Μάραθε και είπα να το ψάξω μιας και με αντίστοιχης κατηγορίας μηχάνημα (Pod X3 live) δουλεύω με το USB σαν κάρτα ήχου

Eννοώ ότι...

και εμένα η κάρτα μου συνδέεται με Firewire (...USB δεν έχει σημασία) με τον υπολογιστή, αλλά η κιθάρα μπαίνει στη κάρτα με κανονικό καρφί.

Τη κιθάρα σου, πώς την συνδέεις στο Pod? Με καρφί υποθέτω...Το Boss GT-10 δεν είναι όμως κάρτα...(νομίζω)...το Pod σου λειτουργεί και σαν κάρτα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου