Προς το περιεχόμενο

Εξοπλισμός για χόρδισμα κλασικού πιάνου


dimeros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ως γνώστες θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση. Ξέρετε που μπορώ να προμηθευτώ εξοπλισμό για να χορδίσω το πιάνο μου( Κλειδί κλπ). Ηλεκτρονικό χορδιστή νομίζω ότι είναι εύκολο να βρει κανείς πχ σε Βοn Studio. Θα με ενδιέφερε να μου λέγατε που μπορώ να βρω βιβλία σχετικά με το χόρδισμα. Βρήκα βέβαια ένα καλό tutorial σε pdf μορφή γύρω στις 350 σελίδες που εξηγεί σχετικά καλά για το χόρδισμα και τη συντήρηση του πιάνου αλλά θα με εξυπηρετούσε να είχα ένα βιβλίο γραμμένο στα ελληνικά.

 

Αν μπορούσατε να με βοηθήσετε θα σας ήμουν υπόχρεος.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 χρόνια αργότερα...

Αναβιώνω λοιπόν ετούτο το θεματάκι για να προσθέσω την προσωπική μου εμπειρία. Σαφώς και το χόρδισμα του πιάνου πρέπει να γίνεται από ειδικό που κατέχει την τέχνη.  Στην περίπτωση όμως που τέτοιος είτε είναι αδύνατο να βρεθεί είτε κολλάει σε κάτι λεπτομέρειες όπως: «το πιάνο σας είναι προφανώς γιαπωνέζικο Yatabaza και πρέπει άμεσα να το αλλάξετε» αναγκαζόμεθα να καταφύγουμε σε ερασιτεχνικές λύσεις.     

Χρειάζεστε καταρχήν ένα κλειδί για χόρδισμα όπως το παρακάτω.

 

s007735a_km_stimmhkamp.jpg

 

Σε περίπτωση που βρίσκετε δύσκολο να προμηθευτείτε τέτοιο κλειδί παίρνετε το αποτύπωμα της βίδας με πλαστελίνη και επισκέπτεστε ένα φίλο σας σιδερά ο οποίος σας φτιάχνει κάτι σαν το παρακάτω:

 

IMG_2474.jpg

 

(όταν σας ζητήσει χρήματα τον κοιτάτε βαθιά μέσα στα μάτια για ένα απροσδιόριστο χρονικό διάστημα και μετά φεύγετε)

 

Από κει και πέρα κατεβάζετε εντελώς δωρεάν στο κινητό σας android ή iphone μια ή και τις δύο εντελώς δωρεάν εφαρμογές Tuner και Pano Tuner και πιάνεται δουλειά.

 

 

screen568x568.jpeg

 

Θα χρειαστείτε επίσης και μια γομολάστιχα για να πνίξετε τον ήχο από τις χορδές που δεν μετράτε.

Καλη διασκέδαση και καλή Άνοιξη να έχουμε.

 

 

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Καμένο" σε ακούω.... ;D ;D ;D 

(όταν σας ζητήσει χρήματα τον κοιτάτε βαθιά μέσα στα μάτια για ένα απροσδιόριστο χρονικό διάστημα και μετά φεύγετε)
  Κάποια στιγμή πρέπει να μας αναλύσεις αυτό το "φονικό;" βλέμμα....  ??? ::) ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αναβίωση του αιώνα! Πολύ χρήσιμα τα όσα είπες, να είσαι καλά!

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Καμένο" σε ακούω.... ;D ;D ;D    Κάποια στιγμή πρέπει να μας αναλύσεις αυτό το "φονικό;" βλέμμα....  ??? ::) ;D

 

ayto einai.

 

hannibal.jpg

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου