Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει ''ενδεδειγμένο'' μπάσο για ατμοσφαιρικό ροκ??


Niv Mizzet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

To Precision είναι σημείο αναφοράς -γενικώτερα- και μιά σίγουρη λύση.

Ένα πολύ ιδιαίτερο όργανο που ίσως να σ'ενδιέφερε είναι το Rickenbacker, (http://www.rickenbacker.com/model.asp?model=4003)

έχει χρησιμοποιηθεί κατά κόρον στο Ροκ με επιφανέστερο εκπρόσωπο στο προγκ τον Chris Squire των Yes. ΠΟΛΥ διαφορετική ηχητική προσέγγιση γι'αυτό και χρειάζεται μελέτη και σκέψη για την απόκτηση του.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ... αλλά με άλλο αέρα παίζεις με πορτοκαλί ΜΜ με μέιπλ ταστιέρα.... ;D ;D

Έχεις παίξει ποτέ με ΜΜ? Γιατί εγώ όταν έπιασα ένα στα χέρια μου το απομυθοποίησα τελείως. Εν αντιθέσει με τα Pbass που όταν ξεκίνησα να παίζω μπάσο τα σιχαινόμουνα (αλλά μιλάμε για ότι δεν άντεχα να σκεφτώ καν να πάρω ένα) και τώρα ψάχνω μπας και αγοράσω κανένα γιατί παίζει να έχουν τον πιο στρωτό ήχο που έχω ακούσει...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Precision είναι σημείο αναφοράς -γενικώτερα- και μιά σίγουρη λύση.

Ένα πολύ ιδιαίτερο όργανο που ίσως να σ'ενδιέφερε είναι το Rickenbacker, (http://www.rickenbacker.com/model.asp?model=4003)

έχει χρησιμοποιηθεί κατά κόρον στο Ροκ με επιφανέστερο εκπρόσωπο στο προγκ τον Chris Squire των Yes. ΠΟΛΥ διαφορετική ηχητική προσέγγιση γι'αυτό και χρειάζεται μελέτη και σκέψη για την απόκτηση του.

Αυτόν είχα στο νου μου και αυτο το μπάσο θα σου προτεινα!

(αν κανεις και τα αρμονικομελωδικά φωνητικά του..εισαι all the money ! )

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πολύ ιδιαίτερο όργανο που ίσως να σ'ενδιέφερε είναι το Rickenbacker

+1

Αν και είναι όντως ένα ιδιαίτερο μπάσο, νομίζω πως επιβάλλεται να το γνωρίσει όποιος ενδιαφέρεται για τον ροκ ήχο.

 

Άσε που είναι απ'τα ομορφότερα όργανα που υπάρχουν σ'αυτόν τον πλανήτη. 8)

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

έχει χρησιμοποιηθεί κατά κόρον στο Ροκ με επιφανέστερο εκπρόσωπο στο προγκ τον Chris Squire των Yes. ΠΟΛΥ διαφορετική ηχητική προσέγγιση γι'αυτό και χρειάζεται μελέτη και σκέψη για την απόκτηση του.

 

 

Για να μην σε μπερδέψει  ηχητικά  ο Cris Squire άκου προσεκτικά το machine head τον Purple

;)

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι για να ξεμπερδευτείς...πήγαινε και αγόρασε το DVD του Peter Gabriel "Secret World" (όλοι οι μπασίστες πρέπει να το έχουν), όπου ο Τony Levin παίζει με 4-5 διαφορετικά μπάσα και έχει με ΟΛΑ "ατμοσφαιρικό" ήχο...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πόσες ατμόσφαιρες μιλάμε;

 

κυριως η κιθαρα εχει πολυ delay ψυχεδελεια..μπασο ντραμς πιο πολυ ρυθμο και πανε μαζι...αρα μαλλον ο ογκος στο μπασο μ ενδιαφερει πιο πολυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  Και για να μπερδευτείς , ξανά  ;D, εγώ θα έλεγα jazz  bass, βλέπε  Doug Ferguson ο ένας και μοναδικός ,για μένα, μπασίστας των Camel 8)

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου