Προς το περιεχόμενο

επιλογή καμπίνας για Markbass CMD121P


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως λέει και ο τίτλος θα ήθελα κάποιος να μου προτείνει μια καμπίνα 4χ10 για να την χρησιμοποιήσω ώς extension στον Markbass CMD121P. Ποιά θα ήταν η καλύτερη επίλογή? μια καμπίνα 8ohm και να αφήνω συνδεδεμένο και το ενσωματωμένο ηχείο που έιναι ήδη 8ohm κι έτσι να παίζει ο ενισχυτής στα 4ohm με 500watt? η όταν θα θέλω να παίξω με την extension καμπίνα να αποσυνδέω τελείως το ενσωματωμένο ηχείο και να έχω μια καμπίνα στα 4ohm για να παίρνω πάλι την μέγιστη ισχύ? ποια απο τις δύο περιπτώσεις θα ακούγεται πιο δυνατα?

thanks :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως λέει και ο τίτλος θα ήθελα κάποιος να μου προτείνει μια καμπίνα 4χ10 για να την χρησιμοποιήσω ώς extension στον Markbass CMD121P. Ποιά θα ήταν η καλύτερη επίλογή? μια καμπίνα 8ohm και να αφήνω συνδεδεμένο και το ενσωματωμένο ηχείο που έιναι ήδη 8ohm κι έτσι να παίζει ο ενισχυτής στα 4ohm με 500watt? η όταν θα θέλω να παίξω με την extension καμπίνα να αποσυνδέω τελείως το ενσωματωμένο ηχείο και να έχω μια καμπίνα στα 4ohm για να παίρνω πάλι την μέγιστη ισχύ? ποια απο τις δύο περιπτώσεις θα ακούγεται πιο δυνατα?

thanks :)

 

Καλυτερα μια καμπινα στα 8Ω. Οσο περισσοτερα μεγαφωνα εχεις, τοσο περισσοτερο headroom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλώς τότε, οπότε ψάχνω για καμπίνα στα 8ohm. έχεις να μου προτείνεις κάτι καλό μέχρι 500 ευρώ? Θα ήθελα καμπίνα  που να φοράει ηχεία με ευαισθησία άνω των 101db spl για όσο το δυνατόν μεγαλύτερες εντάσεις  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλώς τότε, οπότε ψάχνω για καμπίνα στα 8ohm. έχεις να μου προτείνεις κάτι καλό μέχρι 500 ευρώ? Θα ήθελα καμπίνα  που να φοράει ηχεία με ευαισθησία άνω των 101db spl για όσο το δυνατόν μεγαλύτερες εντάσεις  :)

 

Αυτο που σου προτεινω ειναι να μην πιστευεις και πολυ το sensitivity που δινουν οι κατασκευαστες γιατι συχνα το φουσκωνουν. Δυο καλες λυσεις λιγο κατω απο το 500αρικο:

 

http://www.thomann.de/gr/warwick_w411pro.htm

 

http://www.thomann.de/gr/ashdown_abm_410h.htm

 

Εχοντας εμπειρια και με τις δυο καμπινες, προσωπικα προτιμω ΛΙΓΟ τη Warwick.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου