Προς το περιεχόμενο

Αγορά μπάσσου: συμβουλές/γνώμες για αρχάριο.


Kheadas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, δεν εχω ιδέα απο έγχορδα γενικά, αλλά θέλω να ασχοληθώ και να το παλέψω λίγο μόνος μου. Έχοντας και μια αδυναμία στο μπάσσο, είπα να ξεκινήσω απο εκεί και να πάρω ενα, σχετικά οικονομικό και βλέπουμε. Μου γυάλισε ενα Yamaha και μιας που η τιμή είναι χαμηλή λεω να το χτυπήσω. Μοιάζει καλή αγορά, δεδομένων των συνθηκών, ή οχι;

 

Μερικές απορίες:

1. Γενικά οι κιθάρες/μπάσσα έρχονται με τη θήκη τους ή οχι πάντα;

2. Οι χορδές περιλαμβάνονται; (γελοία ερώτηση, αλλά δε βρήκα πουθενά κάτι  :-[ )

3. Το ξέρω οτι οι περισσότεροι παίζουν με τα δάχτυλα, αλλά λεω να πάρω και καμια πέννα, για τη καβάτζα. Αυτές που προορίζονται για μπάσσο, έχουν κάτι ιδιαίτερο; Τα "medium", "heavy", "extra heavy" κλπ αναφέρονται στη σκληρότητα/ελαστικότητα; Κάποια πρόταση για εναν που ξεκινά τώρα;

4. Ενισχυτής δεν υπάρχει, το μπάσσο θα περνά απο μια E-mu 1820m στα ακουστικά μου. Η κάρτα δέχεται "hi-Z inputs", είναι αρκετό αυτό; Φαντάζομαι πως δε θα χρειαστεί di-box, σωστά; Το οτι το μπάσσο είναι active δεν έχει καμία σχέση, έτσι;

 

Ευχαριστώ όσους βοηθήσουν.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.τα φθηνα μοντελα οχι, αλλα συνηθως σου κανουν θηκη,καλωδια και πενες δωρο αν σε κοψουν αρχαριο και αγορασεις μπασσο και ενισχυτη.

 

2. ναι αλλα ειναι gtp και καλο θα ηταν να τις αλλαξεις στις κιθαρες. στα μπασσα δεν νομιζω να εχεις προβλημα, αλλα καλο θα ηταν και παλι να παρεις ενα σετακι χορδες.

 

3.υπαρχουν διαφορες σε διαμετρο και σχημα. παρε 2-3-4-5-6 να εχεις και να δοκιμασεις οτι σου γουστάρει.

 

4.παρε εναν φθηνο behringer η κατι αντιστοιχο. θα δωσεις 50-100 ευρω αλλα ο ήχος απο μια E-mu 1820m και ακουστικα ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ. Μπορεις να το περασεις στο guitar rig αλλα αργα η γρηγορα θα δεις οτι να καθεσαι μπροστα απο το pc για να παιξεις ΔΕΝ ΛΕΕΙ.

 

 

απο μπασσο εγω σου προτείνω να παρεις ενα squier p-bass ή mike dirnt p-bass (http://www.squierguitars.com/products/search.php?partno=0301070580) ή αυτο (http://www.squierguitars.com/products/search.php?partno=0328001565). τα εχω δοκιμασει και τα τρια (το mb-4 το προηγουμενο μοντελο αλλα λογικα ειναι το ιδιο).

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, δεν εχω ιδέα απο έγχορδα γενικά, αλλά θέλω να ασχοληθώ και να το παλέψω λίγο μόνος μου. Έχοντας και μια αδυναμία στο μπάσσο, είπα να ξεκινήσω απο εκεί και να πάρω ενα, σχετικά οικονομικό και βλέπουμε. Μου γυάλισε ενα Yamaha και μιας που η τιμή είναι χαμηλή λεω να το χτυπήσω. Μοιάζει καλή αγορά, δεδομένων των συνθηκών, ή οχι;

 

Λοιπόν αν το μπάτζετ σου είναι σε αυτά τα λεφτά που έχει το μπάσο στο λινκ που έβαλες, το εν λόγω Yamaha είναι μια καλή λύση. Παρ 'όλα αυτά υπάρχουν πολλά άλλα σε παραπλήσια τιμή και πάνω-κάτω ίδια specs σε άλλες μάρκες (βλ. ltd, cort, ibanez). Επειδή κι εγώ με ένα RBX ξεκίνησα (το 270) αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι θα σε καλύψει απόλυτα στα πρώτα σου βήματα και πως είναι "φτιαγμένο" για αρχάριους  8). Θα σου συνιστούσα πάντως τη σειρά Rbx 270 (http://www.thomann.de/gr/yamaha_rbx270bl_ebass.htm) η οποία έχει σετ j-p μαγνήτες τους οποίους άμα σου τη δώσει τους αλλάζεις αφού βρίσκεις πανεύκολα και κάνεις και το μπασάκι σου να πετάει.

πες μας πάντως και μουσικές προτιμήσεις (αν και μάλλον δεν χρειάζονται αφού πρόκειται για το μπάσο για τα πρώτα βήματα σου, οπότε δεν παίζει ρόλο)

 

 

Μερικές απορίες:

1. Γενικά οι κιθάρες/μπάσσα έρχονται με τη θήκη τους ή οχι πάντα;

 

Όχι, εκτός αν το κατάστημα δίνει προσφορά κάποια θήκη...

 

 

2. Οι χορδές περιλαμβάνονται; (γελοία ερώτηση, αλλά δε βρήκα πουθενά κάτι  :-[ )

 

ναι, αλλά δες τι σετ έχει πάνω γιατί πιθανό να μη σου κάνει το μέγεθος και το είδος (nickel, steel, flat κλπ) και να θέλει άλλαγμα...

 

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν περίπου 6 μήνες ήμουν και εγώ στην ίδια θέση με εσένα...και ζάλιζα εδώ τα παιδιά με ερωτήσεις!!!

 

Εγώ πάντως προτίμησα ένα Ibanez GSR200 μαζί με τον Ibanez SW20 και πραγματικά έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος.

Αν θες ρίξε μια ματιά:

http://www.thomann.de/gr/ibanez_gsr200bk.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Thanx πολύ, παιδιά. Λοιπόν, σχετικά με το 270 που πρότεινε ο Παναγιώτης, τα περίπου 60Ε που θα γλιτώσω, είναι κάτι που μετράει γιατί είμαι ψιλο-χοντρο-στριμωγμένος οικονομικά. Όμως δεν είναι active. Αυτό για κάποιον αρχάριο είναι μεγάλο μειονέκτημα ή δεν έχει μεγάλη σημασία; Για ενισχυτή δεν το βλέπω, ακόμα τουλάχιστον. Είναι στάνταρ οτι θα απογοητευτώ/ξενερώσω με τα ακουστικά (Sennheiser hd600);

 

Επίσης, μου έκανε εντύπωση που το όργανο δεν έρχεται με μια έστω υποτυπώδη θήκη.  :(

Όσο αφορά τις χορδές, να παραγγείλω (πχ 40-90 που είπε ο φίλος) ταυτόχρονα με το όργανο ή να δω αν μου κάνουν οι δικές του και βλέπουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα επαιρνα κατι σε Squier αντι για Yamaha. Το αν ειναι active η οχι δεν νομιζω οτι θα σε πειραξει τοσο πολυ στην αρχη αφου τωρα γνωριζεσαι με το οργανο. Πολλα passives εχουν μια χαρα ηχο. Δεν υπαρχει περιπτωση να παιζεις χωρις ενισχυτη, ειδικα μπασο που θελεις να χαρεις τον ογκο. Η θηκη δεν ειναι προβλημα, τα φτηνα μπασα τα αγοραζεις μεσα σε ενα κουτι χαρτινο, δεν νομιζω να χρειαστεις τωρα απο την αρχη να το κουβαλας σε προβες αφου τωρα μαθαινεις μπορεις να το φυλας εκει. Μπορεις αργοτερα να αγορασεις μια φτηνη θηκη που παιζουν πολλες. Οσον αφορα τις χορδες γενικα αυτες που θα εχει απο τη μανα του ειναι σιγουρα χαλια... αλλα κ παλι εμενα οταν ειχα πιασει πρωτη φορα μπασο μου φανηκαν μια χαρα. Αν θελεις να αλλαξεις κ 45-100 να παρεις ειναι οκ. Εγω χρησιμοποιω 45-105 αλλα γενικα ολες μου αρεσουν, καποτε που ειχα παρει 40-95 ειχαν κ αυτες την πλακα τους, μου φανηκαν ανετες στο slapping.

Καλη αρχη κ σιδεροκεφαλος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω, κατέληξα στο yamaha λόγω εμφάνισης  :P

Οχι οτι ξέρω και τίποτα απο μπάσσα (και έγχορδα γενικώς), μια ματιά στο γουίκι έριξα ο έρμος, κανά ριβιού και τέτοια. Απλά αυτά τα yamaha ήταν με τερατώδη διαφορά τα ομορφότερα που συνάντησα. Για μένα, έστω. Ακόμα και κάτι Fender 1000 και 2000 ευρώ, μου φαίνονται απάισια, και ας είναι εξαιρετικά όργανα.

Οπότε, αφού δε μπορώ να διαθέσω και πολύ χρήμα, ας πάρω κάτι που να μου κάνει κούκου στο μάτι.

Εκτός αν θες να πείς οτι τα yamaha είναι χάλι μαύρο ρε παιδί μου, οπότε παω πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως σε αυτή την τιμή είναι όλα πάνω κάτω τα ίδια. Γι' αυτό πάρε ότι θες, αλλά βάλε στόχο να πάρεις κι ένα μικρό ενισχυτή, να παίζεις με ακουστικά δε βολεύει καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου