Προς το περιεχόμενο

Ποτενσιομετρα και treble bleed


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Αναρωτιόμουν αν παίζει κάποιο ρόλο αν το ποτενσιομετρο είναι linear η audio μαζί με treble bleed. 

Είναι η κιθάρα στον μάστορα γιατί θ αλλάξω pots και έλεγα μήπως αλλάξω κι αυτό, χωρίς ν μαι σίγουρος. 

Τώρα η tele στο volume έχει γραμμικό pot με treble bleed και στο tone audio λογαριθμικα. . Καθαρίζει ωραία αλλά πέφτει η ένταση σχετικά γρήγορα και δεν είναι λειτουργικό το treble bleed  σε όλη την πορεία. Δηλαδή είναι κομπλέ όταν το χαμηλώνω απλώς λίγο. Από κει και πέρα αδειάζει ο ήχος. 

Ευχαριστώ. Οποία γνώμη θα με βοηθήσει παιδια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολυ βολικο να πεφτει η ενταση στο 7-8. Με μια μικρη κινηση εχεις τον ηχο που θελεις. Και εαν υπαρχει πολυ gain, οταν παει στο 2-3 θα ειναι εντελως καθαρος ο ηχος.

 Σε οσες κιθαρες μου κατεβαινει γραμμικα, ειναι αβολο στα χερια μου. Πρεπει να το στριβω πολυ ωστε να πηγαινει στο 1 για να υπαρξει καθαρος ηχος. 

Με το treble bleed, να ξερεις οτι η ενταση διατηρειται σχετικα ψηλα. Δεν εχει τοσο δραστικη μειωση εντασης, οσο εχεις σε νορμαλ κυκλωμα, κατι που παρατηρω κυριως σε κιθαρες με διπλοπηνιους.

Σε καθε μια λειτουργει και διαφορετικα. Παιζουν πολυ σημαντικο ρολο και οι μαγνητες στο καθαρισμα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

Ειναι πολυ βολικο να πεφτει η ενταση στο 7-8. Με μια μικρη κινηση εχεις τον ηχο που θελεις. Και εαν υπαρχει πολυ gain, οταν παει στο 2-3 θα ειναι εντελως καθαρος ο ηχος.

 Σε οσες κιθαρες μου κατεβαινει γραμμικα, ειναι αβολο στα χερια μου. Πρεπει να το στριβω πολυ ωστε να πηγαινει στο 1 για να υπαρξει καθαρος ηχος. 

Με το treble bleed, να ξερεις οτι η ενταση διατηρειται σχετικα ψηλα. Δεν εχει τοσο δραστικη μειωση εντασης, οσο εχεις σε νορμαλ κυκλωμα, κατι που παρατηρω κυριως σε κιθαρες με διπλοπηνιους.

Σε καθε μια λειτουργει και διαφορετικα. Παιζουν πολυ σημαντικο ρολο και οι μαγνητες στο καθαρισμα.

Άρα χρησιμοποιείς Audio μάλλον. Απλώς στην άλλη μου κιθάρα που έχω audio pots με tv Jones, ενώ ακούγονται όλα τέλεια στο 10 οι μαγνητες δεν καθαρίζουν είτε με 50s wiring η με treble bleed. Αλλά μπορεί να ναι και οι μαγνητες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gkourmoul1 είπε

Ξηλωσε το treble bleed. Θα καθαριζουν, λογικα, πολυ καλυτερα.

Τώρα στη semi hollow με τους tv Jones έχω κρατήσει το 50s wiring μονο. Το treble bleed δεν είχε επίδραση...... Ούτε φυσικά και το 50s wiring όπως θέλω. Αλλά στο 10 όνειρο.... 

Η κουβέντα όμως γίνεται για την τελε. Έχω treble bleed τώρα κ καθαρίζει όντως αλλά ρωτώ μήπως αν έβαζα log pot μήπως καλυτερεψει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει καμια κιθάρα που να έχει treble bleed σαν στανταρ?  Ειδικά στις high end?

Βελέπω ότι παρά τα όσα κάνει παραμένει σχεδόν αποκλειστικά σαν mod, παρότι δεν κοστίζει και τίποτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, mkm είπε

Υπάρχει καμια κιθάρα που να έχει treble bleed σαν στανταρ?  Ειδικά στις high end?

Βελέπω ότι παρά τα όσα κάνει παραμένει σχεδόν αποκλειστικά σαν mod, παρότι δεν κοστίζει και τίποτα.

 

 

https://shop.fender.com/en-GR/electric-guitars/telecaster/american-professional-ii-telecaster/0113940761.html?rl=en_US

 

https://shop.fender.com/en-GR/electric-guitars/stratocaster/american-professional-ii-stratocaster/0113900719.html?rl=en_US

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, mkm είπε

Υπάρχει καμια κιθάρα που να έχει treble bleed σαν στανταρ?  Ειδικά στις high end?

Βελέπω ότι παρά τα όσα κάνει παραμένει σχεδόν αποκλειστικά σαν mod, παρότι δεν κοστίζει και τίποτα.

 

 

Οι κορεατικες prs εχουν ολες. Πολλα αμερικανικα μοντελα prs (εαν οχι ολα) εχουν στανταρ το treble bleed.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου