Προς το περιεχόμενο

Living On The Street


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανεβάζω μια ακουστική μπαλάντα που έγραψα εχθές. Είμαι αρκετά ικανοποιημένος από την ηχογράφηση καθώς έχει (σχετικά με άλλα ακουστικά κομμάτια μου) χαμηλά επίπεδα θορύβου και ενώ φωνή και κιθάρα γράφτηκαν μαζί, είναι και τα δύο σχετικά ευκρινή.

 

Η εγγραφή έγινε με δύο μικρόφωνα, ένα πυκνωτικό κι ένα δυναμικό, το ένα κοντά στο ηχείο και το άλλο πιο κοντά στην ταστιέρα.

 

Αν είστε σε διάθεση, ακούστε το.

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ μου άρεσε Σπύρο. για το πολύ reverb δεν είμαι εντελώς σίγουρος, αλλά η εκτέλεση/σύνθεση είναι εξαιρετική. Εάν σκοπεύεις να κάνεις κάποιο άλλο take, θα πρόσεχα λιγάκι τα ανεβάσματα/πατήματα στις ψηλές νότες. But now I am just nitpicking :).

Και πάλι μπράβο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν κομμάτι πολύ καλό. Όμως το reverb το θάβει και δυναμικά και ηχητικά. Θες ένα μικρόοο κομπρεσεράκι στην ακουστική και παραπάνω πρίμα...

 

 

BTW (σόρρυ αν είναι πολύ άσχετο αυτό που θα πω) αλλά έχεις ακούσει πολύ Β. Γερμανό; Σε ορισμένα περάσματα μου τον φέρνεις στο μυαλό.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις. Αντικατέστησα το είδος του reverb και έκανα πιο διακριτική την παρέμβαση. Για δείτε αν σας κάνει διαφορά προς το καλύτερο.

 

BTW (σόρρυ αν είναι πολύ άσχετο αυτό που θα πω) αλλά έχεις ακούσει πολύ Β. Γερμανό; Σε ορισμένα περάσματα μου τον φέρνεις στο μυαλό.

 

Καθόλου άσχετο. Μικρός, άκουγα όντως πολύ Γερμανό.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπύρο το κομμάτι μου άρεσε πολύ! Μπράβο!

Εγώ μάλλον άκουσα την "διορθωμένη", όσον αφορά το reverb, έκδοση και πιστεύω ότι είναι μια χαρά.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρα πολυ ωραιο!

Νομιζω Σπυρο οτι πραγματι θελει προσοχη το βαθος που εχει η κιθαρα-ακουγεται και σ'αλλα κομματια-και κυριως η φωνη.Ισως χρειαζεται να πειραματιστεις λιγακι μ'αυτο.

Απ'την αλλη γραφεις τοσο ωραια που οποια ηχητικη αδυναμια και να υπαρχει δεν αλλαζει

την ουσια.

Εξαιρετικος για μια ακομη φορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε Σπύρο μου, βγάλτα έξω από την κουβέρτα (βάθος), και φέρε τα όλα λίγο πιο μπροστά (προσωπική γνώμη είναι, δεν σημαίνει ότι είναι και σωστή βέβαια, γούστα είναι αυτά).

 

Πολύ πολύ όμορφο, και .... "Σπύρος" συνθετικά και παιχτικά.

 

Δώσε φίλε!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μενα μου αρεσε! Φτιαχνει ωραιο κλιμα!

Τη δευτερη φορα που το ακουσα, σκεφτομουν κι ενορχηστρωση...Ελαφρια ντραμς και κανα-δυο μπλουζ σολο φρασεις πριν το ρεφραιν, σε ηλεκτρικη κιθαρα με λιγο, γλυκο overdrive!  :P

 

Σε καποια σημεια η χροια σου, ο τροπος που τραγουδας+το εφφε στη φωνη μου θυμισε τους Floyd του "More".

 

Προσωπικο γουστο: για ακουστικο κομματι, το αρπισμα στην κιθαρα μου φανηκε λιγο "ποπ", θα μου ταιριαζε λιγο πιο "αλητικο" ή στακατο, οπως το κοψιμο που κανεις πριν πεις "when you're living on the street...Ή με διαφορετικες αλλοιωσεις στις συγχορδιες, κατι να το "σκληρυνει" λιγο..

 

Μ'αρεσαν κ τα lyrics, αλλα καποιες λεξεις τις εχασα. Ανεβασε τα αν δε σου κανει κοπο! Ωραιο τραγουδι συνολικα, στεκεται μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για την ακρόαση και τις παρατηρήσεις αγαπητοί. Όσον αφορά το θέμα του βάθους, έτσι όπως είναι τώρα το κομμάτι, είναι απολύτως του γούστου μου.

 

Ή με διαφορετικες αλλοιωσεις στις συγχορδιες, κατι να το "σκληρυνει" λιγο..

 

Αγαπητέ Stratwithin, το κομμάτι εξαρχής είχε ας πούμε ποπ/φολκ προσανατολισμό οπότε δεν τίθεται θέμα πιο αλήτικου ή/και σκληρού. Παρόλα αυτά και καθαρά για λόγους θεωρητικού ενδιαφέροντος, θες να μου δώσεις ένα παράδειγμα σε σχέση με αυτό που λες;

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου